Hlavní navigace

Až nás budou miliony

25. 10. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tiskové zprávy s různými statistikami přicházejí do redakce dnes a denně. Prezentované počty jsou mnohdy velmi úsměvné, ostatně, můžete se o tom přesvědčit v každém vydání Readme.txt. Z poslední došlé zprávy Internet Monitoru máme ale opravdovou radost. Na Internetu už nás je přes dva miliony.

S průzkumy společnosti GfK se na Lupě setkáváme často, v poslední době jsme přinesli zpávu o důvěře Čechů v Internet banking, nebo třeba o množství online připojených uživatelů v průběhu týdne. Dnes se podíváme na výsledky studie Internet Monitor, která je společným produktem právě GfK, TN Sofres a STEM/MARK v rámci výzkumu Mediaprojekt.

Od stolu v redakci Lupy se může zdát, že k Internetu je dnes už připojen skoro každý, a tak nás informace Internet Monitoru, že penetrace Internetu je pouhých 24,6 procent populace, vrací zpět na zem. Takřka čtvrtina z populace mezi 12 a 79 lety představuje 2,083 milionu obyvatel České republiky – tyto dva miliony obyvatel mají přístup na Internet. Přesto pouze 7,8 procent obyvatel přistupuje k Internetu denně nebo skoro denně. Několikrát týdně využívá Internet jen 16,3 procenta obyvatel – ostatní dle výzkumu Internet Monitor přistupují jen několikrát měsíčně, nebo i v delších intervalech.

525
Podíl osob s přístupem a uživatelů internetu
(100 % = populace ČR ve věku 12–79 let)

Zpráva dále konstatuje převahu mužů (57 procent) nad ženami a vysoké zastoupení středoškolsky vzdělaných uživatelů s maturitou (38 procent). O něco více než čtvrtina uživatelů Internetu v Čechách je ve věku mezi 20 a 29 lety.

Zajímavý je taktéž poměr rozličných míst, odkud se uživatelé k Internetu připojují. Stejně jako v dřívějších dobách žebříčku dominuje připojení ze zaměstnání, které v současnosti představuje něco přes deset procent populace mezi 12 a 79 lety. Příjemným překvapením je vysoké zastoupení uživatelů, kteří se připojují z domova.

526
Podíl uživatelů internetu podle místa připojení
(100 % = populace ČR ve věku 12–79 let)

ICTZ23

Zajímavě dopadá srovnání s loňským rokem. Podle iAuditu má naříklad Lupa o 35 procent více unikátních IP adres denně než za stejné období (září) předchozího roku. Ve studii Internet Monitor vychází nárůst uživatelů Internetu na 32 procent.

Kvalifikované odhady o počtu uživatelů Internetu hovořily o dvou milionech už na začátku tohoto roku, je tedy s podivem, že nynější výsledky Internet Monitoru představují jen o sto tisíc uživatelů více. Přesto je 24 procent již opravdu vysoké číslo. Za předpokladu, že ekonomicky aktivní populace představuje přibližně sedm milionů obyvatel, dva miliony představují z tohoto počtu dokonce více než čtvrtinu.

Kdy bude mít přístup k Internetu třímiliontý obyvatel ČR?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.