Hlavní navigace

Lupa.cz

Diskuze na Lupě se mění. Dáváme přednost odborným názorům

Server Lupa.cz mění od 28. ledna formu diskuzí. Naším cílem je dostat na web víc odborných názorů, aby diskuze byly pro vás, naše čtenáře, přínosnější.

Doba čtení: 3 minuty

Jak bude internet vypadat za 20 let? Stáhněte si e-book k 20 letům serveru Lupa.cz

Server Lupa.cz si loni připomněl 20. výročí založení. V sadě textů jsme se proto snažili předpovědět, jak by mohl internet vypadat za dalších 20 let. Stáhněte si je nyní jako e-book.

Doba čtení: 1 minuta

Bodování lidí v Číně, reforma copyrightu i DVB-T2. Co jste v roce 2018 na Lupě nejvíc četli?

Unikátní reportáže, rozhovory, praktické info o eObčankách i pochyby o AI. Která témata vás v roce 2018 na Lupě nejvíce zaujala? Připomeňte si nejpopulárnější texty.

1. 1. 2019 6:30
Doba čtení: 6 minut

Jak bude svět vypadat za 20 let? Na poslání obrázku do soutěže mají děti ještě dva dny

Ještě do úterý 15. května se mohou děti do 15 let zúčastnit soutěže, kterou jsme uspořádali v rámci speciálu k 20. výročí založení serveru Lupa.cz.  Vyhrát mohou ceny v hodnotě 2 tisíce korun: puzzle s motivy z Hvězdných válek, světových staveb a…

14. 5. 2018 9:53

Lupa.cz píše o internetu už 20 let. Jak se svět změní za dalších dvacet?

Spouštíme velký speciál k 20. výročí založení serveru Lupa.cz. Místo rekapitulace minulosti se v něm díváme do budoucnosti.

Doba čtení: 3 minuty

Server DigiZone jako specializovaná sekce Lupy a prémiový obsah pro všechny

Od začátku února se web DigiZone.cz stane samostatnou částí serveru Lupa.cz. Zároveň budou všem čtenářům zpřístupněny články, určené v minulosti pouze předplatitelům.

Doba čtení: 2 minuty

Čínský trh, uniklá hesla Mallu i kurvítka. Co jste v roce 2017 na Lupě nejvíc četli?

Reportáže, glosy i aktuální zprávy. Která témata vás letos na Lupě nejvíce zaujala? Připomeňte si dvacet nejpopulárnějších textů.

28. 12. 2017 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Kamarád, kolega, redaktor Lupy Honza Beránek podlehl vážné nemoci

Jsou zprávy, které jsou prostě od základu špatné a nedají se žádným způsobem zmírnit. Tohle je jedna z nich.

14. 11. 2017 7:54
Doba čtení: 1 minuta

Čipy pod kůží, cenzura i EET. Nejčtenější články roku 2016 na Lupě

Zprávy, analýzy, komentáře. Co jste v roce 2016 na Lupě nejvíce četli? Podívejte se na žebříček dvaceti nejpopulárnějších textů.

30. 12. 2016 9:11
Doba čtení: 5 minut

Bez mobilů to dnes nejde. Lupa je responzivní, štíhlejší a rychlejší

Každý, kdo někdy provozoval web, zná ten dlouhý seznam věcí, které by rád co nejdřív vylepšil. Z toho našeho jsme dnes umazali několik podstatných položek.

Doba čtení: 3 minuty

Neurčité sny a sdílené halucinace

Kdo si v 90. letech hrál s internetem a necítil přitom propojení se světem Gibsonova Neuromancera, ten o dost přišel.

Doba čtení: 5 minut

Kolem světa se stahuje síť. Jak česká média objevila Internet

Lupa.cz odstartovala před 18 lety, ale o internetu se v Česku vědělo už o pár let dříve. Jak si celosvětová síť nacházela cestu mezi uživatele?

