Hlavní navigace

Britská policie chce po registrátorech, aby odstřihli domény webů s torrenty

9. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nová jednotka londýnské policie specializující se na oblast duševního vlastnictví požaduje po registrátorech, aby domény zablokovali, aniž by se opírala o rozhodnutí soudu.

Podle informací serveru TorrentFreak začala policie dopisy, ve kterých doménové registrátory žádá, aby odstřihli od sítě domény konkrétních portálů pro sdílení torrentů, rozesílat tento týden. V pečlivě formulovaném dopise registrátory varuje, že tyto stránky mohou porušovat autorská práva.

Majitelé výše uvedených domén jsou podezřelí, že se ať už přímo, či nepřímo, zapojili do nelegální distribuce autorsky chráněného obsahu a mohou být trestně stíháni podle britského práva kvůli: spiknutí za účelem daňových podvodů a porušování autorského práva, stojí mimo jiné v dopise.

Zajímavé je, že policie pořaduje zablokování domén, aniž by takový krok podpořil či nařídil soud. Policie ale v dopise argumentuje tím, že v případě odsouzení hrozí provozovatelům webů trest vězení či pokuta a uposlechnutím výzvy tak registrátoři zamezují dalšímu páchání trestného činu.

Policie registrátorům doporučuje, aby jednali v souladu s její výzvou do 48 hodin od obdržení dopisu. Zároveň žádá, aby provoz ze zablokovaných domén přeměrovali na IP adresu, na které se nachází varování policie, že původní web se stal předmětem vyšetřování policejních orgánů.

Zajímavé je, že na obrázku, který tuto informaci obsahuje, je kromě loga londýnské policie také například logo Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) a dalších asociací zastupujících hudební vydavatele.

MM socky3

Někteří registrátoři už na výzvu zareagovali kladně. Weby jako SumoTorrent, Mister Torrent či ExtraTorrent tak přišly o své domény. Záhy se však přestěhovaly na stejnojmenné domény, jen s jinou koncovkou.

Zdroj: TorrentFreak

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.