Hlavní navigace

Asociace Jendy Perly: Rok 1968 ožil na Facebooku

22. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Perla
Projekty „paralelní historie“, kdy se událost odehrává po letech v podobě online zpravodajství na sociálních sítích, jsou populární už i v ČR. Český rozhlas teď oživil rok 1968.

Facebook si plete data! Včera ráno například informoval o zatčení Alexandra Dubčeka, Josefa Smrkovského, Františka Kriegela a Zdeňka Mlynáře sovětskou armádou. Pokud vám ta jména nic neříkají, tak jste zřejmě mladší ročník a nedávali jste ve škole pozor. Tyto události se totiž staly před 45 lety. 

Český rozhlas se k letošnímu výročí sovětské okupace rozhodl připomenout tehdejší události zajímavým způsobem na Facebooku. 19. srpna založil stránku Srpen 1968 – přímý přenos z minulosti a začal na ní postupně přidávat “aktuální“ informace tak, jak se udály přesně před 45 lety. 

Facebookovou stránku přetvořil v podstatě v tiskovou agenturu, která ví vše hned v okamžiku události a informuje o tom veřejnost. Zpráv je opravdu požehnaně, a tak stránka rozhodně není jako z učebnice o správném počtu postů za den. Že je i přesto pro uživatele zajímavá svědčí počet fanoušků, který se během krátké chvíle vyšplhal na necelých 6 000 (ve středu 21. 8. večer).

Obsah stránky je tvořen převážně textovými posty, občas je přidána dobová fotografie či video s dobovými záběry. Některé fotografie pak v komentářích přidávají sami fanoušci. Obsahově jde o vcelku bohatý mix. Zajímavé je, že mezi středečními posty je jediný, který vede na web Českého rozhlasu. Ten se evidentně nesnaží aktivitu marketingově využít, cílem je zřejmě opravdu pouze připomínka výročí, značka zde ustupuje do pozadí. 

Je otázka, jestli se rozhlas neměl o něco více snažit se zajímavou aktivitou propojit svoji značku. Lidé si takto zapamatují stránku, nebudou ale dost často vědět, kdo ji pro ně připravil. Zprávy od rozhlasu se v obsahu samozřejmě nacházejí, protože Vinohradská byla jedním z důležitých míst dění, ale nejsou nijak preferovány na úkor ostatních. 

Aktivní reakce uživatelů Facebooku jsou téměř jednotné. Většině přijde aktivita zajímavá. Objevují se komentáře, kdo si na co pamatuje a zrovna dělal, fanoušci dokonce přidávají další svědectví a informace. To je úspěch a předpokládám, že s ním budou v rozhlase spokojeni. Jen výjimečně se objeví komentář, který kritizuje, že si takové události připomínáme a nekoukáme raději do budoucnosti. 

Větší problém jsou některé nesnášenlivé reakce vůči Rusům. Někteří uživatelé pod posty o zraněných a mrtvých Češích a Slovácích píší o tom, jak jsou „Rusáci hovada“ a další útoky, a spojují tehdejší události s dnešní ruskou komunitou v ČR. To rozhodně nejsou názory, které by měl veřejnoprávní rozhlas propagovat a je škoda, že na ně nijak nereaguje a nesnaží se je korigovat. 

BRAND

Nápad Českého rozhlasu si každopádně zaslouží pochvalu. Jde o zajímavé připomenutí naší historie v nových kanálech a možnost, jak k ní třeba trochu přitáhnout lidi, které jinak moc nezajímá. 

Pokud však jste fanoušky historie, vězte, že nejde o nápad originální. Například na Twitteru existuje účet World War II Today, který se sedmdesátiletým zpožděním informuje o novinkách a událostech druhé světové války. Podobných projektů pak při troše snahy určitě najdete víc.

Autor článku

Autor je Social Media Maniac na volné noze. Pomáhá firmám i agenturám při přípravě strategií pro sociální média a při správě samotné komunikace. Zároveň školí marketéry i jejich šéfy, aby poznali a využili potenciál sociálních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).