Hlavní navigace

Brněnský Gauss v Evropě rozjede fenomén Cloudera, skupina koupila i podíl v SODATu

15. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Gauss Algorhitmic
Kolem české skupiny MindForge se točí zajímavé aktivity v oblasti velkých dat, analytiky a strojového učení.

Intel v polovině roku 2014 prostřednictvím svého fondu Intel Capital investoval 740 milionů dolarů do mladé společnosti Cloudera. Ta už stihla na investicích posbírat přes miliardu dolarů, zapojila se i jména jako Accel Partners, Greylock Partners, Google, zakladatelka VMwaru Diane Greene či investiční odnož CIA In-Q-Tel. Akcie se také začaly prodávat na Second Marketu. V loňském roce Intel začal plánovat, že Clouderu dostane i do Česka.

Z toho po oficiální cestě sešlo. V rámci celosvětového propouštění a restrukturalizace Intelu došlo i na českou pobočku, která se smrskla pouze na jednotky lidí. Clouderu ale nyní v Česku začíná nasazovat brněnská společnost Gauss Algorithmic, která se stala partnerem pro střední a východní Evropu. „V tomto regionu bychom se chtěli stát číslem jedna,“ říká pro Lupu spoluzakladatel a šéf Gaussu Jan Janča. Pole by mohlo být otevřené, Cloudera zde má prozatím aktivity velmi omezené.

Kolem Janči se točí už několik zajímavých projektů, které se aktuálně sdružují pod hlavní technologickou skupinou MindForge. Spojuje ji jedno – projekty točící se nějakým způsobem kolem strojového učení, algoritmů, umělé inteligence. Kolem toho se pak vytváří spolupráce a propojení.

Podíl v SODAT software a další akce

MindForge tak vedle Gauss Algorithmic čítá také digitální agenturu Cognito, kterou Janča zakládal, a společnost Colpirio, jež pomocí strojového učení a prediktivní analytiky zlepšuje výkony digitálních reklamních kampaní. „Colpirio má na příští rok plán obratu ve střední Evropě miliardu korun,“ říká Janča.

Součástí Mind Forge je rovněž brněnský kyberbezpečnostní podnik SODAT software. Tým kolem Janči chtěl využít analytickou a reportovací platformu pro zabezpečení dat. V SODATu proto vykoupil 70procentní podíl od jednotlivých akcionářů. Podíl v této firmě mimo jiné drží také Karel Obluk (dříve AVG). Ten v Brně investoval rovněž do Lamantine Software vyvíjející Sticky Password. MindForge se také propojuje s aktivitami české firmy CleverMaps a má další ambice. Skupina má nyní kolem stovky lidí, míří na 150.

Cloudera by pro skupinu mohla představovat další zajímavou nohu. Gauss se má letos dostat na obrat 10 milionů korun (několik měsíců je v provozním zisku), na příští rok se jen z Česka počítá s desítkami milionů. Vzhledem k rostoucí roli Hadoopu a velkých dat (těch reálných) je potenciál slušný. Gauss cílí zejména na telekomunikační operátory a finanční instituce.

„Když se před třemi lety začalo mluvit o velkých datech, bylo to hnané emocemi, ne rozumem, debata nebyla vedena racionálně. Pak došlo k deziluzi. Dnes už se to hnulo. Firmy, které data mají, našly odvahu je používat,“ říká Janča s tím, že i tak se na trhu stále objevují big data šamani a zaklínači.

Hadoop profesionálně

Gauss Algorithmic má s big data dlouhodobé zkušenosti, firma a skupina navíc zaměstnává matfyzáky a podobně. Skrze Colpirio například protéká velké množství dat, což týmu dalo zkušenosti s jejich zpracováváním, ukládáním a tak dále. Zde vznikala potřeba vytvářet takzvaná data lake, zpracovávat data v paměti, propojovat s datovými sklady, dělat algoritmy. Data lake se začalo stavět nad technologií Hadoop. Pokud se má ale tento open source nástroj dodávat zákazníkům, je třeba nějaké garance, SLA.

Cloud23

To dělají zejména dvě společnosti – Hortonworks a právě Cloudera. Model jejich fungování se dá přirovnat k Red Hatu či SUSE. Bere se otevřená technologie, připravuje na profesionální využití se vším všudy a vydělává se pak na službách a podobně. „S Clouderou už jsme měli zkušenosti, takže jsme si vybrali ji. Dnes už máme několik hotových příkladů a registrujeme poptávku v celé síti Cloudery.“

Firma Gauss začínala s algoritmy pro elektronické obchodování a vedle Cloudery dělá na dalších big data, analytických a machine learning projektech. „Díky investorovi Tomáši Raškovi jsme měli nějaký čas možnost si hrát a nesoustředit se hned na výdělek,“ říká Janča. Firma má v současné době 16 lidí.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).