Hlavní navigace

Ballot screen i pro Windows XP a Windows Vista

28. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft detailněji popsal, kterak hodlá nabízet uživatelům MS Windows konkurenční alternativy za předinstalovaný prohlížeč Internet Explorer. Chce tím vyžehlit antimonopolní kauzu u Evropské komise, která už několikrát Microsoft přesvědčila, že pro rekordní pokuty nechodí daleko. Podle návrhu Microsoftu by výběr prohlížeče měla vyřešit funkce zvaná ballot screen. V praxi by mělo jít o obrazovku, která se objeví uživatelům Windows XP, Windows Vista i Windows 7, kteří budou mít nastaven jako…

Microsoft detailněji popsal, kterak hodlá nabízet uživatelům MS Windows konkurenční alternativy za předinstalovaný prohlížeč Internet Explorer. Chce tím vyžehlit antimonopolní kauzu u Evropské komise, která už několikrát Microsoft přesvědčila, že pro rekordní pokuty nechodí daleko. Podle návrhu Microsoftu by výběr prohlížeče měla vyřešit funkce zvaná ballot screen. V praxi by mělo jít o obrazovku, která se objeví uživatelům Windows XP, Windows Vista i Windows 7, kteří budou mít nastaven jako výchozí prohlížeč právě Internet Explorer. Návrh ballot screen vidíte níže (klikněte pro zvětšení):

MM socky3

Ballot screen

Microsoft počítá s tím, že na obrazovce bude stručný popis jednotlivých prohlížečů s odkazy na okamžité stažení nebo další informace. Uživatel si bude moci volbu prohlížeče nechat odložit na později. Nabídku výběru prohlížeče uživatelé dostanou přes systém Windows Update. Nebude se týkat jen nových Windows 7, ale i Windows Vista a Windows XP. Předmětná aktualizace bude mít status důležité. Microsoft ve svém návrhu hodlá nabízet prohlížeče, které v zemích EU mají podíl nad 0,5 %.

Celkem logicky lze ale očekávat nářek výrobců nových prohlížečů, kteří se teprve nyní mohou začít cítit znevýhodněni nejen oproti Internet Exploreru, ale i rozšířenějším alternativním prohlížečům. Nelze ovšem zase na druhou stranu uživatele zahltit nabídkou desítek všelijakých „garážových“ výtvorů. Podle dlouhodobých kritiků toto dilema pouze ilustruje absurditu celého po Microsoftu požadovaného řešení. Zaznívají i hlasy, že takové nevyžádané nabízení nových prohlížečů přes Microsoft Update naplňuje rysy adwarového chování a není přitom vyloučeno, že časem se neozvou i výrobci dalšího softwaru, kterému konkuruje základní softwarová výbava Windows. (Tisková zpráva, All about Microsoft)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.