Doba čtení: 8 minut

Byla to doba, kdy si lidé na internetu vycházeli vstříc a chovali se slušně

Web tehdy ještě tak nefrčel. Ještě v dubnu 1994 bylo v ČR na 25 serverů služby Gopher, ale jen pět webových serverů.

Doba čtení: 5 minut

Hacking Team, Windows 10 i EET. Nejčtenější články roku 2015 na Lupě

Zprávy, analýzy, komentáře. Co jste v roce 2015 na Lupě nejvíce četli? Podívejte se na žebříček dvaceti nejpopulárnějších textů.

Doba čtení: 2 minuty

Do redakce Lupa.cz nastupuje nový redaktor Jan Beránek

Od začátku dubna posílil řady naší redakce Jan Beránek, který předtím působil na serveru Tyinternety.cz.

Doba čtení: 1 minuta

Devět měsíců s Flattrem: jak se osvědčily dobrovolné platby za články?

Nepředpokládáme, že díky příjmům z Flattru naši autoři zbohatnou, psali jsme v lednu. Jak dopadl náš devítiměsíční pokus dát čtenářům možnost ocenit autory dobrovolným příspěvkem?

Doba čtení: 6 minut

15 let českého Internetu v číslech: V IT dnes pracuje dvojnásobný počet lidí

Celý minulý týden jsme si připomínali, jak se za posledních 15 let změnil český Internet. Zbývá ohlédnutí poslední – prostřednictvím statistik a čísel. Co se nejvíc změnilo?

Doba čtení: 1 minuta

Anketa: Co vás v uplynulých 15 letech na Internetu nejvíc překvapilo?

Co vás v uplynulých 15 letech na českém Internetu nejvíce překvapilo? U příležitosti 15. narozenin Lupy jsme se ptali osobností, které byly před 15 lety u významných projektů.

Doba čtení: 5 minut

Kauza Tojecool.cz: soud zamítl žalobu na vydavatele Lupy a Daniela Dočekala

Městský soud v Praze zamítl žalobu na ochranu osobnosti právníka Adama Černého, který se cítil poškozen články o kauze webu Tojecool.cz. Verdikt ještě není pravomocný.

Doba čtení: 3 minuty

Jak vypadal český Internet před 15 lety? Připomeňte si weby z roku 1998

Retrodesign, ve kterém si Lupa připomíná své 15. narozeniny, ukazuje, jak v roce 1998 vypadal český web. Máte z té doby nějaké screenshoty nebo fotografie? Pošlete nám je!

3. 4. 2013 6:30
Doba čtení: 1 minuta

Jaký byl Internet v roce 1998? Bojovalo se proti monopolu a vznikla Lupa

V roce 1998 vznikl Google, byl založen CZ.NIC či vznikla Lupa.cz. Lidé se k Internetu připojovali nejvíce po dial-upu, který chtěl SPT Telecom horentně zdražit. Ale narazil.

Doba čtení: 12 minut

Marek Antoš: Kdysi jsme zapomínali, Google si na vás ale pamatuje vše

Jak v roce 1998 Lupa vznikla, jak přišla ke svému jménu a jak se jako právník dívá na současnou podobu Internetu? Přečtěte si speciální narozeninový rozhovor s Markem Antošem.

Doba čtení: 15 minut

15 let Lupy, aneb jak se za ta léta změnil český Internet?

Od založení serveru Lupa.cz uplynulo 2. dubna právě 15 let. Není to jen příležitost k oslavě pro jeden server, ale také možnost ohlédnout se za tím, jak se změnil český Internet.

Doba čtení: 1 minuta

Nová tvář Lupy: Jednodušší, lépe čitelná a s Flattrem

Obsah je král. Tuhle odvěkou pravdu se na Lupě snažíme ctít, seč nám síly stačí. Dnes jsme panu králi trochu upravili kabát – abyste se v něm lépe vyznali a lépe se vám četl.

