Hlavní navigace

Balík na poštu může skončit na úplně jiné poště, než si zákazník přál

10. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká pošta před časem představila svou „balíkovou revoluci“, v jejímž rámci nabízí i novou službu Balík na poštu. Například zákazníci e-shopů si mohou vybrat poštu, kde pro něj balík bude připraven k vyzvednutí 7 až 15 dnů. Podle toho, co si objednal odesílatel nebo dle dohody s adresátem. Jenže služba má jeden podstatný háček. Balíček může ve skutečnosti skončit na úplně jiné poště, než si adresát při výběru dopravy přál.

Česká pošta před časem představila svou „balíkovou revoluci“, v jejímž rámci nabízí i novou službu Balík na poštu. Například zákazníci e-shopů si mohou vybrat poštu, kde pro něj balík bude připraven k vyzvednutí 7 až 15 dnů. Podle toho, co si objednal odesílatel nebo dle dohody s adresátem. Jenže služba má jeden podstatný háček. Balíček může ve skutečnosti skončit na úplně jiné poště, než si adresát při výběru dopravy přál.

Balík do ruky může být doručen na cca 2600 ukládacích poboček České pošty, jejichž seznam se však průběžně mění. Proto si zákazník může objednat doručení na jednu poštu, ovšem později obdrží od přepravce informaci, že balík směřuje úplně jinou poštu. Problém je podle České pošty na straně internetových obchodů.

ICTZ23

Databáze nebo-li seznam pošt je živý dokument, který se každý den aktualizuje a e-shopy mají za povinnost si tento seznam stahovat a implementovat na svoje stránky,“uvedl pro Lupu ředitel odboru komunikace Ivo Mravinac z České pošty. Jednotlivé pošty mohou být ze seznamu dočasně odstraněny. „Důvody pro dočasné vyřazení jsou různé – pokud jde třeba o malou poštu s jedním pracovníkem, stačí aby měl dovolenou nebo byl nemocen,“ uvedl Ivo Mravinac.

Podle něj cílová pošta musí splňovat podmínku napojení na hlavní přepravní síť a zásilky tam musí být připraveny k vyzvednutí ve dvou časových oknech: od 12:00 nebo 15:00.  „Pokud nastane případ, že si zákazník e-shopu objedná zboží, vybere si poštu a ta je z nějakých důvodů ze seznamu vyjmuta a přijde mu avízo, že je balík uložen na jiné poště, než si adresát balíku vybral, může požádat o změnu ukládací pošty např. přes IWF (zdarma než je zásilka přepravena na příslušnou dodejnu),“ uvedl ředitel odboru komunikace České pošty.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.