Hlavní navigace

Apple slibuje změnu v možnostech přístupu aplikací ke kontaktům

Daniel Dočekal

Po selhání mobilní aplikace Path (viz Path opět poukázal na nebezpečí sociálních aplikací,vaše data nejsou v bezpečí) se v médiích objevila nebývale ostrá kritika toho, že Apple iOS omezuje zacházení s kontakty pouze „pravidly“, kterými se tvůrci aplikací musí řídit. Zásadní problém aplikační platformy je ten, že kterákoliv aplikace může bez vědomí uživatele stáhnout jeho kompletní adresář a nahrát ho kamkoliv se zlíbí. Uživatel něco takového nejenom nemůže zakázat, ale ani se o této aktivitě…

Po selhání mobilní aplikace Path (viz Path opět poukázal na nebezpečí sociálních aplikací,vaše data nejsou v bezpečí) se v médiích objevila nebývale ostrá kritika toho, že Apple iOS omezuje zacházení s kontakty pouze „pravidly“, kterými se tvůrci aplikací musí řídit. Zásadní problém aplikační platformy je ten, že kterákoliv aplikace může bez vědomí uživatele stáhnout jeho kompletní adresář a nahrát ho kamkoliv se zlíbí. Uživatel něco takového nejenom nemůže zakázat, ale ani se o této aktivitě nedozví. Problém se dostal i do amerického Kongresu, který od Apple žádá vysvětlení (viz Ranking Members Waxman and Butterfield Want Answers from Apple on iPhone Address Book Privacy Concerns).

Content 2017 - tip Footshop

Podle Dustina Curtise (viz Stealing Your Address Book) se třináct z patnácti nejpopulárnějších aplikací pro iOS nerozpakovalo a možnosti získat kompletní kontakty od uživatelů využilo. Získali tak miliony kontaktních informací. A jak Dustin Curtis uvádí, včetně toho, že se jim podařilo získat číslo na Marka Zuckerberga, Larry Ellisona či Billa Gatese.

Podle AllThignsD (viz Apple: App Access to Contact Data Will Require Explicit User Permission) Apple uznalo, že stávající přístup je problematický. Novinkou tak bude nutnost explicitního souhlasu uživatele k tomu, aby aplikace získala přístup ke kontaktům. Tedy něco, co mělo být v iOS implementováno již dávno.

Našli jste v článku chybu?
18. 2. 2012 10:19
Soumenvodnetbooku (neregistrovaný)

Jeden z odkazování či článku vede na blog cloveka ktery to odhalil a tam probíhá velmi zajímavá diskuze. Například o tom, že Psth tímto stěhováním všech zákaznických kontaktu na sve servery získává kompletni identifikační a kontaktní udaje o dětech a nezletilých bez vědomi jejich rodičů. Pokud totiž kdokoliv z uzivatelu ma v telefonu kontakty na sve syny, dcery, vnuky, synovce.... Tak tyto jsou uplatňovány rovněž a nikdo nema šanci s tím nic udělat. CEO vyzývá, aby zákazníci, kteří nesouhlasí se…