Hlavní navigace

Bez mobilů to dnes nejde. Lupa je responzivní, štíhlejší a rychlejší

21. 9. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Každý, kdo někdy provozoval web, zná ten dlouhý seznam věcí, které by rád co nejdřív vylepšil. Z toho našeho jsme dnes umazali několik podstatných položek.

Podzimní úklid jsme na Lupě vzali trochu od podlahy a dnes vám nabízíme pozměněnou tvář našeho webu. Některé novinky jsou vidět na první pohled, ale jak už to tak bývá, ty nejpodstatnější jsou schované pod povrchem.

Asi třetinu zobrazení dnes zaznamenáme z mobilních zařízení a dá se očekávat, že toto číslo bude dále stoupat. Zásadní novinkou proto je, že Lupa je ode dneška plně responzivní a automaticky se tedy přizpůsobuje tomu, na jakém zařízení ji zobrazujete – ať už je to desktop, tablet, nebo mobilní telefon.

Součástí změny je i řada vylepšení, díky kterým se vám stránky budou načítat rychleji – lepší komprimace obrázků a další optimalizace by měly být znát hlavně na mobilních zařízeních. Rychlost budeme i po spuštění dále sledovat a ladit.

A abychom nezapomněli – na mobilech už můžete používat i náš speedmetr, který měří rychlost připojení. Přešli jsme na technologii od DSL.cz, která není ve Flashi.

Dvourychlostní Lupa

Velkou změnou je pro nás návrat k někdejšímu rozdělení našich textů na dvě kategorie: propracované, delší, původní články a rychlé, stručné aktuality. Pro každou z těchto kategorií máme speciální RSS feed.

Hlavní stránka je tak nově „dvourychlostní“ – v pravém sloupci najdete témata, která si zaslouží podrobnější rozbor v podobě komentáře, analýzy, glosy, reportáže či rozhovoru. V levém sloupci pak budou proplouvat rychle aktuální denní zprávy.

Příklad nového poutacího boxu.

Při změně designu jsme mysleli i na to, aby se vám naše články lépe četly. Zohlednili jsme například známé typografické pravidlo, že užší sloupce s textem jsou pro čtení ergonomičtější než „delší řádky“. Změnila se také podoba některých prvků vkládaných do odstavců (třeba boxíků s redakčními tipy na další články), aby méně přerušovaly tok textu.

Ze sesterského serveru Root.cz jsme převzali také jednu užitečnou funkci. Pokud v textu najdete nějakou chybu, stačí jej označit a kliknout na odkaz Našli jste v článku chybu? pod článkem. Pokud jste přihlášení ke svému účtu, otevře se vám předvyplněný formulář s hlášením redakci.

Blogy, fórum, startupy

Lupa nám také zeštíhlila. Zakonzervovali jsme například databázi startupů, kterou v posledních letech využívalo jen málo uživatelů a kterou jsme nemohli udržovat v takovém stavu, jaký by si zasloužila. V době svého vzniku, kdy se tuzemská startupová scéna bouřlivě rozvíjela, byla databáze cenným nástrojem a zdrojem dat, od té doby se ale situace změnila.

Podobné je to s blogy, které jsme postupem času utlumovali a se kterými jsme se teď úplně rozloučili. S autory, kteří mají co říct, se snažíme spolupracovat na tvorbě článků. A osobní poznámky se v době dominance sociálních sítí přesunuly spíš na Facebook.

Sbohem dáváme také diskusnímu fóru, které se postupem času stalo spíše lákadlem pro pokusy spammerů než smysluplným místem pro tematické debaty. Fórum – podobně jako blogy – poběží ještě jeden měsíc, ale pak je zcela uzavřeme.

BRANDstorming tip2

Změnou prošly i diskuse pod články. Komentáře jsou nyní nově ve výchozím nastavení seřazeny od těch, které mají nejlepší hodnocení. Hodnotit může každý čtenář (zelený „palec nahoru“ je plus, červený „palec dolů“ znamená minus). Diskusi si ale můžete přepnout i na zobrazení podle vláken nebo podle času přidání komentářů.

Dejte nám vědět

Jediné, co je na internetu jisté, je změna. Dnešním spuštěním nové podoby Lupy samozřejmě naše práce na vylepšování webu nekončí. Pokud máte nějaké nápady na funkce, které vám u nás chybí, nebo třeba v novém designu narazíte na nějaký problém, dejte nám prosím vědět (ideálně na mail david.slizek@lupa.cz).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).