Hlavní navigace

Bohemia Net levněji

9. 7. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Do nového pololetí s novými cenami, tak nějak by se dala shrnout aktivita několika poskytovatelů připojení, kteří v době nedávno minulé přistoupili ke snížení cen. Zatím poslední v řadě je Bohemia Net, snížení se týká především ISDN a přípojení přes 56 kb/s modemy.

Pokud jde o ISDN, nakousl jsem to už v podstatě ve včerejším článku o cenách a výhodnosti připojení přes ISDN, nazvaném Co dělají ceny Internetu přes ISDN? Padají, padají…. Zatímco dříve stálo neomezené připojení prostřednictvím Bohemia Netu bezmála deset tisíc, dnes přijde zhruba na čtyři tisíce, a při ročním předplatném dokonce na bezkonkurenčních 2 400 Kč, což je ještě o pět stovek méně, než doposud nejlevnější nabídka Video On Line. Ceny skutečně letí dolů velkým tempem a předpokládám, že ani tato nová nabídka Bohemia Netu ještě není poslední slovo. Zákazníci, kteří stráví na Internetu méně hodin mohou využít časových pásem. Do 21 hodiny měsíčně vyjde připojení na 950 korun a za 1 750 Kč pořídíte hodin 42.

Druhá novinka se týká přístupu prostřednictvím modemů s rychlostí 56 kb/s. Před nějakou dobou jsem v jednom článku zmiňoval motto, na které jsme přišli s kolegou Pavlem Loudou z CHIPweeku. Připojení 56 kb má jednu vadu – rychlost není oproti 33,6 ani dvojnásobná, zato ceny za připojení ano. A co hůř, narozdíl od rychlosti je cena garantovaná. Jak se ukázalo, není tomu tak vždycky. Již dříve jsem byl upozorněn na to, že Video On Line možnost tohoto připojení nabízí svým zákazníkům automaticky, bez toho, že by o to museli žádat či připlácet; samozřejmě jen v těch přístupových bodech, které jsou touto technologií vybaveny. Nyní jeho příkladu následuje i Bohemia Net, když zavrhl původní dvojnásobek a srovnal cenu s běžným připojením.

Podle mého názoru je to jediná správná cesta. Chtěl bych vidět toho smělce, který by za připojení 56 kb/s dal dvojnásobek. Ve skutečnosti totiž nikdy nekde o 56, ale přinejlepším o 51, ovšem spíše o 48 nebo dokonce o 46. Z některých lokalit pochopitelně ani to ne, často nedosáhnete ani klasických 33,6. Za podobně nestabilní službu je věru nemoudré sahat do kapsy dvakrát. Pokud naopak poskytovatel nabídne tuto možnost jako zlepšení stávajících služeb, bez příplatků, moc neprodělá. Málokdo se totiž na těchto rychlostech skutečně připojí, takže provoz se zvýší jen minimálně. Pokud však tuto možnost patřičně propaguje získá malé, ale nikoliv bezvýznamné plus.

Content First 2022_tip temata

Marek Antoš


Související odkazy:

* Co dělají ceny Internetu přes ISDN? Padají, padají…
* Je to Bohemia.Net, není to Bohemia.Net?
* EUnet a peering už nejsou antošonyma!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.