Hlavní navigace

Balvínova TV4You má problém: televize proti ní připravují žaloby

17. 10. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Situací se má zabývat i Asociace televizních organizací. Televizím nevadí jen přebírání jejich živého vysílání, ale i připravované zpětné přehrávání obsahu až 24 hodin od jeho odvysílání.

Nejsme operátor. Jsme neziskovka

Jen několik hodin po oficiálním spuštění nové mobilní televizní služby TV4You, která umožňuje uživatelům chytrých telefonů nebo tabletů sledovat zdarma živé vysílání vybraných free-to-air televizních kanálů z DVB-T, zahájili provozovatelé největších televizních stanic v Česku právní kroky proti jejímu poskytovateli, zapsanému spolku TV4You. Nelíbí se jim, že nová mobilní platforma přebírá jejich vysílání, aniž by k tomu měla jejich souhlas. Ještě větší problémem je podle nich funkce TimeShift, jejímž prostřednictvím chce TV4You v budoucnu umožnit uživatelům sledování obsahu nabízených televizních stanic zpětně až za posledních 24 hodin.

Právě za TimeShift si nechají velké české televize od operátorů kabelových televizí a IPTV platit, a po zrušení zákonné podmínky must carry, která umožňovala placeným službám zařazovat zdarma do základní nabídky všechny volně šířené pozemně vysílající televizní stanice, chtějí zpoplatnit i jejich zařazení do placených kabelových, IPTV a satelitních balíčků. TV4You ale s žádnou z televizí nejednala, signál přebírá z DVB-T a žádnému z provozovatelů neplatí. „TV4You, z.s. je nezisková organizace, která si klade za cíl zajistit občanům České republiky snadný přístup k informacím prostřednictvím služby “Personal streaming” tzn. sledování např. TV vysílání prostřednictvím mobilního zařízení,“ popsal její provozovatel na svém webu www.tv4you.cz.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Jiří Balvín pěkně nazdvihl ze židlí největší televizní hráče v Česku

Hanebnost, nebo veřejná služba?

TV4You momentálně nabízí streaming 13 televizních programů (kanály ČT, Novy, Primy, Barrandov a Óčko), které jsou běžně dostupné v celoplošných sítích DVB-T. „Služba je poskytována na vybrané kanály obsažené v pozemním vysílání DVB-T, tzn. na ty kanály, ke kterým má uživatel zakoupena práva např. formou koncesionářského poplatku. Služba nabízí identické možnosti jako například TV Anywhere a další produkty výrobců TV přijímačů a zařízení pro smartTV příjem – tedy službu, kdy lze přistupovat z mobilních zařízení na on-line TV vysílání či na jeho záznam. TV4YOU zajišťuje takový přístup k vysílání prostřednictvím personal streamingu, aniž by uživatel musel provozovat své vlastní zařízení,“ vysvětluje spolek TV4You, jehož předsedou je bývalý ředitel České televize a hudebního kanálu Óčko Jiří Balvín.

Ačkoli samotná služba je pro uživatele přístupná zdarma, náklady na její provoz mají být kryty z prodeje reklamního prostoru. Už to nadzvedává ze židlí provozovatele televizí, které se objevují v nabídce TV4You. Aniž by k tomu dali souhlas, jejich obsah má sloužit jako reklamní nosič pro spolek TV4You. Ten však deklaruje, že jeho aktivita je takřka veřejnou službou. „TV4You, z.s. dále pracuje se svými partnery na dalším využití služby personal streaming a to především směrem k handicapovaným občanům. Naším cílem je zajistit takovým osobám např. plně titulkované vysílání všech “must carry” programů či usnadnění ovládání aplikace pro sledování streamingu,“ vysvětluje. Must carry však již od roku 2012 neexistuje a povinně šířenými programy ze zákona jsou pouze stanice České televize a Českého rozhlasu.


