Kromě ceny musí být na trhu dostatečně levné a schopné zařízení. Na mobilu není problém s připojením, ale utrpení s tím pracovat. Nouzově používám SE K750i a prohlížeč Opera Mini a aplikaci Gmail, ale na tom malém displeji je utrpení s tím pracovat. Nemluvě o rychlosti.
1) vysoká cena - jen nenažranost operátorů zahubila WAP a pokud nebude rozumné připojení za rozumný paušální poplatek, tak pude moblní internet do háje taky
2) malý displej většiny mobilů - ani na tech největších se nedají normálně přečíst noviny, ne-li smysluplně sledovat video - to se možná v budoucnosti vyřeší nějakými holografickými projktory, ale kde jsou
Jinak obávám se že uživatelé by měli daleko větší zájem o služby typu SKYPE (samozřejmě skype-voice), než třeštit oči do minidispleje na sebeatraktivnější obsah, který si za chvíli mohou prohlédnout na pohodlném 21" monitoru.
1. Na telefonu klasickych rozmeru s tim nebude pracovat nikdo, ergonomie to neumoznuje. Je to vysadou jinych zarizeni - PDA, tablet PC atd.
2. Mobilni internet pro pripojeni laptopu ci stolniho PC ma ohromny potencial, ale:
a) Musi jit o spolehlivou sluzbu s REALNOU STALOU rychlosti radove 1024/512kbps, moznosti verejne IP adresy atd. Rozhodne ne v soucasnosti bezne dostupne hruzy.
b) Operatori museji pochopit, ze takovy internet musi stat v podstate stejne penize jako pevna pripojeni s podobnymi parametry (ADSL, CATV). Tj. obetovat marzi z nyni vybiraneho efemerniho "priplatku za mobilitu" ve prospech ziskani dalsich zakazniku na ukor poskytovatelu pevnych sluzeb. (Coz je treba u Kysliku nemozne. Ale to bylo jasne uz pri spojovani CT a ET - zadna pozitiva pro trh natoz pro zakazniky se nedala cekat.)
Co kdybyste se zkusil napřed uklidnit a sepsat svoje otázky uspořádaněji.
1. Pořídil jste si mobilní internet a po měsíci přišel vyšší účet. Vyšší účet než co? Než předchozí tarif bez mobilního internetu?
2. "Oni ten mobilní nemyslí jako mobilní, ale spíše jako že mobil slouží jako modem k ntb." Zase nechápu. To je snad jedno na jakém zařízení data přijímáte, jestli na mobilu nebo notebooku. Jde i obojí zároveň (Opera Mini na mobilu a přes bluetooth připojený notebook).
3. "Když vláčím notebook, obvykle najdu volnou wifinu ve městě a nemusím se připojovat rychlostí šnečí". To je otázka, co po mobilním internetu chcete. Mně například na cestách stačí EGPRS od T-mobilu, protože potřebuju vyřídit něco rychle (přečíst mail a odepsat, příhlásit se na server a něco zkontrolovat) s malými nároky na množství přenesených dat. Nemám čas chodit po městě a hledat volnou Wifi, to opravdu ne. Navíc když zrovna cestuju, tak signál TMO je téměř všude.
4. "Nevyznám se v tom, nevíte proč to přes mobil stojí tolik peněz, pomůže při stejném tarifu jiný telefon abych měl opravdu mobilní internet". Když nenapíšete kolik to stojí peněz a jaký používáte mobil a služby, tak je těžko na to odpovědět. Aha, píšete O2 internet mobile 384, tedy 653 Kč měsíčně? Tarif umožňuje UMTS a EGPRS (GPRS s rozšířením EDGE). Nepíšete, ve kterých městech se pohybujete, ale UMTS funguje prakticky jen v Praze a okolí, v Brně a lokálně v Ostravě a Karlových Varech. Kde není UMTS, tam mobil použije EGPRS, pokud není dostupné EDGE tak jen GPRS. U O2 je pokrytí EDGE velmi slabé a GPRS velmí pomalé (jen CS2), takže to bude ono. Doporučuji najít si na webu O2 na mapě pokrytí, jestli jsou zmíněné technologie UMTS, EDGE a GPRS dostupné tam, kde se pohybujete. Případně můžete zkusit změnit operátora. TMO nabízí cenově výhodné 4G/EGPRS Twist sady a má slušné pokrytí EDGE. Máte-li pokrytí sítí 4G, tak můžete využít i to. Vodafone pokrytí EDGE poslední dobou taky posiluje. Podle mých zkušeností EDGE na práci v terénu stačí. Na doma se mobilní připojení hodí jen v nouzi. Má sestra je např. maximálně spokojena se 4G od T-mobile - ale zase: poptala se, vybrala, vyzkoušela, používá.
Závěr: doporučuju se zeptat sám sebe, jestli je zádrhel jen na straně operátorů. Neberte to osobně, ale takové výkřiky do tmy, jaký jste předvedl, nemají větší smysl, než že si chvilkově ulevíte.
