Hlavní navigace

binary.division hackla stránky ministerstva vnitra

6. 12. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Návštěvníky internetových stránek Ministerstva vnitra České Republiky a Policie České republiky přivítalo tentokráte namísto běžného obsahu logo hackerské skupiny binary.division a nápis: "Wilkommen Sie zum Gross Sicherheitsdienste". Po napadení internetového serveru KSČM je to již druhý za posledních 14 dnů.

Slovenské hackerské skupině binary.division se po nepříliš zajímavém útoku na internetové stránky Komunistické strany Čech a Moravy podařil další kousek – hacknout intentnetový server Ministerstva vnitra České republiky a Policie České republiky. Pro oba servery podle služby SERVERcheck Světa namodro používalo ministerstvo vnitra jako software Microsoft Windows NT 4.0, zatímco server KSČM běžel na Apache.

Test serveru (URL) : http://www.mvcr.cz/
Server používá : wwwserver 1.0(NT40) (stav z 27.7.2000 2:04:26)

Test serveru (URL) : http://www.kscm.cz/
Server používá : Apache/1.3.9 (Unix) PHP/3.0.12 rus/PL29­.2 (stav z 26.7.2000 23:41:47)

Žádné konkrétní informace nejsou dosud k dispozici – vyjma krátké zprávy na Světě namodro z pera Daniela Dočekala (Tak nám hackli ministerstvo Vnitra) a obecného článku Petra Veselého na serveru Underground (binary.division tahá Dastycha za ocas). Nicméně v průběhu dne požádáme o vyjádření jak samotné ministerstvo vnitra, tak společnost ICZ, která server spravuje, a informace se pokusíme doplnit.

356

Mirror „nové podoby“ internetových stránkek ministerstva vnitra naleznete zde.


Stanovisko zástupců Ministerstva vnitra České republiky:

Vážení přátelé,

omlouvám se, že odpovídám až nyní, ale celý den jsem strávil telefonováním s novináři na toto téma.

Bohužel mohu potvrdit, že internetová stránka MV byla napadena dosud neznámým pachatelem (pachateli). Intenzivně se pracuje na tom, aby web mohl být co nejdříve uveden do provozu, protože hlavním problémem je pro nás fakt, že se naši uživatelé (kterých je denně v průměru 70.000) nedostanou k informacím. Doufáme, že stránky se podaří zprovoznit ještě dnes, nemůžeme to však zaručit. Současně se samozřejmě hledají příčiny možnosti narušení serveru. Na základě těchto zjištění budou přijata opatření ke zvýšení bezpečnosti dat na serveru. Záležitostí se také zabývá skupina informační kriminality Ředitelství služby kriminální policie, protože s největší pravděpodobností došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu poškození a zneužití záznamu na nosiči informací (§ 257a tr. zákona).

ICTZ23

S pozdravem

Samuel Truschka
zástupce ředitelky
odboru tisku a public relations
Ministerstva vnitra

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]