Hlavní navigace

Brno vypíná analogovou televizi, na Jesenicku končí analogová ČT 2

30. 9. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Úderem dnešní půlnoci skončí analogové televizní vysílání z obou městských vysílačů v Brně – Hády a Barvičova. Brněnští diváci naopak budou moci nadále přijímat analogový televizní signál z největšího jihomoravského vysílače Kojál, odkud bude až do konce června příštího roku vysílat analogová Nova a první program České televize. O dnešní půlnoci se také definitivně odmlčí analogový program ČT 2 z dalšího silného vysílače na Moravě, jesenického Pradědu, a z dokrývače v Šumperku. Česká televize na dnešek naplánovala vypínání více než stovky analogových dokrývačů programů ČT 1 a ČT 2. UVNITŘ SEZNAM VŠECH VYPÍNANÝCH VYSÍLAČŮ

V Brně utichnou analogové vysílače Hády a Barvičova

Vypínání analogové televize v Brně nebude mít tak dalekosáhlé následky jako třeba nedávné vypínání analogu na severu nebo jihu Čech. Dotkne se jen dvou městských vysílačů a dá se tedy přirovnat k loňskému vypínání analogového televizního vysílání na pražském vysílači Žižkov, po kterém diváci mohli nadále přijímat analogový signál z dalšího silného pražského a středočeského vysílače Cukrák. V Brně bude mít tuto funkci „analogového pokračovatele“ vysílač Kojál. Přesto by měli diváci, kteří dosud nepřešli na digitální příjem televize, zpozornět. Málokdo totiž tuší, z jaké vysílače přijímá televizní signál a zda se jej tedy náhodou dnešní vypínání nebude týkat.

Diváci České televize by to měli zjistit jednoduše: vypínané vysílače jsou přímo ve vysílání označeny varovným piktogramem v pravém dolním rohu obrazovky. Jde o čtveřici šedivých čtverečků, kterou doplňuje kraul – jezdící informační lišta s podrobnými údaji, kdy, kde a co se vypíná. Podobnou informační lištu občas vysílá i televize Prima, zatímco Nova tradičně diváky žádným varovným grafickým prvkem na vypínání analogu neupozorňuje. Vedle čistě brněnských vysílačů dnes ukončí analogové vysílání i některé převaděče a opakovače v celé územní oblasti Brno. Týká se to především programů České televize, v jednom případě ale také Primy.

Vysílač Brno - Barvičova po výměně antény

Brněnský vysílač Barvičova, který o půlnoci na zítřek přestane vysílat analogové programy ČT 1 a Nova

TIP: Přehled všech analogových vysílačů a dokrývačů v územní oblasti Brno s termíny jejich vypínání

ČT 1 vypne jediný vysílač

TV ČT 1 logo 2007 zmenšené

První program České televize vypne o půlnoci na zítřek v Brně jediný vysílač v Barvičově ulici. Naopak další tři analogové dokrývače si zde ponechá i po 1. říjnu: jeden rovněž v lokalitě Barvičova ulice, další v Husovicích a poslední v Líšni. Analogový signál programu ČT 1 bude možné nadále přijímat také ze silného vysílače Kojál, kterého se dnešní vypínání analogové televize v Brně netýká.

Jaké vysílače vypíná 30. září 2010 program ČT 1
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
Brno Barvičova 52

ČT 2 vypne sedm analogových dokrývačů

TV ČT 2 logo 2007 zmenšené

Druhý program České televize sice bude v noci na dnešek vypínat sedm analogových dokrývačů v brněnské oblasti, přímo v Brně ale žádný. Vypínání se dotkne pouze dokrývačů v severovýchodní části územní oblasti Brno a přímo nesouvisí s ukončením analogového vysílání v Brně, nýbrž na Pradědu v Jeseníkách, odkud si tyto dokrývače berou primární signál. Přímo v Brně už není možné analogovou ČT 2 naladit z žádného vysílače ani dokrývače (ani z Kojálu).

Jaké vysílače vypíná 30. září 2010 program ČT 2
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
Brněnec Brněnec 60
Městečko Trnávka Podezhoř 43
Sádek Sádek 31
Svojanov Svojanov 40
Telecí Telecí 56
Úsobrno Úsobrno 56
Vranová Lhota Svojanov 32

Nova vypne jediný vysílač

TV Nova logo

Televize Nova vypne shodně s prvním programem České televize svoje analogové vysílání pouze na vysílači v Barvičově ulici. Další čtyři analogové dokrývače v Brně si ponechá, čímž se stane „analogovým lídrem“ moravské metropole. Analogový signál Novy bude možné i po 1. říjnu naladit z dokrývačů v Barvičově ulici, Husovicích, Líšni a Moravanech. Nova také nadále analogově vysílá ze silného vysílače Kojál.

