Hlavní navigace

ARION AF-5230VHD CI: HD satelitní přijímač Skylink Ready s dekodérem Irdeto

4. 8. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Dá se říci, že tento korejský přijímač je pravděpodobně nejmenší HD přijímač na našem trhu. Jeho velikost je pouze 230 x 195 x 43mm. Je to umožněno tím, že síťový napáječ je umístěn mimo přijímač a připojen pomocí kabelu. Je plně kompatibilní s MPEG-2 a MPEG-4 Part 10 AVC/H264 – HD HP @ L4.0 1920 x 1080i @ 50Hz / DVB-S2. Má vestavěný jeden CA modul Irdeto a jeden CI slot. Umožňuje aktualizaci software přes USB nebo OTA. Jeho hmotnost je pouze 1,5 kg. V úsporném režimu odebírá pouze 1 Watt.

Přední panel

Přijímač je dodáván v černém provedení skříně. Na předním panelu odleva se nachází žlutý čtyřmístný sedmisegmentový displej, kde se v režimu provozu zobrazuje aktuální číslo programové předvolby nebo název služby. V aktivním režimu Standby displej zobrazuje přesný čas, v pasivním pouze blikající tečku. V pasivním režimu je spotřeba přijímače menší než 1 Watt. Uprostřed panelu jsou tři tlačítka. Prostředním zapínáme přijímač ze/do Standby a do pasivního režimu, Ten se aktivuje zmáčknutím prostředního tlačítka na předním panelu přijímače po dobu cca 5 vteřin. Dvě krajní tlačítka přepínají v režimu zobrazení programy, v režimu menu posouvají kurzor nahoru/dolu. Zcela vpravo se nachází odklopné víčko, pod kterým najdeme jeden CI slot a jeden port systému Irdeto pro přístupovou kartu.

ARION AF-5230VHD CI přední panel

Dva pohledy na přijímač, dole s otevřenými dvířky s porty na vložení karty, nebo modulu

Zadní panel

Na zadním panelu odleva najdeme TV SCART pro připojení TV. Následuje trojice cinch Y/Pb/Pr pro výstup videosignálu a po nimi dva audio výstupy cinch L/P. Dále jeden optický audio výstup S/PDIF. Dále jsou dvě F zásuvky pro připojení LNB se smyčkovým výstupem na další přijímač. Následuje HDMI rozhraní pro připojení TV LCD nebo plazma. Výčet portů uzavírá USB 2.0 pro aktualizaci software a zásuvka pro externí napáječ přijímače.

ARION AF-5230VHD CI zadní panel

Zadní panel set-top-boxu.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání je celé v černé barvě standardní velikosti. Povrch je matný, tlačítka gumová. Je napájeno dvěma AAA bateriemi. EPG zobrazíme zmáčknutím stejnojmenného tlačítka. Červeným tlačítkem změníme režim zobrazení, zeleným zobrazíte seznam skupiny oblíbených, žlutým se přesunete na další den. Modrým tlačítkem provedete rezervaci vybraného pořadu. V EPG si můžete také nastavit podle programu spuštění příslušného kanálu, abychom na něj nezapomněli.

Tlačítkem TV/RADIO přepnete mezi režimy TV a RADIO. Změnu obrazového rozlišení uskutečníte tlačítkem V Format. Možnosti jsou 676i, 576p, 720p, 1080p, nebo auto. Měnit můžete i výstup HDMI nebo YpbPr.

ARION AF-5230VHD CI dálkový ovladač

Dálkové ovládání.

Externí napáječ

K přijímači je dodáván černý externí napáječ 100/240V – 50/60Hz s výstupem na zvláštní konektor pro stejnosměrná napětí 6,5 a 23V. Přívodní kabely jsou dostatečně dlouhé.

ARION AF-5230VHD CI napáječ

Adaptér, který je součástí balení set-top-boxu.

Instalace

Instalace je díky přívětivému menu přehledná. Navíc je přijímač již expedován přednastaven v základních parametrech. Čeština je bezchybná. Pokud nastavujete přijímač z továrního nastavení, začínáme volbou preferovaného jazyka, zvolíte typ připojení TV, zvolíte jazyk hlavního a vedlejšího audio doprovodu, titulků. Dále nastavujeme režim obrazovky. Podrobnou instalaci usnadní výběr z 88 přednasta­vených satelitních družic. Při výběru můžeme zadat i několik pozic preferovaných družic najednou. Družicím budou po nahrání přiděleny příslušné DiSEqC povely. Pokud zvolíme v menu Nastavení antény dostanete se do individuálního nastavení parametrů antény. I z této pozice můžete spustit ladění programů. Změny uložíte zmáčknutím modrého tlačítka na dálkovém ovládání.

