Hlavní navigace

AVerMedia DVB-T STB7: nenáročný přijímač pro TV a PC

19. 1. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Máte zájem sledovat digitální vysílání na počítači, ale odrazují vás hardwarové nároky televizních karet a USB tunerů? Pak zaměřte svou pozornost na výrobek AVerMedia DVB-T STB7. Díky výstupu i vstupu VGA dokáže obohatit váš pobyt za počítačem o televizi nebo rozhlas a přitom nespotřebuje ani mikrosekundu procesorového času. Navíc je mu jedno, že používáte jiný systém než Windows. Umožní vám hýbat si televizním oknem třeba jen na textové obrazovce.

Digitální přijímač AVerMedia DVB-T STB7 zaujme na první pohled svojí barvou. Tmavý odstín šedé dnes není u elektroniky obvyklý, ačkoli vypadá elegantně. Set-top-box je štíhlou krabičkou středních rozměrů, jeho míry jsou 25×13,8×3,2 c­entimetrů. Balení obsahuje stojan a výrobek tak můžete mít buď položený nebo stojící nejdelší stranou vzhůru. Přijímač váží zhruba kilogram. Na předním panelu je pouze snímač dálkového ovládání, konektor pro sluchátka a signalizační dioda, která za provozu svítí jasným, ale uklidňujícím modrým světlem.

AVer Media STB7
AVer Media STB7 napisy

Na vrchní straně set-top-boxu jsou tři linky větracích otvorů, několik nápisů a hlavně pár užitečných tlačítek. Kulatý spínač uvede STB7 do provozu, dalším stiskem ho pak vrátí do režimu standby. Čtyři podlouhlá tlačítka slouží na změnu hlasitosti a naladěného programu, páté přepíná zdroj signálu. Skladba konektorů dovoluje vybírat si mezi obrazem televize a počítače, díky funkci obrazu v obraze (PIP) jde pak obojí sloučit dohromady. Zapojení i provozu se budeme dále v recenzi ještě věnovat, a to včetně shrnutí výhod a nevýhod použité varianty.

AVer Media STB7 tlacitka

Konektory pro počítač, monitor i moderní televizory

Zadní panel set-top-boxu může být pro ledaskoho překvapivý. Uživatelé jsou většinou zvyklí dělit přijímače DVB-T na televizní a počítačové. U první kategorie by člověk očekával minimálně jednu zdířku SCART, druhá varianta je pak běžně spojená s rozhraním USB. Nic z toho výrobek firmy AVerMedia nemá, přesto funguje s oběma zobrazovacími jednotkami – televizí i monitorem PC.

Mezi přípojkami se uprostřed zadního panelu vyjímají hned dva konektory VGA. Jeden slouží jako výstupní a rád do sebe nechá zapojit počítačový monitor. Druhý je vstupem, který naopak ocení zdrojový signál z počítače. Podle očekávání jsou oba konektory propojené. I když necháte set-top-box vypnutý, signál z PC si na monitor cestu najde. Půjde jen trochu oklikou, což se ale po zapnutí přijímače ukáže být jako plus.

AVer Media STB7 zezadu

Set-top-box má vstup a výstup pro anténu, dále disponuje několika konektory zvuku. STB7 nabízí dva kanály analogového stereo zvuku jako cinch, k nim přidává dvakrát jack pro vstup zvuku z počítače a jeho vyvedení do zvukové aparatury – opět s možností obohacení, tentokrát o televizní nebo rozhlasové audio. Distribuci obrazu zajišťují mimo konektoru VGA také kompozitní a s-video výstup. Na zadním panelu nechybí ani zdířka pro napájecí adaptér na 12 voltů. Specialitou je přepínač mezi evropskou normou PAL a americkou NTSC, který mají set-top-boxy klasicky jenom v podobě položky menu.

Co všechno je možné propojit…

Základem pro úspěšnou práci s přístrojem je kvalitní signál digitálního vysílání na anténním vstupu. Jakmile ho set-top-boxu dodáte, můžete se rozhodnout, kde všude ho chcete sledovat. Základní možností je pro většinu lidí televizor. Pokud nemáte televizi s VGA vstupem, musíte využít některou z méně kvalitních, přesto postačujících alternativ.

