Hlavní navigace

BSA: Šťastné a veselé všem, kdo nekradou software. Ach, vlastně ne…

23. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Vánoční přání od nechvalně proslulé BSA by mohlo mít konečně revoluční formu, ale nemá. Tisíce firem je i o Vánocích potřeba patřičně postrašit.

Jak milé by to bylo, kdyby místo „10 tisíc firem před Vánoci obdrží varování před nákupem padělků softwaru“ (tisková zpráva BSA) zněl titulek „10 tisíc firem před Vánoci obdrží poděkování za užívání legálního softwaru“.

BSA (nezapomeňme, že to je v Česku organizace, která před placením za prohraný soud unikla likvidací, jasný velký vzor pro podnikání, viz BSA tajemství zbavená) by něco podobného mohla snadno udělat, kdyby měla koule. A mozek.

Nová vánoční kampaň BSA ale spočívá v obeslání více než 10 tisíc malých a středních firem obvyklým FUD. Varování „před nákupem padělků počítačových programů, které jsou podvodně nabízeny jako originální software“,  je sice na jednu stranu varování správné. Na internetu snadno naletíte na podvodníky, kteří prodávají něco, na co můžete doplatit.

BSA ale neváhá varovat, že by to firmu mohlo vyjít až na „průměrných“ 390 tisíc korun náhrady škody. Pokud je snad strašení málo, tak ještě něco o odnětí svobody až na osm let. To všechno těsně před Štědrým dnem a jako dárek pod stromeček.

Zábavné je i tvrzení, že „On-line nákup softwaru může být rychlý, pohodlný a výhodný, avšak na rozdíl od nákupu v etablovaných kamenných obchodech neumožňuje přesně ověřit, co kupující dostává.“ 

Zavádějící, beznadějně zavádějící. Co je za problém s nákupem v Google Play, App Store, Microsoft Store? Platí snad varování i pro obchod Microsoftu? I tam se snad může objevit padělek? A proč bych měl ověřovat nákup přímo od autorů softwaru, nebo když si software koupím online v nějaké té Alze, CZC či kdekoliv jinde? A co Open Source, freeware či shareware?

Připomeňme, že v Česku je míra pirátství 34 procent a stále klesá. Tedy pokud pomineme to, že tohle číslo, stejně jako odhady „škod“, uměle vytváří právě BSA a nemá žádný reálný podklad. S časem se navíc bude dále snižovat, protože vidíme jasný nástup zdarma použitelného softwaru a stoupající míru používaní softwaru jako služby – tedy všechny ty „cloudové“ záležitosti. O rozdílných modelech a potřebách v mobilních telefonech a tabletech snad raději ani nemluvit.

BSA a její FUD marketing

Marketing v této podobě možná fungoval dobře před lety, dnes je zastaralý, nemoderní a vypadá hloupě. Asi stejně jako prastaře vypadající, nepřehledný a obtížně čitelný web bsa.org.

BSA je dinosaurus z minulého století, který nedokáže reagovat na nové podmínky a změněné prostředí. Nedokáže vymyslet žádný jiný marketing, než trapné a hloupé zastrašování tam, kde už nemá koho zastrašovat.

BRAND

Právě neexistující BSA samozřejmě zahrnuje nějaké ty existující subjekty, které financují takto hloupé kampaně. Oč by lépe tyto firmy udělaly, kdyby letos vánoční kampaň za BSA byla opravdu vánoční. A opravdu obeslaným firmám poděkovala za to, že používají legální software. Pak by se možná ti, kteří tohle zastrašování platí, nemuseli stydět pod něco takového otevřeně podepsat. 

PS: Schválně, kolik z českých médií bude ty výmysly a FUD od BSA opakovat v předvánočních článcích?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).