Hlavní navigace

Aukce „televizních“ kmitočtů pro mobilní internet vynesla v Německu miliardy eur

Lukáš Polák

Německo je vůbec první evropskou zemí, která dala k dispozici pásmo 700 MHz. To se v České republice, ale i v dalších státech používá pro televizní vysílání.

Doba čtení: 1 minuta

Nejúspěšnější prodej kmitočtů pro mobilní služby za poslední roky v Evropě. Právě tak lze hovořit o výsledcích veřejné soutěže na rychlý mobilní internet v sousedním Německu. Aukce kmitočtů, které obsahují taktéž frekvence po televizním vysílání (pásmo 700 MHz – II. digitální dividenda), vynesla rekordních 5,1 miliardy euro, tedy v přepočtu 138 miliard korun. Informovala o tom agentura DPA. Veřejné soutěže se zúčastnili tři významní telekomunikační hráči – Deutsche Telekom, Vodafone a Telefónica. Tento krok by měl být pro operátory impulsem k rychlému rozšíření sítě LTE na celostátní úroveň, uvedl v polovině června Jochen Homann z Bundesagentur.

K TÉMATU: Němci nezahálí, pásmo 700 MHz po televizi začnou dražit už příští měsíc

Německo je vůbec první evropskou zemí, která dala k dispozici pásmo 700 MHz. To se v České republice, ale i v dalších státech používá pro televizní vysílání. Jde o kanály 49 a výše. Německo počítá do budoucna s vysíláním nikoliv ve standardu DVB-T, ale DVB-T2. Na tuto technologii začne přecházet už příští rok. V roce 2017 pak má začít fungovat placená komerční platforma operátora Media Broadcast. Většina programů bude pravděpodobně kódována, veřejnoprávní televize však trvala na šíření svých stanic v režimu free-to-air, tedy volně. Frekvence v pásmu 700 MHz by měly být v Německu dostupné plně pro mobilní internet od roku 2019. V aukci kmitočtů si sáhl nejhlouběji „do kapsy“ Vodafone, který za vydražený blok zaplatí 2,1 miliardy eur.

Našli jste v článku chybu?