AVer Media STB7 konektory

Na výběr je buď lepší s-video nebo horší kompozitní videovýstup. Obě varianty můžete připojit do jejich protějšků na televizoru. Pokud máte televizi jen s konektorem SCART, budete potřebovat ještě redukci. Smůlu mají pouze ti, kteří sledují vysílání na přístroji s obyčejným anténním vstupem. Set-top-box nemá modulátor, a těžko proto divákům se starou televizí cokoli poskytne. Pro samotný televizor je ale výrobku škoda, jeho skutečnou sílu ukáže až počítač.

Manuál píše o IBM Compatible PC, ale prakticky by měl být AVerMedia DVB-T STB7 schopný spolupracovat s čímkoli, co má VGA výstup. Grafickou kartu a monitor propojíte místo jedním VGA kabelem dvěma a mezi ně usadíte digitální přijímač. Stejně můžete naložit i se zvukovou kartou a domácí reprosoustavou. K tomu slouží stereo jack pro vstup a výstup zvuku. Televizor zapojený do S-video nebo kompozitního výstupu samozřejmě ničemu nepřekáží, stejně jako zvukové propojení mezi televizí a set-top-boxem přes konektory cinch.

AVer Media STB7 ovladac

… a jak to funguje?

Uvažujme plné zapojení set-top-boxu, kdy je do něj přivedený kromě antény i signál z počítače, všechno pak směřuje na monitor nebo na televizor s VGA vstupem. V takovém případě může uživatel přepínat mezi módy TV a PC.

Televizní režim dá digitálnímu vysílání k dispozici celou plochu obrazovky. Uživatel si může vybrat, jaké rozlišení a poměr stran se mu líbí. Na výběr jsou možnosti 640×480, 800×600, 1024×768, 1280×768 a 1280×768. Kromě nich seznam nabízí ještě variantu nazvanou 4:3, která je ale čtyři díly vysoká a tři široká, obraz je proto zúžený a na krajích má černé pruhy. Poslední položkou je panorama, jež vysílání naopak roztahuje. Na změny slouží tlačítko PC BGM/RES na dálkovém ovládání. Ve všech případech mi monitor hlásil frekvenci 60 Hz. Poměry stran vysílání mohou být buď 4:3 nebo 16:9, první možnost má ještě celoobrazovkovou a obálkovou verzi.

AVer Media STB7 menu

Pokud majitel přijímače sleduje vysílání na monitoru, rád uvidí nejspíš také svoji počítačovou obrazovku. K tomu stačí přepnout STB7 do módu PC. Najednou po televizním vysílání není ani památky. To dokáže změnit tlačítko PIP. Část počítačového obrazu překryje televizní vysílání. Menu umožňuje nastavit, zda bude velikost okna TV čtvrtina, devítina nebo šestnáctina obrazovky. Klávesa ovladače PIP Move navíc přepne šipky jinak sloužící na změnu programu a hlasitosti do přesouvačů televizního okna. Uživatel si může nastavit pozici televize na monitoru tedy tak, aby mu co nejméně překážela. Když ho něco zaujme, nic mu samozřejmě nebrání vrátit se do celoobrazovkového režimu TV.

AVer Media STB7 radio

Propojení zvukových cest umožňuje mimo jiné také rozhlasovou reprodukci stanic vysílajících v DVB-T multiplexech. Dívat se na statický obrázek při poslechu rádia bude zábavou asi pro málokoho, proto se může člověk vrátit do počítačového módu s hudebními hity na pozadí. To se obejde i bez funkce PIP. Ačkoli na obrazovce nejsou vidět žádné ovládací prvky, změna hlasitosti nebo programu nadále funguje. Sluší se zmínit, že snímač dálkového ovládání přes své čelní umístění rozpoznává i signály vyslané na přístroj z boku.

