Hlavní navigace

Brněnský magistrát má rád legraci, proto útočí na satirický web Žít Brno

15. 9. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Server Žít Brno, který si už dva měsíce dělá legraci z pokusů města vylepšit svou pověst uměle vytvořenou „městskou identitou“, získal v úterý nominaci jako jeden z projektů roku v anketě Křišťálová lupa. Brněnskému primátorovi se ale kousavá satira nelíbí. Provozovatelům webu proto začal přes právníky posílat varovné dopisy.

Server Žít Brno, který si už dva měsíce dělá legraci z pokusů města vylepšit svou pověst uměle vytvořenou „městskou identitou“, získal v úterý nominaci jako jeden z projektů roku v anketě Křišťálová lupa. Brněnskému primátorovi se ale kousavá satira nelíbí. Provozovatelům webu proto začal přes právníky posílat varovné dopisy.

Magistrátu se už podařilo dosáhnout vypnutí sesterského Žít Krno, který byl zrcadlem části magistrátních stránek s jediným drobným rozdílem: písmeno B v názvu města nahradili kritici primátora ve většině dokumentů písmenem K (vysvětlení v článku Brno mění své priority. Musí se kvůli tomu přejmenovat). Hos­tingová společnost Savana na dopis z magistrátu zareagovala okamžitým vypnutím webu krno.cz. Nebyl tedy v provozu ani deset dnů. 

Také majitel domény zitbrno.cz Michal Kašpárek obdržel na začátku týdne varovný dopis podepsaný Milanem Kohoutem, vedoucím kanceláře brněnského primátora Romana Onderky.

Pisatel adresáta nejprve ujišťuje, že „město Brno vítá zájem svých občanů o dění ve městě, projevovaný všemi formami, tedy i formou recesistickou“ a pak už přechází rovnou k upozorněním a požadavkům.

Varuje, že server Žít Brno porušuje autorská práva majitelů ochranných známek, jako je logo města Brna nebo logo brněnského dopravního podniku. Dále mu vadí použití fotografií, které podle něj patří deníku Rovnost. Vedle zákona autorského se odkazuje také na Zákon o některých službách informační společnosti, na obecnou zásadu „nepůsobit škodu“ dle občanského zákoníku a na podmínky poskytovatele hostingových služeb, americké společnosti Hostmonster.

Milan Kohout žádá jménem primátora odstranění či úpravu několika článků a fotografií do 15 dnů a to, aby už v budoucnu nebyly tyto fotografie a loga na serveru používány.

Zeptali jsme se majitele domény zitbrno.cz Michala Kašpárka, zda požadavkům vyhoví. Jeho e-mailovou odpověď zveřejňujeme v plném znění:

Ne. U těch několika málo fotek z Brněnského Deníku (nikoli Rovnosti, jak stojí mylně v dopise) dnes ověřuji, zda měli autoři článků příslušná svolení – vzhledem k tomu, že s lidmi z Vltava-Labe Press jsem komunikoval několikrát a nikdo si nestěžoval, věřím, že v tom nebude problém. Přinejhorším přes příslušné prvky dáme bublinu „Cenzu­rováno na žádost kanceláře primátora“.

Pobavilo mě, že zaměstnanci magistrátu v pracovní době zkoumají, zda někdo neporušuje podmínky užití děl soukromé společnosti a také terms of service amerického hostingu. To už je na úrovni ubohého bonzáctví. Hos­tmonsteru jsem dnes dopoledne pro jistotu vyložil situaci a čekám na jejich reakci.

Fotografie z webu brno.cz mají podle mého názoru status obecní kroniky, která má dle českého autorského zákona velmi volnou úpravu podmínek užití, což zaměstnanci kanceláře primátora buď neví, nebo tuto skutečnost neumětelsky zakrývají.

BRANDstorming tip2

Podobně je to i se symboly státních či obecních institucí. Obchodní známky jsou chráněny v obchodním styku, přičemž je jasné, že zitbrno.cz je politická satira vznášející závažné otázky a upozorňující na hloupé a nemorální vystupování některých zástupců města, nikoliv parazitování na soukromé značce.

Komunikace ze strany magistrátu mi připomíná chování postav z knih Maria Puza, jehož postavy obvykle nejprve „považují za důležité“ své protějšky ujistit, že „vítají“ jejich činnost, a to „ve všech formách“, následně se však řečnicky ptají, zdali by nebyla škoda, kdyby se náhodou někomu něco stalo: „Musím Vás však upozornit…“ Je nedůstojné, že kancelář primátora mrhá veřejnými prostředky jen proto, že se někdo z vedení magistrátu cítí dotčený satirou.

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).