Hlavní navigace

Aréna: USA vs. Microsoft

6. 11. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Americká federální vláda se dohodla na mimosoudním urovnání antimonopolního procesu se softwarovou společností Microsoft. Řešení je to překvapivé -- MS (ač uznán vinným) zůstal bez trestu a navrhovaná omezení jsou podle mnohých neúčinná. Proč, na to jsme se zeptali Dana Lukeše a Tomáše Krauseho (Root.cz).

Dan Lukeš je bývalým členem představenstva sdružení CZ.NIC. V současné době pracuje ve Středisku informatické sítě a laboratoří MFF UK. Obecně je považován za pragmaticky smýšlejícího člověka. Tomáš Krause je z firmy 4WeB – která vydává sever Root.cz, kde najdete informace (nejen) ze světa Linuxu – a obecně je považován za odpůrce technologií společnosti Microsoft.

Lupa: Co bylo důvodem takto „narychlo“ ukončeného sporu U.S. vs. Microsoft?

Dan Lukeš
(dan@obluda.cz): O tom lze v této chvíli jen spekulovat, a já mám příliš málo informací, abych se o to chtěl a měl pokusit.

Tomáš Krause (tomas@krause­.cz): Možná rozhodnutí přišlo nečekaně, ale myslím, že ne narychlo. Spor trval přeci několik let. Proč padlo rozhodnutí zrovna minulý týden a ne až za měsíc, opravdu nevím, to je otázka pro úplně jiné lidi, než jsem já. Jiná věc je, že to celé navenek působí jako ušité horkou jehlou a ve stylu „vlk se nažral a koza zůstala celá“, ale co tím kdo sledoval a zda to byl záměr, se musíte ptát jinde.

Lupa: Považujete za správné, aby Microsoft (ač uznán vinným) nakonec vyvázl bez trestu?
Lukeš: Pokud „správně“ chápeme ve smyslu platného práva, pak je to správné, protože mimosoudní dohoda je ve Státech zcela legální. Navíc, i z hlediska morálního lze považovat za vrchol spravedlnosti, pokud žalující strana se žalovanou uzavřou dohodu o trestu – a uzavřená smlouva je v podstatě dohodou nahrazující soudní výrok o trestu. Připouštím ale, že v případě, že jednou ze stran sporu je stát, je takový postup trochu podivný – je to stát, který (dle vůle voličů) vytváří zákony a prostřednictvím soudu zajišťuje trestání jejich porušení – a tak mi připadá poněkud zvláštní, když se stát rozhodne vlastní soudy z rozhodnutí vynechat a dohodnout se o trestu sám. Krause: Samozřejmě, že ne. Pokud je někdo uznán vinným, musí v normálně fungujícím systému následovat trest. Je však třeba dodat, že papírově Microsoft trest dostal – to, že to není „nápravné opatření, ale odměna“ (jak řekl viceprezident RealNetworks), je smutné, ale je to holý fakt.

Lupa: Je dohoda výsledkem neschopnosti DoJ prosadit anti-monopolní zákony, či jde spíše o politické rozhodnutí?
Lukeš: To, že byl Microsoft uznán vinným, znamená, že rozhodně nešlo o problém nedostatecných zákonů. Zcela určitě šlo o politické rozhodnutí. Krause: Asi od každého trochu. Úplně neschopný anti-monopolní úřad určitě není a již dvakrát v podobných případech zafungoval – v roce 1911 byl rozdělen Rockefellerův ropný koncern Standard-Oil a v roce 1982 AT&T. I tentokrát soud dospěl k závěru, že Microsoft zneužil svého dominantního postavení na trhu a logicky by měl následovat trest. Že nenásledoval, je podle mne důsledek několika faktorů – kolotočemi různých odvolávání, změnou soudců, propagandou a tlakem samotného Microsoftu a nakonec i nechutí administrativy prezidenta Bushe pokračovat v soudu s Microsoftem (pokud se nepletu, tak v tomto smyslu se Bush vyjádřil před volbami nebo těsně po nich).

Lupa: Považujete opatření obsažená ve smlouvě mezi U.S. a Microsoftem za účinná?
Lukeš: Pravděpodobně jako vždy, bude výsledek kompromisem – Microsoft provede určité ústupky, na které budou jeho příznivci poukazovat s tím, že smlouva byla naplněna, zatímco odpůrci Microsoftu budou zcela nepochybně s reálným naplňováním smlouvy nespokojeni. K uvedenému rozporu musí dojít, už jen proto, že každý si uzavřenou smlouvu vyloží trochu jinak. Krause: Tak detailně, abych ji mohl posoudit, jsem smlouvu nečetl, a navíc nejsem ani právník, takže hodnotit si opravdu netroufám. Pokud se ale dočtu, že jednotlivé státy se pod dohodu nehodlají podepsat, protože zjistily, že dohoda obsahuje tolik výjimek, že některá její ustanovení nebudou fungovat, nebo je bude možné obejít, asi to nebude úplně v pořádku. Podobně nesouhlasné hlasy znějí i z tábora konkurence (Sun, RealNetworks…) – na těch jistě také kousek pravdy bude, ale na druhou stranu je nelze přeceňovat, přeci jen je to konkurence a nic jiného se od ní čekat nedá.

Po vzoru španělské arény, kde se střetává toreador s býkem, i v Aréně na Lupě můžete být svědky vyhrocených konfliktů. Každý týden proti sobě postavíme dvě osobnosti s odlišným názorem na aktuální problém českého Internetu a telekomunikací. Ať už při vyhraje kdokoli, všichni získáváme neopakovatelnou příležitost zorientovat se v mnohdy nepřehledných problémech.