Hlavní navigace

Bezdrátové USB se vrací na scénu

28. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Připravovaný standard MA-USB má k bezdrátovému připojení periférií využívat stávající technologie včetně WiFi. Díky tomu bude možné bezdrátově připojovat i některá současná zařízení.

Wireless USB skončilo před lety neúspěchem, ale spotřebitelská poptávka po úbytku kabeláže trvá. USB Implementers Forum (USB-IF) nedávno oznámilo [PDF] dokončení specifikace MA-USB 1.0 (Media Agnostic USB 1.0), která se opět zabývá komunikací zařízení přes USB protokol bez fyzického propojení, tedy bezdrátově.

MA-USB má využívat různé technologie včetně WiFi (v pásmu 2,4 GHz a 5 GHz), WiGig (60 GHz) a WiMedia UWB (3,1 GHz až 10,6 GHz). V budoucnu mohou být využity i nové bezdrátové technologie. Prozatím MA-USB počítá s maximální přenosovou rychlostí 1 Gbit/s. Zajištěna má být kompatibilita s režimy SuperSpeed USB (USB 3.1 a USB 3.0) i Hi-Speed USB (USB 2.0).

CIF - osobnosti

MA-USB se může rychle uchytit díky tomu, že umožní bezdrátově přes USB připojit i současný hardware s podporou WiFi konektivity. Postačí, když výrobce k hardwaru uvolní patřičný ovladač. To platí zejména pro mobily, tablety či tiskárny. Rozběhne se také certifikační program, díky němuž zařízení s přímou podporou MA-USB budou moci užívat logo „Powered by MA-USB“.

Pokud vše půjde podle plánu, tak MA-USB pravděpodobně zcela nahradí proprietární recievery a transceivery zapojované do portů USB pro bezdrátové připojení myši, klávesnice či herních periférií. Také by mělo být alternativou za Bluetooth, který se dnes poměrně často kromě spojení počítače s mobilem či tabletem používá i pro připojení periférií.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).