Jaké vysílače vypíná 30. září 2010 televize Nova
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
Brno Barvičova 49

Prima vypne jeden vysílač a jeden dokrývač

TV Prima logo 2008

Televize Prima jako jediná využívala pro analogové vysílání v Brně vysílač Hády, který úderem dnešní půlnoci vypne. Spolu s ním ukončí analogové vysílání na návazném převáděči v Adamově. Nadále si však přímo v Brně ponechá jediný analogový dokrývač na hradě Špilberk.

Jaké vysílače vypíná 30. září 2010 televize Prima
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
Brno Hády 55
Adamov Adamov 42

Praděd vypíná analogovou ČT 2, končí řada převaděčů včetně Šumperka

Brno není jediným místem, kde dnes dojde k ukončení analogového televizního vysílání. Významným milníkem pro vypínání analogu je dnešek také pro obyvatele Jeseníků, Olomoucka a Svitavska. Vysílač Praděd totiž vypne o půlnoci na zítřek analogové vysílání programu ČT 2. Aby to nebylo tak jednoduché, ještě předtím dojde k prohození vysílacích kanálů analogové ČT 1 a ČT 2 na Pradědu. Dvojka, která nyní vysílá na kanále 50, přejde na kanál 36, který využívá Jednička, a Jednička pro změnu bude nadále analogově vysílat na kanále 50. Dvojka se ale na kanále 36 vůbec „neohřeje“, protože jej okamžitě začne využívat veřejnoprávní multiplex České televize.

Praděd - Aleš Pipek

Vysílač Praděd při nedávné výměně vysílací antény (Foto: Aleš Pipek)

Společně s Pradědem přestane analogová ČT 2 vysílat i na dalších 25 analogových dokrývačích v územní oblasti Jeseník, které jsou závislé na primárním signálu z Pradědu. Další závislé analogově převaděče ČT 2, které rovněž ukončí vysílání, se nachází v sousedních územních oblastech, zejména v územní oblasti Trutnov, Brno, Ostrava a Zlín. V následující tabulce jsou vypínané analogové dokrývače programu ČT 2 přímo v územní oblasti Jeseník. Pokrytí programu ČT 2 analogovým signálem se po dnešní půlnoci sníží na necelých 22 procent populace České republiky, a za měsíc bude zasahovat ještě méně diváků, protože skončí i na vysílači Krásné u Pardubic.

Které analogové vysílače a dokrývače ČT 2 končí na Jesenicku
Lokalita Vysílač Vysílací kanál
Jeseník Praděd 36
Budišov nad Budišovkou Budišov nad Budišovkou 30
Bušín Jakubovice 34
Dlouhomilov Dlouhomilov 43
Domašov nad Bystřicí Domašov nad Bystřicí 47
Hanušovice Hanušovice 43
Heřmanovice Heřmanovice 32
Hoštejn Mírovská hora 52
Hrabišín Hrabišín 44
Javorník Javorník 29
Jeseník Zlatý chlum 60
Karlovice Vodojem 33
Kolšov Kolšov 59
Krnov Hranice R11
Loučná nad Desnou Jelení skok 48
Malá Morávka Dolní Moravice 27
Město Libavá Libavský vrch 43
Mladkov Mladkov 26
Rýmařov Rýmařov 32
Sobotín Sobotín 43
Široká Niva Široká Niva 39
Štíty Nad vodárnou 44
Šumperk Vrchlického ulice 32
Třemešná Třemešná 44
Vrbno pod Pradědem Vrbno pod Pradědem 44
Zlaté Hory Biskupský kopec 56
Žulová Žulová 31
Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujete už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

TIP: Přehled všech analogových vysílačů a dokrývačů v územní oblasti Jeseník s termíny jejich vypínání

CIF23

Česká televize dnes vypne přes 100 analogových dokrývačů

Vedle Brna a Jesenicka se dnešní vypínání analogového televizního vysílání dotkne i desítek dokrývačů prvního a druhého programu České televize prakticky v celé republice. Celkem by mělo jít o 108 dokrývačů, z nichž některé zasahují i do hlavního města Prahy (dokrývače ČT 1 a ČT 2 na Jižní spojce). Jejich seznam najdete v následujících tabulkách. Tmavějším podkladem jsou označeny dokrývače, které jsou závislé na primárním signálu z vysílače Praděd.

Vypínané dokrývače ČT k 30.9.2010 - 1
Vypínané dokrývače ČT k 30.9.2010 - 2
Vypínané dokrývače ČT k 30.9.2010 - 3
Vypínané dokrývače ČT k 30.9.2010 - 4
Vypínané dokrývače ČT k 30.9.2010 - 5

Zdroj: Česká televize

Dotkne se vás nějak dnešní vypínání analogových vysílačů a dokrývačů?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).