Hlavní navigace

TV Barrandov chce odklad na placení „filmové daně“ do roku 2014

7. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
7. 7. 2011

Pětiletý odklad odvádění dvouprocentního podílu z ročních výnosů prodeje reklamních časů do Státního fondu na podporu kinematografie pro sebe požaduje televize Barrandov. Lhůta by se podle místopředsedy představenstva, ředitele marketingu a vlastní tvorby Barrandova Janise Sidovského počítala od startu vysílání, u TV Barrandov tedy od 13. ledna 2009. Stanice by tedy měla začít přispívat na fond kinematografie od ledna 2014, sdělil Sidovský Lidovým novinám.

K TÉMATU: Nova nás návrhem „filmové daně“ poškozuje, stěžuje si ředitelka TV Barrandov

TV Barrandov není proti podpoře českého filmu, ale proti nerovnováze poplatku, který by jako začínající stanice měla platit. Návrh novely stanovuje dvě procenta pro každou televizi, ale podle našeho názoru se v jiné situaci nacházejí TV Nova a TV Prima, léta etablované na trhu, a v jiné jsme my po dvou letech vysílání, vysvětlil Sidovský. Pětiletý odklad pro nové televize, které ještě nemají alespoň vyrovnané hospodaření, by podle něj byl férový.

ČTĚTE TAKÉ: Reklama zmizí z ČT 1 a ČT 24, a také z internetových stránek České televize

Tzv. „filmovou daň“ obsahují pozměňovací návrhy k senátní novele zákona o České televizi, která původně chtěla zachovat reklamu ve vysílání veřejnoprávní televize nejméně na další dva roky. Pozměňovací návrhy ale počítají s tím, že by reklama úplně zmizela z programů ČT 1 a ČT 24, a také z internetových stránek ČT. Naopak by zůstala na programech ČT 2 a ČT 4 a výnosy z ní by šly do Fondu kultury a na nákup vysílacích práv pro sportovní přenosy na ČT.

ebf - tip - debata

NAPSALI JSME: Nova pokračuje ve výhružkách arbitráží. Podklady už máme, říká Andruško

Fond na podporu kinematografie nyní čerpá peníze z výnosů reklamy na České televizi. Ta musí podle zákona odvést do fondu každoročně 150 milionů korun. Pokud projde změna zákona v podobě pozměňovacích návrhů, které koncem června projednali poslanci, přejde tato povinnost na komerční televize Nova, Prima a Barrandov. Stát by se tak mělo od ledna příštího roku. Návrh zákona budou poslanci projednávat 12. nebo 13. července v posledním, třetím čtení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).