Hlavní navigace

Britské O2 nevpouští zákazníky na nevhodné weby bez platební karty

Jiří Macich ml.

Velká Británie je známá často absurdními požadavky na ochranu před takzvaně nevhodným obsahem na Internetu. Britský mobilní operátor O2 je nyní začal naplňovat tak, že před vstupem na weby pro dospělé vyžaduje od uživatelů platbu kartou ve výši jedné libry pro ověření věku (zpět pak vrátí 2,5 libry na mobilní účet). Netřeba dodávat, že řadu uživatelů tato obstrukce pořádně irituje. Jedním z důvodů je i to, že filtr pracuje na základě whitelistu (nikoliv blacklistu) a blokuje i neškodný obsah…

Velká Británie je známá často absurdními požadavky na ochranu před takzvaně nevhodným obsahem na Internetu. Britský mobilní operátor O2 je nyní začal naplňovat tak, že před vstupem na weby pro dospělé vyžaduje od uživatelů platbu kartou ve výši jedné libry pro ověření věku (zpět pak vrátí 2,5 libry na mobilní účet). Netřeba dodávat, že řadu uživatelů tato obstrukce pořádně irituje. Jedním z důvodů je i to, že filtr pracuje na základě whitelistu (nikoliv blacklistu) a blokuje i neškodný obsah jako je třeba služba Google Translate.

Marcom

Celá situace působí až směšným dojmem. Pokud se totiž zákazníci namísto sítě mobilního operátora připojí přes nějakou dostupnou bezdrátovou síť, mohou si samozřejmě stahovat tolik tzv. nevhodného obsahu, kolik je libo. Ostatní poskytovatelé Internetu totiž nemají povinnost ověřovat věk svých uživatelů před vstupem na údajně nevhodné stránky, tedy alespoň prozatím. Situace ve Velké Británii je taková, že by nebylo překvapením, kdyby se v tomto ohledu změnila k horšímu. 

Zdroj: The Register

Našli jste v článku chybu?
8. 3. 2011 18:48

Jsou to jen záminky. Nejdřív řeknou,že blokují dětské porno (stejně je to ilegální). Pak extrémistické stránky (to je taky dost široký pojem). A nakonec všechen "nevhodný" obsah. A nevhodný obsah, to už je cokoliv co se vládě nebo operátorovi nelíbí. Buď na to jdou jako Čína rovnou a na nic si nehrají, nebo po vzoru UK k tomu dojdou postupně. Stačí pár zmatených zpráv v bulváru a lidi budou cenzuru dokonce i vyžadovat.

8. 3. 2011 11:57
krakonoš (neregistrovaný)

Díky bohu za wifiny a občanská sdružení. Nebude to dlouho trvat a tito ISP budou jediní použitelní.