Hlavní navigace

Apple znovu zatřáslo trhem elektronických knih

Patrick Zandl

Tentokrát mu k tomu stačilo uplatnění dříve ohlášených pravidel pro aplikace v AppStore. Apple v nich zakazuje externí mechanismy pro objednávání digitálních knížek a publikací.

Kvůli tomu z aplikací právě mizí možnosti objednávat knihy přímo do Amazon Kindle, Kobo nebo Nook Kids, stejně tak Google eBooks.

Apple již v únoru oznámil, že všechen obsah dodávaný do aplikací musí být prodáván skrze iTunes store / App Store. To by dodavatelům obsahu asi nevadilo tolik, jak fakt, že z takto prodaného obsahu si Apple strhává svých 30 % podílu. Stejně tak musí být z aplikací odstraněny odkazy na externí metody objednání digitálního obsahu, například na možnosti předplatit si obsah na portálu vydavatele.

CIF17_Williams1

Přístup na Kindle store byl z aplikace Amazonu odstraněn zcela, stejně tak aplikace Kobo již neumožní knihy objednat přímo, je třeba je objednávat přes webové rozhraní. Aplikace Google eBooks byla z App store odstraněna zcela, i když prý jde o dočasné opatření, než Google aplikaci adaptuje na nové podmínky. Zdroj: PaidContent.

Samozřejmě se ozývají kritiky Apple za tento přístup, i když komentátoři připouštějí, že firma tuto politiku oznámila v dostatečném předstihu a pouze ji dodržuje. Také se ozývají hlasy, že tento přístup podpoří rozvoj dodávání knih přes obchody v HTML5, takže kniha bude dodávána přes web a uložena pro offline čtení metodou, kde na ni Apple nemůže.

Našli jste v článku chybu?