Hlavní navigace

Barrandov Muzika změní název i obsah a skončí na satelitu

30. 12. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Skupina Barrandov
UVNITŘ PROGRAMOVÉ SCHÉMA – Stanice změní od ledna název i provozovatele. Navíc ukončí vysílání na satelitu a spolu s ní i všechny další stanice skupiny Barrandov v SD rozlišení.

Stanice Barrandov Muzika by měla od 1. ledna změnit název a provozovatele. Slovo Muzika v názvu nahradí dovětek Family. Změna by se měla projevit od půlnoci 1. ledna. Navíc se změní i provozovatel stanice, místo společnosti Barrandov Muzika se jím stane Barrandov Televizní Studio. Ano, je to tak, vše přejde pod skupinu Barrandov, uvedl pro server DigiZone pracovník divácké infolinky TV Barrandov Jiří Kučera.

Zajímavé je, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) tyto skutečnosti na minulých zasedáních vůbec neprojednávala, a tak o těchto krocích zatím vůbec nic neví. Tuto skutečnost potvrdil serveru DigiZone i zaměstnanec RRTV zabývající se licenčními řízeními.

Zatím je tak možné zjistit pouze současného vlastníka stanice, kterým je již zmíněná společnost Barrandov Muzika. Z obchodního rejstříku vyplývá, že jednatelem je Jaromír Soukup, který je zároveň i společníkem spolu s Peterem Núňezem. V tiskové zprávě TV Barrandov o změně názvu stanice Barrandov Muzika se mimo jiné uvádí, že Núňez převede svůj podíl v této společnosti na majitele Skupiny Barrandov, Jaromíra Soukupa.

PSALI JSME: Barrandov Muzika odstartuje v létě, o licenci nepožádá Barrandov Televizní Studio

Jak bude vypadat programové schéma?

Od ledna se tak ve vysílání stanice budou objevovat původní pořady TV Barrandov, jako jsou soutěže jako Česká tajenka, Taxi, taxi, taxi, Popelka, Nikdo není perfektní nebo Kurňa, co to je?

Souběžně s hlavní stanicí TV Barrandov bude zřejmě vysílán i zpravodajský blok od 18:30 do 19:15 hodin – jde o pořady Naše zprávy a Naše zprávy krimi. Každý den v čase od 00:25 do 8 hodin jsou naplánovány Hudební videoklipy, které by dle dostupných stávajících licenčních podmínek měly tvořit ve vysílání nadpoloviční většinu. Zmíněných 7,5 hodiny ale jako nadpoloviční většina nevypadá.

Právě kvůli tomuto nepoměru vyzvala v červenci RRTV provozovatele vysílání stanice Barrandov Muzika, aby podal vysvětlení, jakým způsobem naplňuje ve vysílání programu základní programovou specifikaci, respektive „další programové podmínky, které jsou součástí licenčních podmínek programu“ a které uvádějí, že „podíl hudebních videoklipů bude činit nadpoloviční část vysílání“.

Po této žádosti Rady se také do vysílání podíl videoklipů již dříve vrátil.

PODROBNĚJI: Barrandov Muzika odstartuje 5. září, bude v multiplexu Radiokomunikací i Skylinku

Stanice Barrandov Muzika zahájila vysílání 5. září 2015, tehdy jako konkurence Šlágru. Po čase se dokonce objevovaly převzaté formáty ze slovenské TV Senzi a v té době se mohlo zdát, že dojde ke spojení těchto stanic. Ve vysílání se namísto loga stanice Barrandov Muzika objevoval nápis Muzika je Senzi. RRTV také v minulosti vyzvala provozovatele stanice, aby se k oběma skutečnostem vyjádřil.

Provozovatel se podle platných licenčních podmínek zavázal, že „do programu nebudou zařazeny žádné části programu od jiného provozovatele“. V případě nápisu Muzika je Senzi se podle RRTV v tomto případě logo programu Barrandov Muzika „neidentifikovalo nezaměnitelně“.

K TÉMATU: Barrandov Muzika jako konkurence Šlágru? Nebojíme se, říká Karel Peterka

Vysílání na satelitu Astra 23,5 končí

Stanice odejde i z družice Astra 23,5 st. východně společně se všemi programy Barrandov v nízkém rozlišení (SD). V tiskové zprávě se argumentuje přechodem na normu DVB-S2 a HD vysílání, divácká infolinka pak argumentuje obecně technickými důvody.

Společnost Towercom prostřednictvím Michala Šurana potvrdila serveru DigiZone, že po 1. lednu neplánuje využívat DVB-S transpondér, na kterém jsou stanice Barrandov v SD (TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Plus a Barrandov Muzika).

Opravdu jsou to technické důvody, které brání provozovateli vysílání stanice na satelitu? Vysílatel má samozřejmě právo vysílat své programy na jakémkoli satelitu přes jakéhokoli provozovatele. Firem, které distribuci v DVB-S či DVB-S2 mohou Barrandovu nabídnout, je několik, mimo jiné i M7 Group, vysvětlil Jaromír Glisník, člen představenstva M7 Group, která provozuje satelitní platformu Skylink.

Vstup do slovenského DVB-T namísto stanic Markíza Slovakia

Barrandov Muzika by měla od 1. ledna vstoupit do slovenského volného pozemního vysílání DVB-T, který provozuje společnost Towercom. Tam se uvolní místo poté, co odejdou programy společnosti Markíza Slovakia.

Od 1. ledna již nebudou přes slovenské DVB-T vysílány její stanice Markíza, Doma a Dajto. Má stanice Barrandov Family (do 31. 12. 2016 Barrandov Muzika) licenci pro vysílání na Slovensku?

Vysílání v DVB-T zpřístupňujeme až po splnění všech legislativních podmínek, uvedl pro server DigiZone Michal Šuran, marketingový manažer společnosti Towercom, která slovenské DVB-T provozuje.

Pracovník RRTV, který se primárně zabývá licencemi, serveru DigiZone vysvětlil, že RRTV nemůže udělit licenci pro televizní vysílání prostřednictvím pozemních vysílačů na území jiného státu. Toto může učinit pouze prostřednictvím družice a také zvláštních přenosových systémů.

RVR (Rada pre vysielanie a retransmisiu) podle Ľuboše Kukliše, ředitele kanceláře slovenského regulátora, momentálně neeviduje žádnou žádost v dané věci…

Pro RVR je rozhodující fakt, jestli daný vysílatel už vysílá na území některého státu Evropské unie v souladu se Směrnicí o Audiovizuálních mediálních službách. V případě, že ano, slovenská licence není potřebná. Z právního hlediska půjde v tomto případě na území Slovenska o převzaté vysílání, dodal Kukliš.

ICTZ23

Může tedy ve slovenském DVB-T pomocí převzatého vysílání působit jakákoliv stanice s tím, že bude mít pro slovenský region vyjednaná práva na pořady? Je to tak, že pak pro ni neplatí slovenský jazykový zákon a může vysílat filmy a seriály s novým českým dabingem? Nemusí ani označovat pořady piktogramem?

Pokud půjde o stejnou programovou službu, která už vysílá v České republice, pak platí vše tak, jak říkáte, doplnil Kukliš.

Autor článku

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.