Hlavní navigace

Ballot screen i pro Windows XP a Windows Vista

Jiří Macich ml.

Microsoft detailněji popsal, kterak hodlá nabízet uživatelům MS Windows konkurenční alternativy za předinstalovaný prohlížeč Internet Explorer. Chce tím vyžehlit antimonopolní kauzu u Evropské komise, která už několikrát Microsoft přesvědčila, že pro rekordní pokuty nechodí daleko. Podle návrhu Microsoftu by výběr prohlížeče měla vyřešit funkce zvaná ballot screen. V praxi by mělo jít o obrazovku, která se objeví uživatelům Windows XP, Windows Vista i Windows 7, kteří budou mít nastaven jako…

Microsoft detailněji popsal, kterak hodlá nabízet uživatelům MS Windows konkurenční alternativy za předinstalovaný prohlížeč Internet Explorer. Chce tím vyžehlit antimonopolní kauzu u Evropské komise, která už několikrát Microsoft přesvědčila, že pro rekordní pokuty nechodí daleko. Podle návrhu Microsoftu by výběr prohlížeče měla vyřešit funkce zvaná ballot screen. V praxi by mělo jít o obrazovku, která se objeví uživatelům Windows XP, Windows Vista i Windows 7, kteří budou mít nastaven jako výchozí prohlížeč právě Internet Explorer. Návrh ballot screen vidíte níže (klikněte pro zvětšení):

Marcom

Ballot screen

Microsoft počítá s tím, že na obrazovce bude stručný popis jednotlivých prohlížečů s odkazy na okamžité stažení nebo další informace. Uživatel si bude moci volbu prohlížeče nechat odložit na později. Nabídku výběru prohlížeče uživatelé dostanou přes systém Windows Update. Nebude se týkat jen nových Windows 7, ale i Windows Vista a Windows XP. Předmětná aktualizace bude mít status důležité. Microsoft ve svém návrhu hodlá nabízet prohlížeče, které v zemích EU mají podíl nad 0,5 %.

Celkem logicky lze ale očekávat nářek výrobců nových prohlížečů, kteří se teprve nyní mohou začít cítit znevýhodněni nejen oproti Internet Exploreru, ale i rozšířenějším alternativním prohlížečům. Nelze ovšem zase na druhou stranu uživatele zahltit nabídkou desítek všelijakých „garážových“ výtvorů. Podle dlouhodobých kritiků toto dilema pouze ilustruje absurditu celého po Microsoftu požadovaného řešení. Zaznívají i hlasy, že takové nevyžádané nabízení nových prohlížečů přes Microsoft Update naplňuje rysy adwarového chování a není přitom vyloučeno, že časem se neozvou i výrobci dalšího softwaru, kterému konkuruje základní softwarová výbava Windows. (Tisková zpráva, All about Microsoft)

Našli jste v článku chybu?
28. 7. 2009 18:51
Jan Kovařík (neregistrovaný)
Podle mě už celá tahle záležitost ohledně defaultního prohlížeče v MS Windows došla příliš daleko a zapomnělo se na to nejdůležitější, na uživatele! Celý spor se zvrhl v souboj prohlížečů a uživatel s tím bude mít nakonec jen trable. Stačila možnost jednoduše IE odinstalovat, případně na tu možnost upozornit už během instalace systému. Komu IE nevyhovuje, nepoužívá ho už nyní, komu doteď vyhovoval, bude ho používat dál, případně bude z této nové "možnosti volby prohlížeče" v rozpacích.
28. 7. 2009 22:02
:-) (neregistrovaný)
Budu žalovat MS, že jsem naprogramoval eXtreme Super Ultra Calculator a jejich "Kalkulačka" ve Windows mi znemožňuje zisky :-DDD Nakonec by snad mohli řvát i nakladatelé slabikářů, kvůli Mapě znaků :-DDDDD -- Jinak, když je EU tak komunisticky debilní a Opera chce možnost alternativ - splnil bych jim jejich vrocné přání. Rozhodně bych nenabídnul IE, FF, Operu, Chrome, Safari a konec... Ale naopak bych nabídnul tisíce, statisíce a desetitisíce prohlížečů - posbíral bych kdejaký bazme…