Hlavní navigace

ATO se postavila za ČT v případě neodvysílání předvolebního spotu NE Bruselu

6. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ DOKUMENT – „Odvysíláním spotu by se mohlo hypoteticky jednat o trestní součinnost ve formě nepřekažení trestného činu,“ konstatovala samoregulační komise ATO

Neodvysíláním předvolebního spotu NE Bruselu od Národní demokracie Česká televize neporušila zákon, který jí určuje poskytovat prostor politickým stranám a hnutím pro jejich prezentace před celostátními volbami. Konstatovala to samoregulační komise Asociace televizních organizací (ATO), již o vyjádření požádala sama ČT poté, co se z obav z podněcování k nenávisti z důvodu pohlaví, rasy, víry a náboženství, národního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině rozhodla spot do předvolebního vysílání nezařadit.

K TÉMATU: Česká televize přidá k předvolebním eurodebatám ještě jednu superdebatu

Podle ATO však ČT neodvysíláním jednoho konkrétního spotu neupírá Národní demokracii právo na prostor ve veřejnoprávní televizi. „Členové Samoregulační Komise ATO nedoporučují České televizi zařadit volební spot politické strany č. 4 NE Bruselu do vysílání a souhlasí s náhradou dodaného spotu za jiný spot s nezávadným obsahem, který bude možné odvysílat,“ uvedla asociace. Národní demokracie tak může ČT dodat jiný, nezávadný spot, který nebude nikoho napadat a Kavčí hory se jeho odvysíláním nevystaví riziku postihu ze strany Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

ČTĚTE TAKÉ: ČT 24 chystá k eurovolbám předvolební debaty z Prahy, Brna, Ostravy a Bruselu

Odmítnutý spot obsahuje text „Evropská unie je zlem, které produkuje další zla. Je naší povinností se mu postavit. Sami na to ale nestačíme. Potřebujeme Vaši podporu. Přijďte 23. a 24. května k referendu o Evropské unii. Zabijme hada. Volte č. 4. Volte Ne Bruselu – Národní demokracii.“ V obrazové části spotu je zobrazen had reprezentující Evropskou unii, která je označena jako zlo. V okamžiku, kdy zazní slova „Evropská unie je zlem, které produkuje další zla“, se v obraze na pozadí za hadem začínají střídat záběry reprezentující ona zla, mj. symboly státu Izrael a LBGT hnutí, fotomontáž muslimů s transparenty „Islam will dominate the world. Freedom can go to hell.“ (Islám ovládne svět. Svoboda může jít do pekla.).

MM socky3

Dále je ve spotu fotografie dokumentující založení státu Izrael, fotografie Rómů, antisemitská kresba zobrazující údajnou rituální vraždu Anežky Hrůzové židem Leopoldem Hilsnerem. Na konci spotu je obsažena výzva „Zabijme hada“, kterou lze interpretovat jako volání po ukončení existence Evropské unie. „Symboliku a obrazové asociace spotu nelze chápat jinak než jako přímočaré a paušální ztotožnění zla s náboženskými, národnostními a dalšími menšinami či sociálními skupinami zobrazenými ve spotu. Z tohoto důvodu by spot mohl podněcovat k nenávisti vůči náboženským, národnostním a dalším menšinám či sociálním skupinám zobrazeným ve spotu, k jejichž ochraně zákon slouží,“ konstatuje samoregulační komise ATO.

Samoregulační komise ATO k neodvysílanému spotu NE Bruselu – Národní demokracie by potucek793

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.