Hlavní navigace

Backify končí se službami zdarma, hovoří se ale i o podvodu

16. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Backify – www.backify.com – nedávno nabídlo uživatelům až 512GB cloudového úložného prostoru zdarma pro zálohování dat. Uživatelé se ale po měsíci setkávají s požadavkem na zaplacení a vyrozuměním, že veškeré zdarma poskytované služby budou ukončeny k 22. listopadu 2011.

First of all, we would like to thank you for using Backify. We hope you really liked our service and enjoyed using it.

We regret to inform you that we can not provide free backup services anymore. All free Backify accounts will be closed on November 22, 2011.

In order to prevent your account from deletion, please login into your account and update your Billing Details.

Jan Rosa na Google+ ale zveřejnil ještě závaznější informace od společnosti Livedrive – www.livedrive­.com. Ta je ve skutečnosti dodavatelem služeb cloudového úložiště a Backify.com bylo jenom přeprodejcem. 

V dopise od Livedrive.com jsou poměrně vážné informace o tom, že je možné, že čísla platebních karet svěřených Backify.com mohla být zneužita. A také informace o tom, že Backify.com již není přeprodejcem služeb Livedrive.com – je tedy dost nejasné, jak chce Backify pokračovat v poskytování (placených) služeb.

We are writing to you regarding BAC­KIFY.COM who you recently created an online backup account with.

BACKIFY.COM was a reseller of Livedrive (http://www.li­vedrive.com). Livedrive provided the technology and service behind the product offered to you by BACKIFY.COM.

We are writing to inform you that BACKIFY.COM is no longer a Livedrive reseller and the services that they purchased from our company on your behalf have been terminated. If you are using a service provided by BACKIFY.COM and powered by Livedrive then this service will now have stopped working.

We would also like to advise you that we have received a number of complaints about BACKIFY­.COM from their customers and from industry organizations. We would like to advise you not to provide any credit card information to BACKIFY.COM. If you have provided credit card information to BACKIFY.COM then we would suggest contacting your card provider and informing them that your card may be used fraudulently. If BACKIFY.COM ha­ve charged your card for services not provided you should contact your card provider and ask them to initiate a chargeback procedure.

Please note that this advisory is being sent to you in good faith because we feel you should be informed that BACKIFY.COM is no longer a Livedrive reseller and of the complaints we have become aware of. No contract exists between yourself and Livedrive and we are not able to assist further in any dispute you may have with BACKIFY.COM.

If you have installed the online backup software provided by BACKIFY.COM we highly recommend you uninstall it from your computer by following the steps below:

On Windows:
Go to Start > Settings > Control Panel and select Add/Remove Programs (or ‘Programs and settings’), select Livedrive and select uninstall.

On Mac:
Go to Finder > Applications and delete the Livedrive application.

Please note that any data you backed up using BACKIFY­.COM cannot be retrieved and we recommend you establish an alternative backup service immediately.

Livedrive does provide a very similar online backup service to the one provided by BACKIFY.COM and you can read more details and, if you wish, signup for a trial on our website at http://www­.livedrive.com. Please note however that we do not provide a free service as BACKIFY.COM did.

Other online backup vendors you may wish to consider include:
Carbonite.com
iDrive.com
Mozy.com

We are sorry for the inconvenience this situation may have caused you.

Kind Regards

Livedrive Limited

Backify.com si právě nabídkou 512 GB diskového prostoru zdarma získalo média a samozřejmě na základě výskytu v médiích i množství uživatelů – konkurence (jednou z nejznámějších je Mozy.com) zpravidla zdarma nabízí mezi 2 GB (Mozy.com, Dropbox.com) až 5 GB (OpenDriveSu­garSync). Výjimkou je nedávná nabídka  Box.net navyšující prostor na 50 GB a Microsoft Live SkyDrive s 25GB.

MM socky3

Pochybnosti o nabídce najdete v Is Backify (512GB backup for free) also for real? už od okamžiku, kdy Backify.com bylo spouštěno a upozorňují nejenom na absurdnost nabídky („příliš dobrá, aby byla pravá“), pochybný obchodní model, absenci osobností podporujících možnost společnosti věřit, ale také na prázdný blog společnosti a web vytvořený z levné šablony a za použití fotografií z fotobank. Autor zmíněného blogpostu navíc upozorňuje i na souvislost mezi Backify a společnostmi AptiQuant (známá podvodem s falešnou studií tvrdící, že uživatelé IE jsou hloupější než uživatelé ostatních prohlížečů) a atCheap – a stopy vedou k osobně jméne mTarandeep Gill, jméno, které nakonec najdete i registračních údajích u domén.

Klientské software Backify je ve skutečnosti klientským software pro Livedrive.com – tedy společnosti, o které píše Jan Rosa na Google+, respektive cituje jejich upozornění na podezření z podvodu u Backify.com. Livedrive.com je přitom provozováno společnosti LifeDrive z Velké Británie a je podloženo známými jmény (Andrew Michael, Nicholas Cowell). Ale hlavně jmény s podnikatelskou minulostí vedoucí i k tomu, že jde o společnost podloženou reálnými financemi. A samozřejmě je zde i nepodstatný detail, LiveDrive nenabízí praktický žádné služby zdarma, až na 2týdenní testování. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.