Hlavní navigace

Apple vs FBI, Facebook chce ovládnout sítě a potíže 360 stupňového vi­dea

28. 2. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: tankist276 / Shutterstock
Neoblíbený Tor, Tinder plný klišé, kerning je zlo, AI, kam se podíváš, týrání robotů. Co ještě přinesl právě končící #TYDEN.

Neil Gaiman a jeho Neverwhere (knížka, kterou opravdu, ale opravdu miluji) je v audioknižní podobě dostupná z webu BBC. Ještě asi tak něco přes dvacet dní, takže toho neváhejte využít. Viz Neil Gaiman – Neverwhere.

Některé webové služby znemožňují využívání uživatelům přistupujícím přes Tor. Podle Some websites turning law-abiding Tor users into second-class citizens jde i o weby v TOP 1000 světového internetu. Dělají to přes seznam výstupních uzlů Toru a uživatele blokují nebo omezují své využívání. Výrazně se na blokování podílí i poměrně hodně používané Cloudflare.

Nejúspěšnější uživatelé Tinderu? Záplavy klišé. Viz Tinder’s most ‘successful’ users are a massive cliche, kde vycházejí i ze zavedení informací o vzdělávání a zaměstnání. Nejvíce táhnou piloti (chlapi) a terapeutky (ženy).

Výborné Czech Republic – Where No One Gives a Fuck by vám rozhodně nemělo ujít. A když už jsme u výborného čtení o Češích, kteří „don't give a fuck“, tak tady je skvělý Lunch with the FT: Andrej Babiš.

TELEgraficky

Telegram hlásí 100 milionů měsíčních aktivních uživatelů ■ Foxconn kupuje Sharp za 4,3 miliardy USD ■ Simon Stålenhag - jeho věci prostě musíte vidět ■ RIP Skype Qik ■ Pocket doplnil inzerci

WEBDESIGN, INTERNET

28 věcí, které jste nevěděli o pornu:

Nemáte odchozí odkazy? Škodíte sami sobě. Ale vysvětlujte to českým médiím s jejich stále přetrvávajícím odporem k odkazování. Pokud chcete význam odchozích odkazů pro SEO mít doložený daty, tak viz Research Proves Positive Effects Of Outgoing Links.

Kerning je zlo a slovo „click“ může snadno vypadat jako úplně jiný, docela sprostý výraz. Přihodilo se to i Applu, který musel mírně změnit CSS na svém webu. Viz Apple dicks about with its site code to avoid a kerning cock up a tweet Ryana Ackermanna.

Do prohlížečů přichází preload coby nový standard pro lepší výkon a zlepšení možností ovládat, co a jak se bude načítat. Viz Preload: What Is It Good For? a případně i specifikace samotná.

Kam je nejlepší umístit logo značky pro nejlepší zapamatování? Pokud si myslíte, že najdete nějaké nové revoluční řešení, tak ne. Logo prostě patří do levého horního rohu. Očekává ho tam 89 % uživatelů. Velmi užitečný rozbor najdete ve Website Logo Placement for Maximum Brand Recall.

Co čekat v SEO v roce 2016? Podle WHAT TO EXPECT FOR SEO IN 2016? růst významu mobilní optimalizace, přímých odpovědí ve vyhledávání, důraz na stáří a kvalitu, autoritativní odkazy, další zásahy proti Black Hat SEO.

Jak dopadlo odstranění placených reklam vpravo ve výsledcích hledání v Googlu? V Google’s New SERP Layout: The Biggest Winners & Losers zjistíte, že to vlastně dopadlo dobře. Cena nevzrostla, uživatelé ještě méně poznají, že jde o placenou inzerci a vítězem je třetí pozice.

SOFTWARE

Mandrill končí, ze samostatného produktu se stane součástí Mailchimpu, včetně toho, že coby uživatel Mandrillu budete muset mít placený účet u Mailchimpu (měsíční plán, pozor). Zanikne i jméno, později z toho bude Mailchimp Transactional. Viz Important Changes to Mandrill a blog s IMPORTANT CHANGES TO MANDRILL, kde měly být uvedeny ceny, ale v zásadě je to totéž jako předchozí článek.

