Hlavní navigace

Britský regulátor analyzoval budoucí vývoj regionálního vysílání

6. 2. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
6. 2. 2006

Ofcom, který ve Spojeném království dohlíží na telekomunikace, rozhlas a televizi, publikoval zprávu o budoucích možnostech místního digitálního vysílání a interaktivních služeb jako součásti vysílání veřejné služby v digitálním věku. Závěry studie cituje server Digital Media Europe. Zpráva odhaduje příležitosti, které mají lokální vysilatelé k dispozici až do roku 2012, kdy dojde v Británii k definitivnímu vypnutí analogu.

Analýza poprvé obsahuje také ekonomické modely jednotlivých variant, odhaduje jejich životaschopnost a udržitelnost. Hlavními výhodami digitálního vysílání pro místní publikum jsou podle Ofcomu: zpravodajství lépe šité na míru, silnější zapojení do zájmů komunity, demokratičtější podíl na vysílání, větší prostor pro jednotlivce i místní organizace k šíření jejich názorů, podpora lokální výroby a přístup zadavatelů reklamy na blíže určené trhy (shrnul bych to větou, že lokální digitální vysílání je občanům blíž, pozn. autora).

Zpráva ukazuje, že tradiční jednosměrné a nepřerušované televizní vysílání není v době vysokorychlostního Internetu jedinou nebo nutně nejlepší cestou, jak dopravit video a interaktivní služby publiku. Pro tvůrce místního zpravodajství a zábavy mají větší potenciál nové a nastupující technologie, které umožňují služby na vyžádání. Výhody rychlého Internetu se podle Ofcomu přenesou z monitorů počítačů během několika let také na televizní obrazovky, a to díky vysílání pomocí internetového protokolu (IPTV).

ICTZ23

Řada dnešních provozovatelů místního televizního vysílání v Británii využívá licence na poskytování omezených služeb. Ofcom se rozhodl prodloužit těmto subjektům platnost oprávnění až do doby chvíli před vypnutím analogového signálu v příslušných oblastech.

Celou zprávu britského regulátora naleznete na jeho serveru.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.