Výhody a nedostatky použitého řešení

Dvě hlavní výhody VGA smyčky oproti klasickému USB propojení jsou nulové nároky na hardware počítače a nezávislost na operačním systému. To ocení všichni, kdo chtějí na svém PC dělat souběžně víc věcí, než se jen dívat na televizi. Digitální vysílání prostřednictvím USB tunerů si totiž žádá velké prostředky a značnou pozornost procesoru. Volnost platformy ocení především majitelé Linuxu, na které výrobci televizních karet a externích digitálních přijímačů většinou moc nemyslí a specifikují svoje výrobky jako Windows XP/2000 Only.

AVer Media STB7 kabely

Nevýhodou zvolené strategie je nulový kontakt s počítačem, který znemožňuje například nahrávání pořadů na pevný disk. Kdo si chce dělat záznam, musí buď připojit video přes tři cinche, nebo na počítači využít analogového vstupu obrazu na televizní kartě a karty zvukové. To není zrovna pohodlné řešení. Dalším nedostatkem je zvýšený počet kabelů, kterých je zapotřebí opravdu dost. Výrobce do krabice dává jeden krátký VGA kabel, stereo kabel s jacky a dál už jen napájecí adaptér. Všechno další si musí uživatel dokoupit.

Minimum funkcí a čeština jako cizí jazyk

AVerMedia DVB-T STB7 samozřejmě nabízí digitální standard infopanelu a elektronického programového průvodce (EPG), ale provedení pokulhává. Pruh s informacemi je omezený na jméno a číslo stanice – údaje o pořadu žádné. Druhá varianta ukazuje parametry vysílání, což narozdíl od programu hledá běžný divák spíš zřídka.

AVer Media STB7 info
AVer Media STB7 info II

EPG přijímače je těžkopádné. Po prvním stisku tlačítka EPG získá člověk soupisku programů, napravo od ní dál běží vysílání, pod kterým jsou jména a časy současně vysílaného i následujícího pořadu. Kdo má zájem, může si zobrazit denní schéma jedné stanice, v ten moment mu ale obraz zmizí nadobro. U vybraného pořadu jsou konečně k dispozici také podrobnosti. Žádné souběžné vysílací osy více stanic nečekejte, navíc se i v EPG po každé změně programu přepne, což není ideální. Při prohlížení budoucí nabídky té které stanice přeci člověk nemusí chtít zrovna opustit rozkoukaný film.

Češtinu nenabízí set-top-box ani v menu, natož aby rozeznával nějaká kódování tuzemské diakritiky. Při prohlížení informací se proto připravte místo háčků a čárek na nesrozumitelné znaky. Uživatelská nabídka je přístupná pouze v západoevropských jazycích, tištěný manuál jakbysmet. Tlačítko teletextu ovladač sice má, v příručce se člověk ale dočte, že žádný teletext na set-top-boxu nefunguje. Časovač slouží pro automatické vypnutí přístroje po deseti až 120 minutách.

AVer Media STB7 EPG
AVer Media STB7 EPG II
AVer Media STB7 info detail

Shrnutí

AVerMedia DVB-T STB7 je zajímavým digitálním přijímačem pro televizi a pro PC. Exceluje především ve vkládání televize do počítačového obrazu i jeho snadným přesouváním, a to všechno bez nároků na hardware nebo operační systém. Přístroj může zásobovat vysíláním počítač i televizor, na obou se diváci ale musí shodnout na stejném programu.

Stinnou stránkou výrobku jsou nulové znalosti češtiny. Počítačové nadšence angličtina v menu nerozhází, ale špatné diakritika v EPG se nebude líbit ani jim. Někoho od koupě může odradit také cena 3500 korun nebo množství propojovacích kabelů. Dlouhou chvíli mohou divákům zkrátit tři hry. Přes cizokrajné názvy jde prakticky o hada, piškvorky 3×3 a piškvorky na velkém poli.

Televizní hry (AVerMedia STB7)
AVer Media STB7 Gomoku
AVer Media STB7 Oxo
AVer Media STB7 Dragonet
AVerMedia STB7
Celkové hodnocení 5,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 0 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: AVerMedia DVB-T STB7

Cloud23

Orientační cena: 3490 Kč

AVer Media STB7 stojici

Foto a screenshoty: Autor

Jaké řešení televizního přijímače pro PC upřednostňujete?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).