Nové AI od Googlu umí poznat, odkud je fotografie, i bez geoinformací. Viz Google's latest AI doesn't need geotags to figure out a photo's location, a pokud vám není jasné, jak to dělá, tak prostě – v množství je síla. Podrobnosti,  případně blíže i v Google Unveils Neural Network with “Superhuman” Ability to Determine the Location of Almost Any Image. A budete-li se nudit, zkuste GeoGuessr.

Apple najal Frederica Jacobse, vývojáře pracujícího na bezpečné chatovací aplikaci Signal. Té, co ji mimochodem má tak v oblibě Snowden. Viz Apple Hires Developer Behind Signal, Edward Snowden’s Favorite Secure Chat App.

Pond5 se chystá na revoluci ve fotobankách s pomocí AI. Už jenom to, že by AI konečně dokázala ve fotografiích ve fotobankách opravdu hledat, by mohlo znamenat docela dost. Viz Bleeding-Edge Artifical Intelligence Sets to Upraise Stock Media.

Spotify přesouvá data do datových center Googlu a tamních cloudových možností. Teď už jenom počkat, kdy to celé Google koupí. Viz Announcing Spotify Infrastructure’s Googley Future.

HARDWARE

Facebook oznámil Telecom Infra Project, snaží se ovládnout mobilní technologie. Chce budovat vše od hardwaru pro základnové stanice až po optické sítě, které přenášejí hlas i data. A pak to poskytne jako „open source“. Ambiciózní plán, jak ovládnout svět ještě více, je tu. To „Infra“ samozřejmě znamená „infrastruktura“ a tah je to chytrý. Zajistí Facebooku prioritní odbavení pro všechna jeho data. Viz Facebook Will Open Source Wireless Gear to Forge a 5G World a Facebook starts Telecom Infra Project with Intel, Nokia, Deutsche Telekom, EE, Equinix, Globe, HCL, others.

Boston Dynamics mají nového robota, jmenuje se Atlas. Při pohledu na video jeden musí přemýšlet nad tím, jestli to není jen CGI. Ale nemělo by, vypadá to sakra reálně. A trochu děsivě. Není divu, že to vyvolalo velmi povedené reakce, včetně She tried to warn us!

Bizarre Cameras Used Before GoPros Existed – This Is How People Filmed Their Stuff je hezký výlet do historie. Té, kdy ještě nebyly dnešní vymoženosti, jako je zmiňované Go Pro.

České tramvaje jezdí ve Washingtonu. Fascinující čtení, kde je vidět to, jak zásadní mohou být rozdíly mezi USA a Evropou. Zatímco pro nás jsou tramvaje a sítě jimi tvořené běžné, v USA je to cosi zcela obskurního. A jak už to tak chodí, v něčem se vůbec nelišíme: budování jedné jediné pár mil dlouhé (ano, opravdu) tratě vypadá, jako kdyby ho organizoval tým okolo tunelu Blanka. Viz Washington, DC’s pointless streetcar service finally opens a Bowser: Streetcar Will Run By End of 2015.

MARKETING A KOMUNIKACE

Posedlost 360 stupňovým videem? Zkuste se na jedno podívat a zjistíte, že se na to vůbec dívat nechcete. Ano, musíte se na to dívat na mobilním zařízení. Ano, musíte s ním pohybovat a „točit se“ pro simulaci pohybu a nalezení toho, co vlastně chcete vidět. Ale těch zádrhelů je víc, viz Virtual reality video is doomed, unless…

Chcete být Youtuber? Hvězda na YouTube? Tak tady máte příklad:

