Hlavní navigace

ATO chce zrušit podmínku jednomyslného hlasování, Nova je proti

27. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
27. 1. 2012

Podmínku jednomyslného schvalování veškerého jednání Asociace televizních organizací (ATO) všemi jejími stálými členy chce zrušit Česká televize společně s FTV Primou. Navrhnou proto změnu stanov ATO, která sdružuje všechny důležité hráče na českém televizním trhu a je zadavatelem elektronického měření sledovanosti televizí v Česku. Nově by měla ATO rozhodovat prostou většinou hlasů všech stálých členů, nikoli jednomyslně.

K TÉMATU: Nova neuznává podpis nové smlouvy o peoplemetrech, hrozí arbitráží

Proti jednomyslnému hlasování mluví zkušenost z nedávného rozhodování o novém provozovateli peoplemetrů, který bude měřit televizní sledovanost od roku 2013. Ačkoli tři ze čtyř stálých členů ATO byli pro stvrzení doporučení hodnotící komise asociace, aby televizní sledovanost nadále měřila společnost Mediaresearch, proti se postavila televize Nova a schválení vítěze tendru zablokovala.

ČTĚTE TAKÉ: ATO i přes odpor Novy podepsala novou smlouvu na peoplemetry

Nakonec však patovou situaci nechtěně vyřešila sama Nova tím, že nechala na valné hromadě ATO hlasovat o zrušení tendru. Tento návrh neprošel a podle zákona o veřejných zakázkách, jímž se soutěž na nového dodavatele dat o sledovanosti televizí řídila, pak nezbyla jiná možnost, než Mediaresearch uznat vítězem – ačkoli podle stanov ATO by s tím měli souhlasit všichni její stálí členové. Podle ATO však v tomto případě stál zákon nad stanovami asociace.

NAPSALI JSME: ATO vyhlásilo Mediaresearch vítězem tendru na peoplemetry. Navzdory Nově

MM socky3

Situace s problematickým hledáním konsensu pro jednomyslné hlasování by se mohla velmi brzy opakovat, protože v letošním roce se počet stálých členů ATO rozroste ze čtyř na šest. Televizi Barrandov a agentuře Atmedia totiž skončí tříleté přidružené členství a stanou se plnohodnotnými členy asociace. Šest subjektů by pak hledalo společnou řeč ještě složitěji než dnešní čtyři. Proti zrušení jednomyslného hlasování se ale staví televize Nova, která se dosud nesmířila s výběrem společnosti Mediaresearch coby staronového provozovatele peoplemetrů.

Změnou stanov se chce ATO zabývat už příští týden. Není vyloučeno, že někteří členové otevřou i otázku výše členských příspěvků do asociace. Přijetím dvou nových stálých členů by se totiž příspěvky těch stávajících měly snížit.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.