Hlavní navigace

Magnus Kalkuhl z Kaspersky Lab: bezpečnost by se měla probírat na školách

13. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento týden v Praze přednášel Magnus Kalkuhl, senior analytik z globálního výzkumného a analytického týmu společnosti Kaspersky Lab. Hovořil mimo jiné o nejohroženějších skupinách uživatelů Internetu. Největší riziko ze strany internetových podvodníků a záškodnických programů prý hrozí uživatelům do dvaceti let a uživatelům nad padesát let. Podle výzkumu společnosti Kaspersky Lab mladí lidé ve věku od 14 do 19 let rádi zkouší nové programy a technologie a na svých počítačích rádi experimentují.…

Tento týden v Praze přednášel Magnus Kalkuhl, senior analytik z globálního výzkumného a analytického týmu společnosti Kaspersky Lab. Hovořil mimo jiné o nejohroženějších skupinách uživatelů Internetu. Největší riziko ze strany internetových podvodníků a záškodnických programů prý hrozí uživatelům do dvaceti let a uživatelům nad padesát let. Podle výzkumu společnosti Kaspersky Lab mladí lidé ve věku od 14 do 19 let rádi zkouší nové programy a technologie a na svých počítačích rádi experimentují. Přitom jsou však často neopatrní. Rizikovým faktorem v této věkové skupině je také poptávka po pirátském obsahu, který často do systému přináší i nějakou tu infekci. Uživatelé nad 50 let jsou prý už v užívání počítačů opatrnější, protože se prý bojí, aby „něco nerozbili“. Chybí jim však potřebné informace a přehled.

Magnus Kalkuhl volá po větší osvětě. Počítačová bezpečnost by se podle něj měla vyučovat na školách. Problém vidí také v tom, že uživatelé ze zmíněných rizikových skupin příliš nečtou odbornou literaturu a odborný tisk, odkud by mohli čerpat nové informace o počítačové bezpečnosti. Míč je tak prý třeba na straně herních magazínů nebo i běžných sdělovacích prostředků. Uživatelé podceňují organizovanost počítačových zločinců, kteří jsou dnes zaměřeni na vydělávání peněz. Neorientují se v nových metodách a jejich počítače jsou infikovány, aniž by o tom věděli. Tím se dostávají do ohrožení jejich bankovní účty, kreditní karty a také jejich identita – e-mail, ICQ, Facebook. Ohrožena bývají také jejich pracovní či soukromá data, uvedl Magnus Kalkuhl. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.