B2B a sociální média? Jaké kanály obsahového marketingu fungují pro B2B? Nebo možná, spíše, jaké kanály jsou používány více či méně. V The Role of Social Media in Managing Projects for Brands jsou docela užitečné informace.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Válka o ovládnutí světa potřebuje dobrou mapu, proto Facebook mapuje, kde žijí lidé. Při trošce paranoidnosti to můžete brát i tak, že se začíná objevovat nový Skynet a přichází z poněkud nečekaného směru. Jinak ale z pohledu Facebooku jde samozřejmě o dobro lidstva, protože přece potřebuje vědět, kam má poslat své drony s internetem. Z pohledu šmírování jde o zcela novou úroveň. Z pohledu poznání světa ale může jít o řadu věcí, které doposud nebyly možné. Viz MWC 2016: Facebook uses AI to map people's homes a Connecting the world with better maps. A dodatek: je velmi pravděpodobné, že podobná data má Google, Microsoft, Apple i další společnosti.

Bill Gates se postavil na stranu FBI v otázce odemčení iPhonu útočníka ze San Bernardina. Viz Bill Gates sides with FBI over Apple in San Bernardino iPhone case, kde zjistíte, že to staví na tom, že podle něj jde o právě tento jeden ojedinělý případ. A říká to v rozhovoru pro Financial Times.

Microsoft se postavil na stranu Applu a chystá se jej podpořit i v soudním sporu. Viz Microsoft, Google, Facebook Back Apple in Blocked Phone Case, kde se dozvíte, že totéž chce udělat Google i Twitter.

Box se chystá šifrovat data uživatelů tak, aby je ani vláda USA nemohla získat. Jak píší v Apple's fight with U.S. could speed development of government-proof devices, může souboj FBI s Applem uspíšit vývoj služeb, kde bude požadavek na vydání dat nesplnitelný. Což uspíší tlak na to, aby šifrování bylo zakázáno a doplněno o zadní vrátka.

Kaspersky vyhlásil válku Lazarus Group. Spolu s Novettou a dalšími partnery založili Operation Blockbuster. Lazarus Group by měla být skupina hackerů zodpovědná například za hack Sony Corporation. Viz Kaspersky declares war on Lazarus hacking group.

Carnegie Melon University byla najata a zaplacena pro hacknutí Toru. Zjištěný fakt doposud popíraný aktéry byl potvrzen soudem, pouze objednatelem není FBI, ale Ministerstvo obrany. Viz Judge confirms what many suspected: Feds hired CMU to break Tor a podstatnou roli zde hraje i pojistka v podobě soudního příkazu.

MP3Skull prohrálo s RIAA, tedy prohrálo, nepovažovali za vhodné se vůbec účastnit soudů. Floridský soudce vše nakonec ocenil 22,2 miliony dolarů za 148 skladeb, předložených v žalobě. RIAA navíc získává domény (mp3skull.com, mp3skull.to, mp3skull.ct, mp3skull.is a mp3skull.ninja). Co si z toho MP3Skull bude dělat, je otázka, už dost dlouho fungují na mp3skull.yoga (aktuálně vede na mp3skull.mn). Viz It’s Over For mp3skull… RIAA Wins $22 Million Piracy Lawsuit.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Zajímavé zamyšlení: zabíjejí sociální média módní události jako je Fashion Week? Viz Did social media kill fashion week once and for all?, kde píší něco o tom, že móda má své FOMO (fear of missing out) a pochybují o tom, zda je potřeba pořádat nějaké akce v momentě, kdy se spotřebitelé na všechno stejně třesou v reálném čase a na displejích svých mobilních telefonů.

„Birthday cam“ na Facebooku jsou 15 sekundová videa k narozeninám. Doposud Facebook připomínal uživatelům narozeniny jejich přátel s pobídkou k textovému přání, nově vybízí k natočení 15 sekundového videa coby přání. Což je aspoň trochu víc snahy, než běžné takřka automatizované „Happy Birthday!“ Na počítači „Birthday cam“ výzvu nepotkáte, Facebook ji spouští jenom pro iPhone.

