Hlavní navigace

Bazar s použitými e-knihami Tom Kabinet má skončit kvůli pirátským kopiím

27. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nizozemský soud nařídil Tom Kabinet ukončit činnost. Pokud tak neučiní, čeká ho pokuta 1000 eur za každý den fungování. Obchodní model je ale podle soudu legální.

Tom Kabinet – www.tomkabinet.nl – je jeden z mnoha pokusů o web, který zprostředkuje zájemcům použité e-knihy. V klasickém knižním světě je běžné, že knížku, kterou jste přečetli, prostě dáte nebo prodáte dál. Ať už ji dáte nejbližším přátelům, prodáte na inzerát nebo za pár korun dáte do antikvariátu.

V e-knižním světě je něco takového problém. Naráží to na zabržděné pojetí autorského práva z minulého století, podle kterého e-knihu nekupujete jako předmět, ale jenom jako licenci. A podobně jako je tomu často u softwaru, licence je nepřenositelná (a co navíc, jak už se mnohokrát ukázalo, může vám ji kdokoliv sebrat). Evropské právo navíc v tomto nemá zcela jasno.

Obránci tohoto přístupu samozřejmě namítají, že e-kniha coby soubor je přece libovolně kopírovatelná a rozmnožitelná a klasický systém, který počítá s nemožností „zdvojení“ hmotné věci, tady prostě nemůže platit.

Pirátské kopie

Tom Kabinet po několika měsících soudních sporů o existenci nakonec skončil u odvolacího soudu. Ten minulý týden rozhodl, že musí ukončit činnost, a pokud tak ve stanovené lhůtě neudělá (tři dny), čeká ho pokuta 1000 eur za každý den, který bude nařízení porušovat. 

Zajímavé je, že soud označil obchodní model serveru za v principu legální. Největším problémem se tak nakonec ukázaly být pirátské kopie. Dutch Publishing Association (Asociace nizozemských vydavatelů, NUV) totiž vyhrála na základě průzkumu, který tvrdí, že 90 % knih na Tom Kabinet nabízených zde prodávají „kriminálníci“, kteří je stáhli z torrentů.

Tom Kabinet se tak může pokusit přesvědčit soud, že podniká kroky dostatečné k tomu, aby prodeji nelegálních kopií zamezil. V takovém případě se třídenní lhůta na ukončení činnosti může prodloužit nebo i zrušit. A podle toho, že rozhodnutí padlo v úterý 20. ledna a ještě v úterý 27. ledna je www.tomkabinet.nl stále v provozu, můžeme usuzovat, že se Tom Kabinet podařilo soud buď přesvědčit o prodloužení, nebo riskuje pokutování.

Předplatné jako Spotify

Tom Kabinet vznikl loni v létě a umožňuje komukoliv nabídnout e-knihy a z prodeje si bere malou část ceny za zprostředkování. Samotný web žádné e-knihy neobsahuje. A nutno dodat, že ve snaze bránit opakovanému prodeji téže knihy používá „vodoznak“, byť u této věci je asi nutné dodat, že něco takového asi moc nepomůže – odstranit ho nemůže být žádný velký problém.

K soudu se Tom Kabinet dostal v červenci 2014 a soud tehdy předběžně rozhodl, že může pokračovat v provozu (s odvoláním na obdobný případ z Německa, Oracle vs Usedsoft). 

Zajímavé na Tom Kabinet je, že tento rok chtěl přijít s modelem předplatného jako má Spotify, za 5 eur měsíčně byste mohli číst kolik knih byste chtěli. Nic revolučního ani nového, podobným způsobem funguje Oyster Books v USA. 

Zdroj: Dutch court orders second-hand e-book website offline

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.