Hlavní navigace

Britové se dohodli s Amazonem. Začne velký test roznášecích dronů

26. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britská vláda chce vyzkoušet drony pro roznos zásilek přímo ke dveřím zákazníků. Test zaplatí Amazon, úřady se mají postarat o povolení.

Cesta, která může otevřít nové možnosti pro budoucí podnikatele. To je podle BBC jeden z hlavních důvodů, proč se do společného podniku s americkým e-commerce kolosem britské úřady pouštěly. 

Zároveň ale musí přesvědčit veřejnost, že automatizované drony nebudou hrozbou pro bezpečnost nebo soukromí. A musí, ve spolupráci s Amazonem, vyřešit i hluk, který mohou stovky dronů ve vzduchu způsobit. 

Firma testuje doručování malých zásilek do třiceti minut od objednání. Musí ale vyřešit hned několik zásadních problémů. Ty souvisí především s tím, jak se budou drony ovládat, respektive, jak plánovat jejich trasy, aby nenabouraly do přírodních nebo umělých překážek. Případně, jak postavit systém, kde by byl jeden pilot zodpovědný hned za několik dronů.

Británii si každopádně Amazon vybral proto, že regulace v zemi je prý flexibilnější než v jiných zemích. Firma už zkoušela plno systémů, ale zatím nejnadějněji vypadá ten poslední, který kombinuje výhody vrtulníku a letadla. 

Létá až osmdesátikilometrovou rychlostí a doletí přibližně třicet kilometrů ve stometrové výšce. 

Zákazník pak na svém dvorku umístí speciální podložku, na kterou dron přistane i se zásilkou. Obavy o narušování soukromí Amazon krotí tím, že drony nebudou mít žádné kamery, jen senzory.

Vize Amazonu je taková, že by drony mohly roznášet až devadesát procent objednávek. Přibližně devadesát procent zboží, které je na e-shopu k mání, totiž váží méně než 2,2 kilogramu, tedy nosnost dronu. 

Britské úřady zase tvrdí, že chtějí do čtyř let vytvořit prostředí, kde by bylo možné drony využívat jako pošťáky.

CIF - osobnosti

Amazon není jediný. Na kontinentu už s drony experimentuje Deutsche Post nebo francouzská zásilková služba GeoPost. Němci zkouší i robota, který pošťákům umožní roznášet i mnohem těžší zásilky

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).