Hlavní navigace

Boj o reklamu v ČT se přesouvá do sněmovny, poslanci dnes hlasují

21. 6. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
21. 6. 2011

Bitva komerčních televizí proti zachování reklamy ve vysílání veřejnoprávní České televize dospěla do finiše. Poslanecká sněmovna dnes projedná v druhém čtení senátní návrh novely zákona o ČT, podle něhož by si Kavčí hory měli podržet možnost vysílat reklamu i po následující dva roky. K novele ale vznikly tři pozměňovací návrhy, které reklamu na ČT výrazně omezují a na některých programech (ČT 1 a ČT 24) ji přímo zakazují. Jednání o novele provází silná mediální masáž televize Nova, která chce reklamu v ČT zrušit.

K TÉMATU: Podporujeme český film. A vy zrušte reklamu v ČT, nabádala Nova

Volební výbor sněmovny, dřívější sněmovní komise pro sdělovací prostředky, minulý týden sněmovně doporučila podpořit pozměňovací návrh, podle něhož by reklama zůstala pouze na programech ČT 2 a ČT 4 při zachování jejich stávající profilace, a naopak by zmizela z programů ČT 1, ČT 24 a webů České televize. Kavčí hory by také už nesměly vysílat teleshopping. Návdavkem za to je Nova ochotna přispívat do Státního fondu na podporu kinematografie, a tuto povinnost navrhla i pro televize Prima a Barrandov.

ROZHOVOR: Nova nás návrhem „filmové daně“ poškozuje, stěžuje si ředitelka TV Barrandov

BRAND23 Workshop

Prima předložila prostřednictvím svého generálního ředitele Marka Singera pozměňovací návrh, který rozšiřuje povinnost přispívat do fondu kinematografie na všechny televize, které vysílají na území České republiky a součástí jejich programu jsou i filmy (tedy i na placené kanály), dále na provozovatele internetových videopůjčoven s filmy a operátory vysílacích sítí, v nichž vysílají televize. Všechny zmíněné televize by měly přispívat dvěma procenty z celkových ročních příjmů z prodeje reklamních časů, videopůjčovny ze zisků z půjčování filmů a operátoři ze zisků z šíření televizního signálu.

Nová „filmová daň“, proti které protestuje televize Barrandov, by platila od ledna příštího roku. Naopak omezení reklamy na ČT by přišlo již letos v listopadu a programy ČT 2 a ČT 4 by ji mohly vysílat do konce roku 2013.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).