Hlavní navigace

Apple Watch zaplatí útratu i otevřou pokoj. Cook ukázal i nový notebook

9. 3. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tim Cook má nové hodinky. Na dnešní akci odtajnil šéf Applu další detaily chytrých časoměřičů ze stáje nakousnutého jablka. Nové sourozence dostaly i MacBooky.

Apple vlastně celé hodinkové šílenství začal, když se o nich začalo před dvěma lety spekulovat. Od té doby už s nimi ale přišla konkurence, a to nejen od úhlavního nepřítele Samsungu, ale i od Motoroly, Huawei nebo LG.  

Po zářijovém představení designu Apple Watch se čekalo, co bude iOS odpověď na Android Wear umět. A tak Tim Cook začal. Přijmout hovor, zavolat si, přečíst si e-mail a přesný velitelský čas na 50 ms. Pro propojení nepotřebují nutně Bluetooth, ale stačí domácí Wi-Fi a v některých hotelech je bude možné použít i jako klíč do pokoje.

I v přístroji na zápěstí se uhnízdila virtuální asistentka Siri, která má na jedno nabití výdrž až osmnáct hodin – každodennímu nabíjení se tak uživatelé nevyhnou. Pro novinku už by měly být připraveny řádově tisíce aplikací. Kromě ukazování času mají hodinky také senzory měřící uživatelovu tepovou frekvenci. Toho bude využívat i osobní trenér, který se se Siri dělí o prostor uvnitř hodinek.

Apple Watch na displeji ukazují notifikace z aplikací (upozornění na schůzku, došlé zprávy, příchozí hovory, čerstvé tweety atd.). Jejich uživatelé také mohou komunikovat mezi sebou a posílat si kromě zpráv také třeba jednoduché kresby, animované emotikony, nebo sdílet svůj tep.

Cena se bude pohybovat podle jednotlivých verzí od 349 do 1099 dolarů. Hodinky se budou vyrábět ve dvou velikostech (38 a 42 mm) a třech kolekcích (Apple Watch, Apple Watch Sport a Apple Watch Edition) a nabídnou řadu způsobů, jak si jejich podobu přizpůsobit obrazu svému. Ultrafanoušci budou moci utratit za hodinky i mnohem víc. Zlatá, limitovaná, verze totiž bude stát deset tisíc dolarů. 

Předobjednávky se spustí desátého dubna a od konce dubna budou hodinky i na pultech. České pulty ale v první vlně nebudou. 


Zdroj: Apple

Apple Watch by měly umět i platit pomocí Apple Pay. Konkurenční Samsung tak se svým platebním systémem vstupuje na už dost rozjetý trh, protože Apple Pay podporuje ve Spojených státech už 700 tisíc obchodníků a dva a půl tisíce bank. Přidala se i čerstvě stoletá Coca Cola, která umožní platit iPhonem a hodinkami u svých automatů.

Notebooky zhubnou a dostanou nová střeva

Novinky se dotkly i MacBooků. Tenké modely Air budou mít stejně jako „plnotučné“ MacBooky Pro nové čipy Broadwell. 

A právě Macbooky Pro Apple výrazně přepracoval. Představil totiž nový MacBook. Ani Air, ani Pro. Jen MacBook. První notebook bez větráku, který by měl být úplně tichý. Nový stroj pohání 1.2GHz procesor Intel Core M ve spolupráci s 8GB paměti a SSD diskem o kapacitě 256 nebo 521 GB.

Dvanáctipalcový model s retinovým displejem se dostal hmotností pod jeden kilogram a na tloušťku 13,1 milimetru. Na jedno nabití by měl vydržet deset hodin a prodávat se začne v polovině dubna za 1299 dolarů.

ICTZ23


Zdroj: Apple

Kromě toho dostal nový počítač i upravenou klávesnici a citlivější touchpad, který umí pracovat i se silou dotyku a tím se otevírá prostor pro nová ovládací gesta. Apple v něm zkouší i nový model baterie, která se dostane i do úzkého prostoru tenkého šasí. 


Zdroj: Apple

Tim Cook neopomněl zmínit ani další oblast, do které se Apple chce dlouhodobě dostat. Apple TV získala nové partnery, a to včetně HBO Now. Celý balík by měl být dostupný za patnáct dolarů měsíčně. Zlevnil i celý televizní komplet z 99 dolarů na 69. Růst Netflixu a popularita Chromecastu tak evidentně Cookovi nedává spát. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.