Hlavní navigace

Apple znovu zatřáslo trhem elektronických knih

1. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tentokrát mu k tomu stačilo uplatnění dříve ohlášených pravidel pro aplikace v AppStore. Apple v nich zakazuje externí mechanismy pro objednávání digitálních knížek a publikací.

Kvůli tomu z aplikací právě mizí možnosti objednávat knihy přímo do Amazon Kindle, Kobo nebo Nook Kids, stejně tak Google eBooks.

Apple již v únoru oznámil, že všechen obsah dodávaný do aplikací musí být prodáván skrze iTunes store / App Store. To by dodavatelům obsahu asi nevadilo tolik, jak fakt, že z takto prodaného obsahu si Apple strhává svých 30 % podílu. Stejně tak musí být z aplikací odstraněny odkazy na externí metody objednání digitálního obsahu, například na možnosti předplatit si obsah na portálu vydavatele.

MM socky3

Přístup na Kindle store byl z aplikace Amazonu odstraněn zcela, stejně tak aplikace Kobo již neumožní knihy objednat přímo, je třeba je objednávat přes webové rozhraní. Aplikace Google eBooks byla z App store odstraněna zcela, i když prý jde o dočasné opatření, než Google aplikaci adaptuje na nové podmínky. Zdroj: PaidContent.

Samozřejmě se ozývají kritiky Apple za tento přístup, i když komentátoři připouštějí, že firma tuto politiku oznámila v dostatečném předstihu a pouze ji dodržuje. Také se ozývají hlasy, že tento přístup podpoří rozvoj dodávání knih přes obchody v HTML5, takže kniha bude dodávána přes web a uložena pro offline čtení metodou, kde na ni Apple nemůže.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.