Hlavní navigace

Bohemia.Net na prodej?

3. 12. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V posledním roce a půl došlo na trhu poskytovatelů připojení k Internetu doslova k zemětřesení: většina z nich změnila vlastníka a přešla do rukou zahraničních investorů. Jedním z mála, kteří doposud zůstali neprodáni, byl Bohemia.Net. Jak se však zdá, i v tomto případě je dokonáno.

O prodeji Bohemia.Netu se spekuluje už poměrně dlouhou dobu, nejnovější zprávy přinesl včerejší článek na ISDN serveru. Jeden ze dvou majitelů Bohemia.Netu, Josef Ptáčník, v něm potvrzuje, že již byla tato společnost skutečně prodána. To souhlasí s neoficiálními informacemi, které jsme získali již během minulého měsíce.

Bohemia.Net je poskytovatel, jehož historie je poměrně zajímavě popsána. Služby začínal poskytovat pod názvem Datac a na trh vstoupil v podstatě jako třetí, jako první začal „foukat do kaše“ CESNETu a EUnetu, kteří se do té doby o Internetový trh dělili. Původně byl přitom sám připojen linkou k CESNETu, teprve později následovala vlastní linka do německého Karlsruhe. Mezi jeho zákazníky zpočátku patřilo i dnešní LUKO CzechNet, které si ovšem také záhy pořídilo vlastní připojení. Datac zvolil pro vytváření své sítě model spolupracujících uzlů: přístupové body v jednotlivých městech tak nepatřily jemu, ale v každém městě jiné společnosti, se kterou byl vázán pouze smluvně. Tento model sice umožnil rychlou expanzi, kterou by jinak Datac těžko ufinancoval, ale na druhou stranu výsledná síť nebyla jednotně řízená, v jednotlivých uzlech nebyly stejné ceny ani stejné technické podmínky a trpěla i určitou fluktuací uzlů, které volně odcházely k jiným poskytovatelům.

Snaha řešit tento problém vyústila v založení Bohemia.Net, a.s., která měla sdružit nejvýznamnější uzly této sítě a vytvořit tak alespoň jednotné a pevné jádro sítě. Nikoliv nepodstatným důvodem již v této době nepochybně byla snaha získat investora. Je nutno říci, že alespoň při pohledu zvenčí Bohemia.Net, a.s. nenašel svého naplnění a jednotná síť zůstala i nadále jen utopií.

V letošním roce Bohemia.Net jednal o odkoupení s EuroWebem, který již dříve získal právě citované LUKO. Jednání byla velmi daleko, v rámci amerických regulí kapitálového trhu byla dokonce zveřejněna smlouva a v pražském sídle Luka už podle některých informací čekal nábytek v připravených kancelářích pro představitele Bohemia.Netu, v poslední chvíli však ze spolupráce sešlo. Těžko říci, co bylo motivem Bohemia.Netu, v každém případě to však patrně nebyla přímo konkurenční nabídka někoho jiného: od tohoto prodeje uplynula poměrně dlouhá „hluchá“ doba, kdy se představitelé Bohemia.Netu skutečně upřímně snažili společnost prodat.

Nyní se jim to zdá se konečně podařilo. Luboš Veselý na ISDN serveru spekuluje o tom, že kupcem by mohl být MCI WorldCom, BroadNet (v němž se nyní angažují bývalí majitelé INECu Glatz a Stuchlý) či – EuroWeb (stará láska nerezaví). Podle mého názoru je však skutečnost prozaičtější: velmi pravděpodobným kupcem je totiž společnost Telenor Internet, která již dříve deklarovala, že k získání většího podílu na trhu plánuje po Terminal.cz a OasaNetu další akvizice. Tomu také odpovídají neoficiální informace, které jsme k této otázce získali.

Cenu, za kterou byl Bohemia.Net odprodán, se pravděpodobně nedozvíme. Podle mého názoru však půjde například v porovnání s Lukem (900 tisíc dolarů v hotovosti a 900 tisíc v akciích) o citelně nižší částku. Telenor Internet po dobu svého působení u nás vždy razil cestu levných nákupů a není pravděpodobné, že by ji chtěl právě v tomto případě změnit. Síť Bohemia.Netu je přitom skutečně nestabilní, takže Telenoru může řada uzlů beztrestně utéci. Navíc je třeba vzít v úvahu, že Bohemia.Net opravdu potřeboval kupce; na druhou stranu je zase fakt, že byl jedním z mála, co se ještě dá koupit, což mohlo cenu mírně zvýšit.

cif-tip-téma-foto

Podle Ptáčníka zůstane původní vedení ve společnosti jen po omezenou dobu, než bude zapojena do nového vlastníka. Kterým směrem se však bude další působení pánů Lormana a Ptáčníka ubírat, zatím není zcela jasné.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.