Doba čtení: 2 minuty

The Internet Archive překročil 10 petabajtů dat (a jak vypadala Lupa.cz v roce 1999)

 Deset petabajtů vypadá v čísle takto – 10,000,000,000,000,000 – a The Internet Archive právě ohlásil překročení této hranice. Přes deset petabajtů dat ukládaných v mnoho let trvající snaze zachovat minulost Internetu. Včetně více jak milionu veřejných videí a skoro 1.5 milionu audio záznamů. A samozřejmě také včetně užitečné Wayback Machine – služby s jejíž pomocí se můžete dostat desítky let zpět a podívat se jak tehdy vypadaly weby.

Doba čtení: do minuty

Novým šéfredaktorem Lupy bude David Slížek

Hledání nového šéfredaktora pro Lupu skončilo: web bude po Patrickovi Zandlovi nově řídit David Slížek, t. č. šéfeditor iHned.cz. David má za sebou bohaté zkušenosti z médií – začínal v rádiu Alfa s jednou z prvních českých relací o technologiích. Následovalo rádio Regina (Český rozhlas), šest let v Aktuálně.cz (zástupce šéfredaktora, manažer blogů, mobilních aplikací nebo projektu Datarama) a v letošním roce zmíněný iHned.cz.

Doba čtení: 1 minuta

Firemní Stránky na Facebooku v nové podobě od 31. března, natvrdo

Facebook původně oznamoval spuštění TIMELINE poodoby firemní Stránek na 30. března, ale nedošlo k tomu. Oznámeno bylo datum o den pozdější a jak je možné vidět na řadě Stránek, skutečně došlo k přepnutí na TIMELINE. Lupa.cz na Facebooku - www.facebook.com/Lupa.cz Zásadní změny: (+) Velký „obrázek“ v záhlaví (Cover photo) s rozměrem 851×315 bodů s velmi přísnými pravidly co nesmí obsahovat (+) Profilový obrázek pouze v rozměru 180×180 bodů (zobrazuje se v 125×125 podobě) (+) Možnost posílání…

Doba čtení: 1 minuta

Hlasujte pro mobilní aplikaci roku 2011

Od dnešního dne až do 18. května můžete hlasovat pro některou z mobilních aplikací, které byly nominovány do ankety Mobilní aplikace roku 2011. Cílem ankety je zvolit nejzajímavější a nejprospěšnější českou aplikaci pro mobilní telefony napříč platformami. Aplikace jsou rozděleny do devíti různých kategorií.

18. 4. 2011 14:40
Doba čtení: do minuty

Soud rozhodl, že Internet Info nemusí smazat čtenářskou diskusi

Vrchní soud v Praze dnes silně změnil rozsudek Městského soudu, který společnosti Internet Info uložil smazat diskusi na serveru Měšec.cz ve které se čtenáři svěřovali se svými zkušenostmi se společností Prolux (pro detaily kauzy vizte blog Marka Antoše). Proti tomuto rozsudku jsme se odvolali mj. na základě podpory, kterou jste nám vy, naši čtenáři, v tomto sporu vyjádřili (podrobnosti).

Doba čtení: 1 minuta

Anketa Mobilní aplikace roku 2011 odstartovala nominační fází

Máte oblíbenou mobilní aplikaci nebo jste dokonce jejím tvůrcem? Nominujte ji do ankety Mobilní aplikace roku 2011, která navazuje na tradici Creative Communication Award. Cílem ankety jezvolit nejzajímavější a nejprospěšnější českou aplikaci pro mobilní telefony napříč platformami. Od 1. března do 10. dubna můžete tedy nominovat aplikace na platformách iOS, Android, Windows Phone 7, Symbian, BlackBerry, Bada (Samsung) a HTML5. Do ankety mohou být zařazeny pouze mobilní aplikace z produkce…

2. 3. 2011 7:24
Doba čtení: do minuty