Hlavní navigace

Artec Mini Digital TV Stick T14: nápady i strasti

16. 10. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Problémy s laděním, chybějící dálkový ovladač a po češtině ani památky - i taková je vizitka klíčenky od firmy Artec. Výrobek ale není úplně k zahození, protože nabízí jednu zajímavou vlastnost. Umí dekódovat, přehrávat a zaznamenávat najednou všechny programy ze stejného multiplexu.

Nechybělo mnoho a místo recenze na nový digitální přijímač pro počítač by vás tu čekal jen lament nad jeho nezvládnutým laděním. Naštěstí pro Artec Mini Digital TV Stick T14 jsem zkusil být trpělivý, což přineslo ovoce. Klíčenku se mi – alespoň zhruba – povedlo vybavit programovou nabídkou a vy si teď můžete přečíst, jak se chová za běžného provozu. Ale vezměme to popořadě.

Artec Mini T14

První kontakt

Artec není pro pravidelné čtenáře DigiZone.cz cizí jméno. Před začátkem letních prázdnin jste si mohli přečíst o netradičním set-top-boxu pro televizor téže značky, který měl miniaturní rozměry a také VGA výstup. T14 pokračuje v linii prostorově úsporných přijímačů, model je ale určený pro majitele PC s Windows XP nebo 2000.

Rozměry 3,1×7,2×1,4 c­entimetrů hmotnost 22 gramů nejsou daleko od běžného přenosného USB disku. Artec vytvaroval drobné proporce přijímače do tvaru, který mi po přišroubování anténního konektoru připomněl kosmickou loď. Nároky na výbavu uživatelovy techniky ovšem astronomické nejsou, na dnešní dobu. Majiteli stačí počítač s procesorem taktu alespoň 800 MHz, paměť 128 MB nebo více a grafická karta nejméně s 8 MB paměti. Kdo si chce užívat funkce obrazu v obraze (PIP), o které ještě bude řeč, musí na technických parametrech přisadit. Tady výrobce doporučuje procesor třídy P4 a frekvenci minimálně 1,8 GHz. Pro víceobrazovou grafiku je nutný Video Mixing Renderer 9. Na připojení klíčenky k PC slouží rozhraní USB 2.0.

Artec Mini T14 raketa

Jak uspěje „raketa“ Artec T14 v dosažení výšin divácké přízně?

Malé balení přístroje obsahuje klíčenku samotnou, malou anténu, kompaktní disk s aplikací a ovladači, stručný instalační manuál, koaxiální koncovku a krátkou USB smyčku. Žádné dálkové ovládání v plastovém obalu nehledejte, Artec nedodal ani pro klíčenky klasickou „kreditní kartu“. Výrobce chtěl nejspíš ušetřit nebo mu ovladač přišel jako něco zbytečné, ale z diváckého pohledu je to určitě škoda.

Jak jsem málem nenaladil

Instalace výrobku je poměrně standardní. Po zapojení přijímače do některého z volných USB portů se Windows začnou shánět po ovladačích. Naleznou je na přiloženém kompaktu. Tradiční varování, že produkt neprošel certifikací na zisk loga Windows XP, jsem si už zvykl přeskakovat. Instalace probíhá bez potíží, jen mě donutila postupně dvakrát restartovat počítač. Říkal jsem si, že to tvůrce klíčenky mohl zařídit také jen na jeden restart, ale budiž. Aplikaci Digital TV Stick si člověk musí nainstalovat z CD do systému sám. Během minuty je hotový i tento krok a uživatel může začít ladit.

Artec Mini T14 prislusenstvi

Úvodní hláška mě varovala, že vyhledávání programů může trvat čtyři až šest minut. Ve skutečnosti mě ladění obralo možná o hodinu času – pravda, na vině jsem i já sám. Aplikace rychle dokráčela k frekvenci 506 MHz, na které se chvíli zastavila a přidala do seznamu 12 programů televize a rozhlasu vysílaných v multiplexu A. Během dalších několika sekund se dostala na hodnotu 538 MHz a krize byla tu. Obsah vysílaný na této frekvenci vyvedl software přijímače zjevně z konceptu. Informoval mě o tom, jak analyzuje, analyzuje a dál analyzuje. Když analyzoval přes tři minuty, došla mi trpělivost a celý proces jsem zrušil.

