Hlavní navigace

Balíčky od Českého Telecomu

19. 7. 2000
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Nelekejte se, nejde o předlouho slibované tarifní balíčky, umožňující volit různé úrovně paušálu a hovorného v klasické telefonní síti. Jde o klasické "bundly" z oblasti ISDN, zahrnující zřízení samotné ISDN přípojky a jedno ISDN zařízení. V nabídce jsou tři různá provedení těchto balíčků, optimalizovaná pro připojení k Internetu, pro telefonování a pro videokonference. Referuje Jiří Peterka.
Nelekejte se, nejde o předlouho slibované tarifní balíčky, umožňující volit různé úrovně paušálu a hovorného v klasické telefonní síti. Jde o klasické „bundly“ z oblasti ISDN, zahrnující zřízení samotné ISDN přípojky a jedno ISDN zařízení. V nabídce jsou tři různá provedení těchto balíčků, optimalizovaná pro připojení k Internetu, pro telefonování a pro videokonference. Referuje Jiří Peterka.

Aktivity Českého Telecomu v oblasti ISDN služeb, a zejména jejich marketingu, nabírají v poslední době stále vyšší obrátky. Přehlédnout určitě nejde nová reklamní kampaň Telecomu, založená na „zamrzajícím Internetu“ a propagující ISDN připojení. Vzato do důsledku je tato kampaň založena na negativním vykreslení jedné služby poskytované téměř výhradně samotným Telecomem (jde o tradiční komutované připojení, které nesplňuje očekávání uživatelů že „zamrzá“), a na jejich nahrazení jinou službou od téhož Telecomu, která by již měla splňovat to co slibuje. Ponechme ale stranou tento paradox a podívejme se raději, co nového přichystal Telecom v nabídce ISDN služeb.

ISDN je levnější

První podstatnou skutečností je to, že Telecom zlevnil ISDN. Stalo se tak již k 1. červenci a jde o zlevnění jednorázové sazby za zřízení přípojky (včetně přeměny z klasické telefonní linky), a také o zlevnění měsíčního paušálu (viz tabulka). Důležité je také to, že v oblasti hovorného k žádné změně nedošlo, tj. tarify za provolané minuty se nemění. Pokud tedy někdo považuje ISDN za příliš drahé kvůli jeho pořizovací ceně a vysokému paušálu, pak mu Telecom vyšel jistým způsobem vstříc. Ovšem pro toho, kdo chce ISDN intenzivněji používat, je podstatnější výše hovorného, a zde ke změně nedošlo.

přípojka zřízení zřízení přeměnou měsíční paušál
EuroISDN2 dříve: 9950,– Kč, nyní 6950,– Kč dříve: 6 450,– Kč, nyní 4 500,–Kč dříve 895,– Kč, nyní 690,– Kč
EuroISDN30 dříve: 75 000,– Kč, nyní 63 750,– Kč dříve: 7 995,– Kč, nyní 6 800,– Kč

Jen pro srovnání a pro dokreslení toho, že zlevňovat se dá i jinak a významněji: Slovenské telekomunikácie zlevnily jednorázovou sazbu za zřízení ISDN přípojky BRI (EuroISDN2) z původních 7799,– Sk na 999,– Sk a měsíční paušál ponechaly na původní výši 600,– Sk. Uživatelům Internetu vyšly vstříc tím že v době nejmenšího vytížení sítě (od 21 hodiny večer do 5 hodiny ráno) prodloužily impuls na celou 1 hodinu! To tedy znamená, že slovenští uživatelé ISDN mohou surfovat celou hodinu za pouhých 2,50 Sk (u nás díky tarifu Internet 2000 to i přes ISDN vyjde na 15,60 Kč).