Nejpopulárnější filtry na Instagramu podle zemí? Canva říkají, že je to Clarendon (119 zemí) a poté Juno (4) a Sierra, Valencia (3). Viz Which Instagram Photo Filters Are the Most Popular? (Study).

Podle Here’s Why You’re Failing By Ignoring LinkedIn As a Content Platform (Study) je špatné, že nevyužíváte LinkedIn jako obsahovou platformu. Realita je, že tohle je čistě americká záležitost a na Česko se prostě aplikovat nedá. Je to ale zajímavý pohled, protože LinkedIn se v Česku nikdy nepodařilo dostat někam dál, než na polomrtvý přehled digitálních životopisů.

MOBILNÍ APLIKACE

Microsoft končí s tvorbou Bridge for Android, softwaru, který měl pro mobilní Windows umožnit snadný port aplikací z Androidu. Viz Microsoft demolishes Bridge for Android – yet another nail in the Windows 10 Mobile coffin a hlavně An Update on the Developer Opportunity and Windows 10, kde všechno dovádějí k nedávné akvizici Xamarinu.

Facebook Live Video nově i pro Android. Pokud si nejste jisti, o co jde, tak nejenom o živé „vysílání“ videa, ale také o snahu konkurovat Periscope a Meerkat. Viz Facebook Is Bringing Live Video Broadcasting To Android Users, ale moc nejásejte, služba je dostupná pouze v USA. Případně i viz Bringing Facebook Live to Android and More Countries.

STARTUPY A EKONOMIKA

Veřejně si postěžovala na velmi malé platy v Yelpu a za pár hodin už byla bez práce. Viz A Yelp employee publicly complained to the CEO that she couldn't afford to buy groceries — hours later, she was fired, ale berte to samozřejmě s rezervou, může za tím být i leccos jiného. Každopádně je to docela poučné: pokud někde pracujete za mizerné peníze, které vám neumožní si ani nakoupit jídlo, tak to nevyřešíte tím, že to dáte na blog.

Čínská média musí sloužit straně, říká čínský prezident. Otázkou zůstává, jestli tohle bude platit i pro původně české médium, které se poněkud dostalo do čínských rukou. Viz Xi Jinping’s News Alert: Chinese Media Must Serve the Party, a pokud nerozumíte narážce, tak třeba viz Číňani získali 30 % v Médee a 49 % v Emprese.

Rotten Tomatoes (a Flixter) koupeny prodejcem lístků Fandango. Ve Fandango Buys Rotten Tomatoes But Will Probably Ruin It to komentují s tím, že předpokládají konec Rotten Tomatoes. Což, pokud to nevíte, je internetová legenda. A proč by měly Rotten Tomatoes skončit? No, protože je to jeden z nejkritičtějších filmových webů. A protože Fandango potřebuje lidi dostat do kin.

Prodej Opery čínskému konsorciu nebyl rozhodnutím vedení společnosti, říká CEO. Viz Opera CEO: Sale To Chinese Consortium Wasn’t Our Decision, kde zjistíte, že za to může představenstvo a akcionáři. No, moc se tomu nelze divit, co taky s Operou, než ji prodat, když se najde kupec.

Francie chce po Google doplatit 1,7 miliardy dolarů na daních. Viz Google's European problems continue as France demands $1.7 billion in back taxes a je vhodné připomenout, že v Itálii po Googlu navíc chtějí 227 milionů eur a celé je to tak nějak výsledek „PR“ dohody v Británii, že zaplatí zpětně daně ve výši 130 milionů eur.

INFOGRAFIKA

Via 5 Tips for Increasing YouTube Engagement (Infographic) tak nějak pro případ, že byste se chtěli stát YouTubery.

Jak často byste měli mít sex? Infografika možná trochu překvapí, nejenom tématem. Ale je dobrá k tomu, že si můžete zkusit zjistit, jak jste na tom proti průměru. A to, jak víte, je jedna z dobrých věcí na průzkumech, výzkumech a vůbec datech. Vědět, co je norma.

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.