Stisk tlačítka Cancel bohužel způsobil, že si aplikace nezapamatovala ani programy nalezené v multiplexu A. Nebylo na co koukat. Řekl jsem: Třeba pomůže nový software. Na dodaném CD byla aplikace i ovladače ve verzi 2.2.3.5. Abych neměl hledání jednoduché, výrobce nikde na krabici ani v podrobných manuálech na kompaktu neuvádí svoji webovou adresu a Google na předních místech vyhazuje pro Artec firmy odlišného zaměření. Nakonec jsem přeci jen objevil a stáhnul software verze 2.2.3.8. Výsledek byl ale stejně žalostný, na frekvenci 538 MHz hledání tuhlo. Výměna malé antény za klasickou pokojovou zlepšení také nepřinesla. Říkáte si, že jsem měl zkusit ruční hledání? To napadlo i mě, ale T14 nabízí pouze a jedině automatiku.

Artec Mini T14 vyhledavani

Pomohl mi až můj pes. Rozhodl jsem se dát ladění ještě šanci i klid na práci a odešel jsem proto na půlhodinovou vycházku. Když jsem se vrátil zpět – hle – tuner byl naladěný a na obrazovce běžel ČT 4 Sport. Rozhodl jsem se proto celý pokus zopakovat, abych zjistil, že šest minut člověk musí vyčekat jen na proklaté frekvenci 538 MHz. Celé prohledání kmitočtů trvá skoro čtvrt hodiny. Mimochodem, i na aktivní pokojovou anténu, se kterou u televizních set-top-boxů běžně vylovím všechny tři multiplexy, nebyl výsledek nijak závratný. Multiplex Radiokomunikací se naladil celý, síť Czech Digital Group se v podání T14 zúžila ale jen na 24.cz, Test 1, Evropu 2 a Classic FM.

Artec Mini T14 aplikace

Aplikace v akci

Přes nezvládnuté ladění a nízkou citlivost si může najít klíčenka firmy Artec svoje příznivce. Nemá sice teletext a její programový průvodce (EPG) místo české diakritiky zobrazuje nesmysly, ale tady kritika končí. T14 má funkci time-shifting, můžete si proto dojít pryč a vrátit ke sledovanému pořadu přesně v místě, kde jste ho opustili. Nastavený limit určuje maximální přestávku na 10 minut. V nabídce schopností je ale také nahrávání, které už je omezené pouze velikostí disku. Zaznamenané video je ve formátu MPEG-2 a uživatel si nemůže určit, že by chtěl něco jiného. Nahrávka si uchovává plnou vysílací kvalitu – alespoň v rámci příjmových možností.

Artec Mini T14 EPG
Artec Mini T14 nahravani

Databáze set-top-boxů a uživatelské příručky

Set-top-box-nahled
Chcete si porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem zemského digitálního vysílání? Nejrozsáhlejší databázi set-top-boxů najdete právě na DigiZone.cz. Dnes nabízí už více než sto záznamů o přístrojích určených pro sledování DVB-T. Ztratili jste manuál ke svému set-top-boxu, nebo byste si rádi přečetli víc o vámi vyhlédnutém modelu? Pak se v naší databázi rozhlédněte ještě pozorněji. Uživatelské příručky do ní průběžně doplňujeme.

Kdo má rád přehled o více programech najednou, bude potěšený. Artec disponuje funkcí PIP, která vícenásobné sledování umožňuje. Jeden pořad běží v hlavním okně a má zvuk, druhý se tiše krčí v okénku napravo dole. Jedním dvojklikem se ale jejich role může prohodit. Podmínkou pro využití PIP je shodný multiplex obou programů. Můžete se dívat na ČT 1 a na malém okně kontrolovat vysílání TV Nova, ale např. stanici 24.cz byste tu mít zapnutou nemohli. Leda byste si za aktivní navolili multiplex B.

Jsou vám dva programy málo? T14 dokáže vyždímat z přenosové sítě maximum, a tak není problém, abyste se dívali na všechny stanice jednoho multiplexu zároveň. Nevím však, nakolik se vám pak podaří zachovat si duševní zdraví.

Artec Mini T14 PIP
Artec Mini T14 PIP II

Při zapnuté funkci PIP jsem si řekl: A co když teď zkusím nahrávat? Myslel jsem si, že přijímač zaznamená pouze stanici hlavního okna. Ale to jsem ho podcenil. Když jsem si nahrávku pustil, otevřelo se mi ne jedno, ale hned dvě okna s uloženým programem. Souběžně jsem pomohl sledovat obraz a poslouchat zvuk, ovládání záznamu bylo přitom jednotné. Přiznávám, že jsem neexperimentoval s tím, jestli dokážu sledovat také každou z nahrávek samostatně. To už je ale věcí kteréhokoli přehrávače formátu MPEG-2 pod Windows. Řekl bych, že některý bude výběr obrazové stopy určitě nabízet.

Artec Mini T14 zezadu

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

ebf - tip do článku - debata

Orientační cena: 1490 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Jak často byste u této klíčenky využili funkci obrazu v obraze (PIP)?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).