Repro: DigiZone.cz

Internetová prezentace služby TV4You

O2TV Go! za stejný obsah televizím platí

Komerční televize, které se poslední dva roky pokouší od operátorů placených služeb získat pravidelné platby za využívání balíčku jejich programů, HD verzí, televizního archivu i funkce TimeShift, nemají pro aktivitu TV4You pochopení a připravují se na soudní bitvu. Nedávno se jim totiž podařilo uzavřít dohodu s poskytovatelem podobné, byť zpoplatněné služby O2TV Go!, již od května nabízí mobilní operátor O2. „Naše dohody s televizemi se týkají toho, kolik budeme platit za HD verze jejich kanálů, kolik stojí funkcionalitu TimeShift, apod. Bavíme se s nimi o konkrétních cenících, a smlouvy máme v podstatě už dořešeny, ladíme jen takové to slovíčkaření,“ řekl serveru DigiZone.cz ředitel marketingu O2 pro segment domácností David Duroň.

To samé ale nabízí nebo chce nabízet TV4You. „Pro diváky je přínosem mobilita, retrospektiva tzv. Time Shift TV a další do budoucna připravované lineární funkce,“ vysvětluje na svém webu. Zároveň slibuje, že časem přinese i svoje vlastní televizní kanály, k jejichž sledování mají diváky nalákat současné televizní stanice v nabídce TV4You. „Pro vlastníky obsahu je snadné vytvářet vlastní televizní kanály a vysílat je prostřednictvím sítě internet díky tomuto systému. Náklady na vysílání jednoho kanálu jsou cca 20× levnější oproti satelitnímu vysílání a cca 100× proti vysílání pomocí terestriálního vysílání (DVB-T),“ konstatuje provozovatel TV4You. „Zřízení kanálu je možné v řádu hodin. Pro přenosy ze sportovních, kulturních či politických událostí je Smart Media Solution (společnost, která vyvinula aplikaci TV4You, pozn. red.) schopna zřídit dočasný kanál s dobou provozu v řádu jednotek hodin.“


Foto: Karel Choc, DigiZone.cz

Provozovatel podobné služby jako TV4You, mobilní O2TV Go!, se s televizemi dopředu dohodl a platí jim za jejich obsah

TV Nova: Chystáme právní kroky

O tom, že televize neberou aktivitu TV4You na lehkou váhu, svědčí jejich plánovaný společný postup proti poskytovateli této služby. Podle informací serveru DigiZone.cz se má situací příští týden zabývat na mimořádném zasedání Asociace televizních organizací (ATO), která sdružuje Českou televizi, Novu, Primu, Óčko, Asociaci komunikačních agentur a agenturu Atmedia. Nezahálí však ani právní oddělení jednotlivých televizních provozovatelů. „TV4You nás nepožádalo o poskytnutí souhlasu se šířením našeho obsahu prostřednictvím komerčních služeb nabízených touto společností. Z toho důvodu připravujeme právní kroky,“ potvrdila serveru DigiZone.cz mluvčí televizní skupiny Nova Anna Suchá.

Cloud23

Televize chtějí při sporu se spolkem TV4You využít soudní precedent ze zahraničí, který údajně řešil podobný případ a dal za pravdu provozovatelům televizního vysílání. Analyzují ale fakt, že za TV4You nestojí komerční firma, nýbrž zapsaný spolek, který se charakterizuje jako nezisková organizace, což by mohlo případný právní spor zkomplikovat. Na druhou stranu, TV4You se netají plánem zařadit časem do nabídky i vybrané placené televizní kanály, takže by se z ní mohla stát klasická komerční Pay TV služba. Kromě Jiřího Balvína, který ve zmiňovaném spolku vlastní pětinový podíl, za touto aktivitou stojí ještě Miroslav Řiháček, který je investorem TV4You, a Martin Hruška. Oba ve spolku drží shodný 40procentní podíl.

DigiZone.cz připravuje rozhovor s předsedou spolku TV4You Jiřím Balvínem

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).