Hlavní navigace

Budoucnost kabelových televizí je v HDTV, tvrdí studie

15. 11. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
15. 11. 2005

Kabelové společnosti čelí v souvislosti s nástupem pozemní digitální televize, IPTV a dalších služeb masivnímu odlivu klientů. Klíčová bude jejich reakce na rozmach DVB-T, míní analytická společnost In-Sat, kterou citovala polská tisková agentura PAP. Diváci si podle ní pořizují kabelovou televizi převážně kvůli špatnému příjmu pozemního analogového signálu. To se týká jak zemí Evropské unie, tak Spojených států a rozvojových zemí.

MM socky3

Celkově má kabelové televize na světě 347 milionů předplatitelů. Šedesát procent z nich pochází ze tří zemí: USA, Číny a Indie. Přitom pětapadesát klientů kabelových společností pochází jenom ze Spojených států. Jejich počet ale klesá, podle In-Satu utíkají od kabelu k satelitní digitální televizi a DVB-T. Odběratelů digitální kabelové televize s vysokým rozlišením obrazu (HDTV přes DVB-C) je na světě 44 milionů a jejich počet naopak roste. In-Sat předpovídá, že v roce 2009 jich bude už 108 milionů.

Největší nárůst počtu odběratelů HDTV přes kabelovou televizi se očekává ve Spojených státech a asijských zemích, především v Číně. Pro odběratele kabelové televize je zajímavý přechod z analogového na digitální vysílání. Kabelové společnosti ale musí nabídnout televizi s vysokým rozlišením obrazu, domnívá se In-Sat. Dalším lákadlem budou další služby jako vysokorychlostní internet, internetová telefonie, elektronický obchod včetně stahování hudby v MP3 a doplňkové služby, které podle In-Satu uvítají ti, pro které bude HDTV příliš drahou záležitostí.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.