Mobilní internet rozhodně šanci má, je tu však několik "ale":
Mobilní internet určitě nebude náhražkou internetu stolního, spíše jeho doplňkem. Jen to chce větší displeje, lepší pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem a jeho lepší cenu.
Mobilní internet je od slova "mobil", tj. musí být dostupný v přístroji. To si bohužel neuvědomují čeští operátoři, kteří nabízí spoustu služeb pro notebooky, pro normální telefony si ale člověk na většině území musí vystačit s GPRS či v lepším případě s EDGE.
Cena je samozřejmě otázkou sama pro sebe. Čeští operátoři jsou schopni nabízet téměř neomezený mobilní internet za nízké ceny, ovšem proč by to dělali, když zákazník zaplatí i více, že?
Pro surfování v mobilu jsou tedy pro většinu populace vhodné maximálně balíčky od T-Mobilu, které do mobilu tlačí internet přes Operu Mini, nebo neomezený tarif od Vodafone, pokud nepřesáhnete 15 MB měsíčně.
Pravda, pro služby jako YouTube a podobné datově náročné vymoženosti moderní doby už tyto "tarify" stačit nebudou.
Abych to tedy shrnul: Cena, rozšíření rychlého mobilního připojení a rozumná zařízení jsou pro rozšíření mobilního internetu podmínkou. To první a druhé v našich končinách zatím silně pokulhává :-(
Kromě ceny je často i problém s přehledností účtování. Všelijaké standardní a speciální nabídky a podmínky se mění tak rychle, že to nikdo nestačí sledovat a pak se u účtování divit.
Proto "mobilní internet" začne prosperovat tehdy, až ho jako u nemobilního bude moci uživatel kdykoli použít bez toho, aby z něj někdo stáhnul i kalhoty. Aplikace by se při masovém používání vyřešily samy. To ale nehrozí, takže to spíš vypadá na osud Wapu.
(Grafikon je grafické znázornění nějakého probíhajícího procesu. Procesy se zobrazují jako čáry (zpravidla úsečky) na grafu, na jednu osu se vynáší čas a na druhou postup činnosti.)
ta laicka predstava je naprosto spravna. jen je potreba si spravne nastavit telefon nebo si ho nechat nastavit napr v autorizovane prodejne vaseho operatora.
ja takto vyuzivam mobil k pripojeni notebooku i serfovani a cteni mailu primo v telefonu od doby co eurotel prisel poprve s datovym pausalem
zajímavé, já se na to ptal, netvrdím, že vždy za pultem je odborník) a bylo mi řečeno, že to nelze, že ten tarif je k připojení ntb, pokud se prohlíží stránky přímo v mobilu tak to jede přes nějaký WAP a to je drahé. Jak se tedy dostanu k "surfování" v mobilu "zdarma" tedy v ceně zmíněného paušálu.
Otázkou je zda optimaliovaz stránku kvůli tomu, aby se na ní jednou za rok někdo podíval z mobilu(na úvodní stránku, další se mu už nebude chtít načítat a raději se na to podívá z notebooku). Nevyznám se ve vytváření stránek, ale předpokládám že to bude trvat pár hodin navíc. Zbytečných pár hodin ...
díky dobrodinče, to nebyl výkřik ani snaha ulevit si. Ale téma mobil a internet neznám, ani si nechci nic cpát do hlavy. Laická představa byla mám mobil (6230i), mám tarif který se jmenuje internet mobile, dám do mobilu operu a surfuju. A nepočítám s tím, že surfování přímo z mobilu je za majlant (majlant bylo když běžných cca 2000 přišel účet asi na 5000), v ceně paušálu jen jen připojení k internetu přes ntb (BT)
A tak jsem se jen ptal, zda není lepší mobil který by se mi choval jako když se připojím ntb přes mobil a tím pádem veškeré surfování v ceně paušálu. Operátora měnit nechci.
Pohybuji se všude možně, to je to nejhorší.
Zkuste zavolat operátorovi a problém konzultovat přímo s ním. Tam by snad měli vědět nejlépe, jak to s tím mobile internetem myslí a co je proto případně potřeba udělat.
A teď si představte, že já jsem byl na GPRS 5,7kb/s Down a 1,2kb/s Up, odkázán asi dva roky, protože u nás nic lepšího (krom tehdy Telecomu a tomu jsem peníze dávat nehodlal)bohužel nebylo. A tak jsem měl PC připojený přes mobil a taky jsem fungoval. Ale je fakt, že to stačilo stěží na web se striktním zakázáním všech reklam, flash, atd. Na cokoliv jiného to bylo nepoužitelné a stahování třeba jen aktualizací trvalo mnoho hodin (i dní :)).
