Hlavní navigace

Bavorsko dokončilo přeladění jednoho ze svých digitálních rozhlasových multiplexů

14. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kromě některých stanic Bavorského rozhlasu jsou na kanálu 10D šířeny mimo jiné i okruhy Antenne Bayern, Radio Galaxy nebo Absolute Hot.

V Bavorsku byl v úterý 12. května po několika měsících ukončen přechod digitálního rozhlasového multiplexu z kanálu 12D na kanál 10D. Posledním takto přeladěným vysílačem se stala lokalita Ochsenkopf, kterou dobře znají zejména posluchači v západních Čechách. Podle stručné oficiální zprávy tak byla vytvořena podmínka pro navýšení výkonu některých vysílačů v celé síti, která čítá šestadvacet míst. Tím bude zároveň umožněno i zvýšení kvality signálu v některých oblastech, kde doposud byl příjem problematický. Pro další poslech stanic je nutné přijímač přeladit, v horším případě dokonce restartovat.

MMF tip early

K TÉMATU: Bavorsko začíná s velkým přelaďováním digitálního rozhlasu, skončí v květnu

Přeladění vysílačů z kanálu 12D na kanál 10D s sebou bohužel přineslo i jednu negativní vlastnost. Posluchači, kteří tento multiplex dálkově přijímali a zároveň se nacházejí v dosahu signálu vysílače Praha – Strahov, o tuto síť definitivně přišli. Právě Strahov totiž funguje na kanálu 10D a obě sítě se tak vyruší, nebude hrát pravděpodobně ani jedna z nich. Tento negativní jev mohou pozorovat zejména majitelé DAB přijímačů v okrajových oblastech původního multiplexu na kanálu 12D. Kromě některých stanic Bavorského rozhlasu jsou na kanálu 10D šířeny mimo jiné i okruhy Antenne Bayern, Radio Galaxy nebo Absolute Hot.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).