Hlavní navigace

Britská popová scéna se pře o vhodné řešení počítačového pirátství

29. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Britská popová scéna se pustila do ostré diskuse o způsobu ochrany autorských práv. I Velká Británie totiž uvažuje o zákonu, který by osobám získávajícím hudbu na Internetu opakovaně nelegálně mohl přístup k Internetu omezit. Nabízí se odpojení po vzoru Francie nebo třeba alespoň snížení přenosové rychlosti. Featured Artists Coalition (FAC), což je organizace sdružující britské umělce včetně Annie Lennox, Robbieho Williamse, Toma Jonese nebo kapely Radiohead, se však staví k takovému…

Britská popová scéna se pustila do ostré diskuse o způsobu ochrany autorských práv. I Velká Británie totiž uvažuje o zákonu, který by osobám získávajícím hudbu na Internetu opakovaně nelegálně mohl přístup k Internetu omezit. Nabízí se odpojení po vzoru Francie nebo třeba alespoň snížení přenosové rychlosti. Featured Artists Coalition (FAC), což je organizace sdružující britské umělce včetně Annie Lennox, Robbieho Williamse, Toma Jonese nebo kapely Radiohead, se však staví k takovému eventuálnímu zákonu negativně. FAC prý rozhodně nechce obhajovat počítačové pirátství. Obává se však, že by zákon mohl hudebníky připravit o značnou část propagace a podpory.

To by prý negativně pocítili hlavně začínající umělci bez smlouvy s nějakou velkou nahrávací společností. FAC vidí v zákonu zásah do soukromí a navrhuje vydat se spíše cestou vzdělávání veřejnosti. Je prý důležité veřejnosti vysvětlit, proč má koupí alba podpořit umělce. Britští hudebníci ovšem v tomto postoji rozhodně nejsou jednotní. Zpěvačka Lilly Allen se nechala slyšet, že stanovisko FAC nedává smysl a odmítá mluvit o nějaké ochraně svobody. „Zlodějna“ podle ní prý nemá se svobodou nebo právy jednotlivce nic společného. (Reuters)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.