Hlavní navigace

Brusel umetá cestičku pro 5G. Novinka by měla dostat část „sedmistovky“

5. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropská komise chce rozdělit spektrum 700 MHz, sloužící dnes především pro digitální vysílání a pustit do něj mobilní internet.

Za čtyři roky by se měl začít podle optimistických předpovědí zavádět 5G internet. Do té doby podle Evropské komise naroste mobilní internetový provoz v porovnání se současností téměř osminásobně.

Komise navrhuje, aby pásmo 700 MHz bylo ve všech zemích EU přiděleno bezdrátovému širokopásmovému přístupu nejpozději do 30. června 2020. „Pokud chtějí členské státy tuto lhůtu dodržet, musí do 30. června 2017 přijmout a zveřejnit své vnitrostátní plány na pokrytí sítě a uvolnění tohoto pásma. Do konce roku 2017 budou rovněž muset uzavřít dohody o přeshraniční koordinaci,“ tvrdí Komise v tiskové zprávě.

Francie a Německo už využití pásma 700 MHz pro mobilní služby povolily. Ve čtyřech dalších členských státech – Dánsku, Finsku, Švédsku a Velké Británii se rýsují plány na přerozdělení pásma 700 MHz v několika následujících letech.

Podle Komise by bylo nejlepší, kdyby akce proběhla koordinovaně. „Udržovat 28 různých přístupů ke správě rádiových frekvencí v EU je na jednotném digitálním trhu z ekonomického hlediska nesmyslné. Navrhujeme jednotný přístup k využívání pásma 700 MHz pro mobilní služby. Současně zabezpečíme frekvence pro audiovizuální odvětví a povzbudíme rozvoj technologií, které využívají rádiových vln účinně. Spektrum je vzácným zdrojem, a proto ho musíme využívat co nejlépe,“ tvrdí eurokomisař Andrus Ansip

Operátoři už kolem 5G krouží, a to i přesto, že zatím nedobudovali ani síť předchozí generace. „V O2 běží přípravy naplno, novinky už brzy,“ komentoval na Twitteru situaci šéf O2 Tomáš Budník

BRAND

5G láká, ale chvíli to potrvá

Hlavním motorem diskusí o nové technologii je ale internet věcí. A to nejen v domácnostech. Rychlá síť může dostat nové technologie i do dopravy nebo stavebnictví. A je to právě předpokládaná kapacita sítě 5G, která zvládne připojit až 100 miliard zařízení, na rozdíl od LTE, které se pohybuje jen v desítkách miliard. 

Druhým lákadlem je latence. “Pro příklad, autonomní auto bez řidiče připojené přes 4G jedoucí rychlostí 100 km/h, ujede ještě 1,4 metru, než začne brzdit. Latence kolem 50 ms může být v tomto případě hranicí mezi životem a smrtí,” tvrdil v Barceloně na veletrhu MWC Ken Hu z Huawei. Jeho firma chce do vývoje nové sítě nasypat do tří let 600 milionů dolarů.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).