ISDN balíčky

Včera představil Telecom na tiskové konferenci tři „ISDN balíčky“, s následujícím obsahem:

  • euroISDN@on-line: obsahuje zřízení přípojky EuroISDN2, připojení k Internetu ve verzi Internet OnLine Standard, a terminálový adaptér Diva T/A ISDN Modem. Jednorázová pořizovací cena za celý komplet je 9990,– Kč, měsíční paušál za používání je 690,– Kč (pozor, nezahrnuje hovorné, to se platí zvlášť ve standardní výši).
  • euroISDN@telefon: obsahuje zřízení přípojky EuroISDN2, připojení k Internetu ve verzi Internet OnLine Standard, a komfortní digitální telefon DeTeWe EuroMaster Data. Cena je identická jako u předchozího balíčku.
  • euroISDN@video: obsahuje zřízení přípojky EuroISDN2 a videotelefon Siemens T-View . Zde je jednorázová pořizovací cena 34 990,– Kč (zřízení). Měsíční paušál (opět bez hovorného) je 690,– Kč.

Vezmu-li tyto balíčky popořadě, pak první je určen především pro uživatele, kteří chtějí používat svá původní (analogová) zařízení i s novou ISDN přípojkou. Právě k tomuto účelu sklouží zařízení zvané „terminálový adaptér“, obsažené v prvním balíčku – jde o jakousi „redukci“ mezi digitální sítí ISDN a staršími zařízeními, která neumí v této síti pracovat. K terminálovému adaptéru Diva T/A můžete připojit až dvě takováto zařízení (např. klasický analogový telefon a samostatný fax), a nemusíte si tak kupovat digitální ISDN telefon.

Pro uživatele Internetu je podstatné, že k terminálovému adaptéru lze připojit i počítač, a to skrze jeho sériový port. Tím se vyhnete nutnosti pořídit si do svého počítače speciální ISDN kartu, přes kterou byste jinak svůj počítač připojili k ISDN přípojce. Řešení s terminálovým adaptérem má ale jednu vadu na kráse, na kterou je třeba upozornit: sériové porty počítačů PC, přes které je připojení realizováno, jsou dnes dimenzovány na maximální rychlost 155 kbps. To je sice více než 64 kbps které nabízí jeden ISDN kanál B, ale již je to méně než 128 kbps, které vzniknou sdružením dvou B kanálů, které přípojka BRI (alias EuroISDN2) nabízí. Kromě toho, při použití komprese, může efektivní přenosová rychlost vzrůst až na čtyřnásobek nominálních 64 resp. 128 kbps, a to už bude sériový port PCčka opravdu krutě nestíhat. Řešením by bylo propojení například přes USB rozhraní, ale to není nabízeno. Prý zatím, jak zaznělo v odpovědi na můj dotaz na včerejší tiskovce, protože výrobce rozhraní USB u svého terminálového adaptéru také nabízí.

Pokud jde o druhý ISDN balíček, euroISDN@telefon, pak i ten má význam pro připojování k Internetu. Jeho součástí je totiž digitální ISDN telefon, který se z pohledu připojování počítače chová identicky jako terminálový adaptér v prvním balíčku: digitální telefon můžete přes sériové rozhraní propojit s vaším počítačem PC a připojit se k Internetu (se stejnou poznámkou o rychlostem jako v předchozím případě). Navíc máte v ceně balíčku i program (RVS-COM Lite) pro váš počítač, který mu umožňuje fungovat ve spojení s digitálním telefonem navíc i jako digitální záznamník či jako fax skupiny 3 i 4.

Důležitou informací je také to, že cena balíčků je nezávislá na tom, zda je ISDN přípojka zřizována přeměnou stávající linky nebo jako nová linka.

ICTZ23

Kdy budou tarifní balíčky a kdy AO/DI?

Na včerejší tiskovce padaly i dotazy na změny v tarifikaci hovorného. Z odpovědí jsem vytušil, že v letošním roce se žádné významnější změny nedočkáme (v příštím roce dost možná ano, ale nic konkrétního jsem se nedozvěděl). Totéž platí pro AO/DI (Always On/Dynamic ISDN), neboli pro služby v D-kanále. Zde prý Telecom v současné době pracuje na tom, aby celá jeho síť tyto služby podporovala, ale jinak byla výsledná informace stejná jako u tarifních změn – v letošním roce ne, v příštím roce snad.

Jiří Peterka

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.