Hlavní navigace

Borek si při rozhovoru s Paroubkem zvyšoval ego, ČT ho stáhla

23. 8. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 8. 2006

Osud tomu dal, takže já jsem novinář, vy jste politik. Až to bude naopak, tak možná to uděláme jinak, řekl minulou středu moderátor Událostí, komentářů David Borek při rozhovoru odstupujícímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Reagoval tak na námitky předsedy vlády, že ho novinář nenechá domluvit a skáče mu do řeči. Rozhovor se stal terčem kritiky médií a moderátor se může s křeslem ve večerních zprávách České televize rozloučit. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal Borka převelel zpět do ekonomické redakce, odkud přišel.

Ze strany premiéra jsme žádnou stížnost neobdrželi, vyloučil vliv na Šámalovo rozhodnutí Martin Krafl, tiskový mluvčí ČT. Rozhovor byl podle šéfa televizních zpráv veřejné služby nepovedený z formálních i obsahových hledisek. Šéfa zpráv televize veřejné služby se na aféru přeptala Česká média, zprávu pak přinesla ČTK.

Podle Šámala je pro moderátora nutné, aby zvažoval, kdy skáče do řeči hostovi, který je tím hlavním ve studiu. Také je potřeba přesně zdrojovat nebo oslovovat hosta přiměřeně k jeho funkci. Borek se Paroubka mimo jiné zeptal, jak se cítí ve chvíli, kdy již několik hodin není premiérem. Paroubkova vláda sice ten den podala demisi, zároveň ji ale prezident Václav Klaus pověřil dočasným výkonem funkcí až do jmenování nové vlády. Je velice a především nutné se soustředit na obsah hostových promluv, a chci-li s ním polemizovat, musím být sám dostatečně teoreticky připraven, řekl Zdeněk Šámal.

UXD

Videorozhovor Českých médií si můžete prohlédnou zde.

Rozhovor Davida Borka s Jiřím Paroubkem si připomenete v archivu ČT: Srpen 2006/16/Události, komentáře/Host ve studiu.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.