Hlavní navigace

ATO v předvečer jednání sněmovního výboru: Novela vysílacího zákona je předčasná

2. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Profesní organizace českých televizí nabádá ministerstvo kultury, aby počkalo s novelizací vysílacího zákona na změnu evropské směrnice o audiovizuálních mediálních službách.

Za předčasnou považuje Asociace televizních organizací (ATO) snahu ministerstva kultury novelizovat zákon o rozhlasovém a televizním vysílání a přitvrdit regulaci tradičních audiovizuálních médií. ATO se tak v předvečer klíčového jednání sněmovního volebního výboru vyjádřilo k návrhu, s nímž už dříve nesouhlasili zástupci televizí Nova, Prima, Barrandov, ale i České televize. Ještě v tomto roce má vzniknout návrh novely evropské Směrnice o audiovizuálních mediálních službách,namítá nyní ATO. Ta bude koncepčně řešit otázku, zda je vzhledem k technologickému vývoji a změnám diváckých návyků ještě opodstatněná rozdílná míra regulace televizního vysílání a nových médií.

K TÉMATU: Ostře sledovaná novela vysílacího zákona: čím ministerstvo kultury zvedá televize ze židle?

Rozdílný přístup státu k regulaci tradičních a nových médií, především pak internetu, v posledních týdnech opakovaně kritizoval generální ředitel ČT Petr Dvořák. Jednal tak právě v souvislosti s chystanou novelou od ministerstva kultury. Rovněž Dvořák upozorňoval na chystanou úpravu evropské směrnice o audiovizi. Evropská komise nyní pracuje na revizi Směrnice o audiovizuálních mediálních službách, která je základním evropským právním předpisem pro oblast televizního vysílání a audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání. Návrh novely směrnice má být dokončen v roce 2015. Novou evropskou úpravu bude následně nutné promítnout do znění právních předpisů všech členských zemí EU, tedy i do českého vysílacího zákona, píše v dnešním prohlášení ATO.

ČTĚTE TAKÉ: Politický boj o ikonku na obrazovce: kdo bude určovat vhodnost pořadů pro děti?

Asociace proto považuje za vhodné vyčkat, jakým směrem se bude evropská legislativa vyvíjet, a teprve poté se zabývat obsahem národní právní úpravy. Provozovatelé televizního vysílání sdružení v ATO nerozumějí důvodům, které vedou ministerstvo kultury k návrhu legislativních změn, nadto ještě před změnou evropské úpravy. Mají rovněž obavu, že se nyní navrhovaná česká legislativa, která se zabývá pouze vysíláním a nikoli novými médii, bude s připravovanou evropskou legislativou v podstatných ohledech rozcházet. To by mohlo v konečném důsledku vést ke zbytečným ekonomickým ztrátám, varovala ATO. Vyjádření přichází týden poté, co se zástupci televizí zúčastnili konzultační schůzky na ministerstvu kultury k resortní verzi novely.

ebf - tip do článku - debata

Na středečním jednání volebního výboru Poslanecké sněmovny bude novelu hájit první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD), která dříve působila jako předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ta na nedávné odborné konferenci Digimedia 2015 označila návrh za „technickou novelu“, která uvádí do praxe sliby koaličních stran z předvolební kampaně v roce 2013 a z programového prohlášení vlády. Jde například o zavedení jednotné klasifikace a označování vhodnosti televizních pořadů pro děti, lepší definici a omezení sponzoringu nebo rozšíření povinnosti audiopopisů televizních pořadů pro nevidomé diváky.

DigiZone.cz přinese ze středečního zasedání volebního výboru Poslanecké sněmovny aktuální zpravodajství.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).