ARION AF-5230VHD CI nastavení antény

Vlevo hlavní menu přijímače. Delší názvy v aktivním módu rotují. Vpravo je nabídka pro nastavení antény

Po provedené instalaci můžeme na dálkovém ovládání mimo přepínání kanálů nastavovat také hlasitost, zobrazovat programové informace, prohlížet si podrobné EPG, změnit jazyk titulků, nebo audia. Ovládáme také správu seznamu kanálů, kde si provedeme třídění do favoritních seznamů, řadíme je například podle abecedy, roztřídit je můžeme na FTA nebo CAS (volné/kódované). Editace kanálů je možná individuálně. Každý můžeme zamknout nebo smazat, přejmenovat či přesunout mezi favoritní. Přijímač má i dětskou pojistku nastavitelnou například podle věku.

ARION AF-5230VHD CI editace

V informačním banneru, který vyvoláme zmáčknutím tlačítka info, můžeme získat informace o právě sledovaném programu. Je zde jeho název i jednořádkový podrobnější popis, doba trvání pořadu a grafika ukazuje jeho přibližný průběh. Najdeme zde i sílu signálu a jeho kvalitu, případně systém kódování, rozlišení obrazu, datum, přesný čas i přítomnost teletextu nebo název přijímané družice aj. Po opětovném zmáčknutím tlačítka info se objeví v dalším okně podrobnější popis vysílaného programu. Dalším zmáčknutím tl. info informace z obrazovky zmizí. Vpravo na screenshotu je prostředí k editaci kanálů (zamknutí, mazání, přesunutí, nebo přejmenování).

Teletext

Teletext se zobrazuje správně česky i slovensky včetně akcentů na velkých i malých literách. Rychlost zobrazování stránek je po načtení do paměti okamžité.

ARION AF-5230VHD CI teletext

Jak teletext, tak EPG jsou zobrazovány se správnou češtinou.

Podmíněný přístup

Přijímač ARION AF 5230VHD CI je další z přijímačů, který prošel bez výhrad testem Skylinku na správné dekódování ICE karet v nejnovější verzi Irdeto Premium, které se právě začaly prodávat. Problémy mohou nastat uživatelům jiných satelitních přijímačů s dekodérem který nemá oficiální licenci CryptoWorks TM. Jedná se převážně o emulované dekodéry kryptovaných programů. To však není případ tohoto přijímače. Při dekódování programů jsem nenarazil na žádný problém s případnými výpadky při sledování kódovaných programů Skylinku ani CS Linku.

ARION AF-5230VHD CI podrobnější info

Menu přijímače Vám nabídne podrobný přehled o vloženém modulu i přístupové kartě. Na screenshotu vpravo je informace z menu o hardware a firmware přijímače.

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujte už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

Závěr

Tento přijímač je vybaven všemi základními funkcemi, které má dobrý přijímač mít. Není určen pro nahrávání pořadů na interní ani externí disk a nemá ani připojení na Internet. Podle subjektivního posouzení má vynikající ostrý obraz a velice dobrou vlastnost. Umí totiž na analogový výstup (scart) dodávat obraz i zvuk, který sledujeme současně přes výstup HDMI v jakémkoliv rozlišení na plazmě, nebo LCD. Můžete tedy připojit také druhý televizní přijímač, nebo videorekordér (pokud jej ještě používáte). Je to jednotunerový přijímač, a tak bude na obou výstupech stejný program. Menší výtku bych adresoval na prodlevu při přepínání kanálů. Ta je delší, než je zvykem (cca 3 vteřiny) a je lhostejné, zda se jedná o SD, HD nebo zakódované vysílání. Zajímavá je funkce Nastavení zpoždění zvuku. V menu si můžete nastavit zpoždění od nuly po deseti milisekundách až do 250ms. Cena přijímače vzhledem k licencovanému vestavěnému Irdetu je přiměřená. Přijímač disponuje v menu, na teletextu i v EPG perfektní češtinou, má i český manuál a tak je možné mu udělit ochrannou známku „Umí dobře česky“.

ARION AF-5230VHD CI vnitřek

Pohled na chassis přijímače. CPU/ dekoder ST 7111 CPU. Flash ROM 8MB. DDR SDRAM 256megabajt. Napájení 100 až 240V – 50/60Hz.

Poklepáním levým tlačítkem myši na kterýkoliv obrázek jej zvětšíte v novém okně.

Balení obsahuje

Umí dobře česky - pečeť

• Přijímač ARION AF-5230VHDCI
• Dálkové ovládání
• HDMI kabel
• 2× AAA baterie
• Černobílý manuál v českém jazyce

MIF22_Early

Maloobchodní cena 3.710 Kč vč. DPH
Recyklační poplatek 15 Kč včetně DPH

Výrobek k testu zapůjčila firma ALLCOM, spol.s.r.o se sídlem v Praze 10
e-mail: office@allcom.cz
Web stránka produktu: http://www.allcnet­.cz/product_in­fo.php?produc­ts_id=9877
Manuál k tomuto přijímači najdete zde: http://www.allcnet­.cz/down.php?id=1157

Podle čeho jste si vybrali svůj satelitní přijímač?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.