No, vzhledem k tomu, ze zacatkem 90. let jeste neexistovala ani znacka O2 ... :-)
A prvni pripojka internetu do tehdejsi (pokud mne skleroza nemyli) CSFR byla zrizena nekdy v roce 1992 ... :-)))
Když tehdejší Eurotel dnes O2 přišel s Internet Data NONSTOP byla to bomba za 1000 + DPH. Dnes mají všicni operátoři stejnou cenu 830 Kč +- nějáká ta koruna. Že by se někdo "utrh" a řekl no tak když to máte tak pomalé ten internet přes GPRS tak dejme tomu 450 kaček by se snad dalo. Jenže rejžovat se musí a připojení GPRS je díky tomu totálně mimo srovnání výkon - cena. Ano je to mobilní ale je to i morbidní že se všichni dohodli na stejné ceně a neslví a nesleví. Konkurence je v tomto opravdu jen iluzorní! A tak to chodí u mnoha služeb nejen v telekomunikacích.
"Je smysluplné optimalizovat Internet pro mobily, když by šlo stejně tak dobře přizpůsobit telefonní přístroje klasickému Internetu (mluvíme teď především o webu)?"
Nešlo, dokud budou weboví návrháři taková pras..., jako jsou dnes, a budou natvrdo vyžadovat velký displej.
Co vám bude platné, že váš super mobil s minidisplejem 1024×768 bude umět javascript i flash a bude kompatibilní se stolními prohlížeči, když ve výsledku budete mít na výběr mezi neustálým rolováním doleva a doprava nebo půlmilimetrovými písmeny.
Jedna vec je mobilni pripojeni k Internetu za vyuziti pocitace (desktopu ci casteji notebooku) a druha vec je "prohlizeni" webu na nejakych pidipristrojich s rozlisenim nic x nic pixelu.
To prvni je co do pouzitelnosti stale katastrofalni. Parametry sluzeb jsou spise zboznym pranim, pokryti lepsi technologii nez GPRS/EDGE je zpravidla jen tam, kde je k dispozici plnohodnotne (tedy dratove) pripojeni. Nejde jen o rychlost, kdyby to dalo u 4G napriklad onech 512k tak budiz. Jenze odezvy pres 200 ms jsou pro weby jiz prilis, stranky se natahuji moc pomalu na to aby to slo rozume pouzivat (napriklad rychle projit prvnich 50 odkazu co nasel vyhledavac apod). Pokud informace "nevypadne" rekneme do 2 sec, je to nepouzitelne.
To druhe je podle me naprosty omyl, protoze na omezene plose displeje nejakeho telefonu neni mozne rozume zobrazit zadne informace.
mám nokii n73,nejdříve jsem si pořídil předplacenou službu gprs od t-mobil,rychlost je katastrofální,když u toho sedíte a nic se neděje.opustil jsem t-mobil a tu samou službu jsem si pořídil u o2 a to už mně přešla trpělivost a má slušnost byla tatam,ještě větší katastrofa a vyhozených 850 korun za měsíc,nehledě k tomu,že když si něco chcete stáhnout,tak se to přepne na wap a strhnou vám další peníze.je to fakt o nervy když máte download 11kb/s a upload 1.2 kb/s.když zavoláte na operátora máte smůlu ti co volají mají přednost,takže v naší vesnici v půl třetí ráno volá celá vesnice a to nás je tam 200 obyvatel,prostě zákazníku,ale slušně,jdi do hajzlu,zaplat a neremcej.díky naším operátorům až mně dojde kredit,sbohem gprs a edge.JE TO ZLODĚJNA!!!
Presne tak. Na druhej strane plati, ze ak by prenesene data boli lacne, vsetci by sme pouzivali VOIP, co by zdecimovalo prijmy poskytovatelov za hlasove sluzby.
kdysi jsem si pořídil nějaký mobilní internet a ejhle po měsíci přišel vyšší účet. Oni ten mobilní nemyslí jako mobilní ale spíše jako že mobil slouží jako modem k ntb. To je naprd, když už vláčím ntb, tak obvykle najdu i volnou wifinu ve městě a nemusím se připojovat rychlostí šnečí.
Nevyznám se v tom, nevíte proč to přes mobil stojí tolik peněz, pomůže při stejném tarifu jiný telefon abych měl opravdu mobilní internet. Stačila mi i ta Operamini na malém display. Jo tarif mam nějaký O2 internet mobile 384 a z toho názvu jsem myslel, že když mobile tak mobile a ono prd.
Bylo by mnohem lepší, zlepšit parametry klasického internetu přes mobilní připojení, t. j. velmi podstatně zlepšit pokrytí, zvýšit rychlost alespoň na 2048kbps minimálně, odstranit FUP a limity dat a hlavně snížit cenu a to i pro majitele předplacených karet. Tady je velký prostor zejména pro konkurenci vodoprdu. Jenže pořád se jaksi nic neděje. Nedávno jsem se díval na nabídky mobilních operátorů a pokrytí službami a je asi podobné, jako pokrytí internetem od O2 někdy začátkem 90. let.
Tak s tím naprosto souhlasím. Nenažranost mobilních operátorů působících v Evropě je skutečně obdivuhodná... Na druhou stranu programy umožňující hlasovou komunikaci po internetu jsou stále dokonalejší a to samozřejmně bere penízky z kasičky za klasické telefonování mobilem. Proto je mobil. net. stále tak drahý. Ale je jen otázka času kdy mobilní připojení bude finančně běžně dostupné jako třeba rádio či televize... už aby to bylo...