Hlavní navigace

Buzz okolo Google Buzz

15. 2. 2010
Doba čtení: 17 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Prorazí Google Buzz (neboli Hlášky Google) do světa sociálních sítí? Je vůbec Google Buzz sociální síť tak, jak ji v současné době definuje Facebook a Twitter? A kdy se vlastně začne za Facebook platit?

Google Buzz (www.google.com/buz­z)  na několik dní zaujal média po celém světě. Už pár hodin po spuštění se dostal do televizí, rádií i novin. A všechny zajímalo, jestli Google Buzz porazí Facebook, jestli je Facebook v ohrožení a zda to Google udělal správně. Ani na jednu z těchto stěžejních otázek není jednoznačná odpověď. Všechno ukáže čas. A hlavně to, zda Google dokáže dělat správně a včas další potřebné kroky. S trochou nadsázky totiž Google Buzz vlastně není ani tak moc sociální síť. A už vůbec neumí to, co již dlouho umí Facebook. Ale na druhou stranu, umí věci, které ti ostatní neumí.

Millions of Buzz users, and improvements based on your feedback ale poukazuje na to, že se Google Buzz úspěšně zachytil drápkem. Za dva dny po spuštění vložili lidé 9 milionů komentářů. A to rychlostí 200 kousků za minutu z mobilních telefonů po celém světě.

Google Buzz je jiný

Google Buzz (v češtině Hlášky Google) je jiný než ostatní sociální sítě. Jeho hlavní funkčnost, tedy možnost něco sdělit světu (respektive okruhu svých „přátel“), je pochopitelně shodná s ostatními sociálními sítěmi, stejně jako možnost připojovat fotografie a odkazy (či videa). A umožnit „přátelům“ na sdělení reagovat. V řadě dalších detailů se nicméně liší.

Nepracuje s termínem „přítel“, ale „follower“ (spřízněné osoby, sledující a sledování) a je v tomto ohledu blíž k Twitteru, včetně jednosměrnosti takovéhoto vztahu (můžete sledovat, ale nepotřebujete, aby druhá strana potvrdila).

Nenajdete v něm seznamy (Twitter) ani Skupiny/Stránky (Facebook), což je s ohledem na užitečnost pro média i firemní marketing velký nedostatek. Stejně tak chybí Sdílej (Share) z Facebooku či Retweet z Twitteru – jediné, co můžete dělat, je komentovat, označit jako „líbí“ a poslat e-mailem. Zejména ta poslední funkčnost je svým způsobem zvláštní.

Oproti Facebooku je sice Buzz postavený na „otevřených standardech“, všude, kde to jde, je možné získat odkaz či RSS a Google usilovně vylepšuje API, ale zatím není známo, jestli bude mít něco jako (facebookovskou) platformu pro tvorbu aplikací (bylo by logické, aby Google Apps mohly v tomto prostředí fungovat).

Jak zjistíte o něco později v tomto článku, případně při zkoumání Google Buzz, velké nedostatky má Buzz v oblasti ochrany soukromí a vůbec možností nastavovat, co je viditelné/nevi­ditelné a komu. Google čerstvě nastoupil do vlaku, ve kterém už několik let jede Facebook – takže bude postupně absolvovat většinu omylů a chyb, kterými si už Facebook prošel. Případně jimi prošel i Twitter, byť tam je model soukromí a bezpečnosti postavený na jiném základě. A v případě Google Buzz se největší problém objevil hned na začátku – integrace s elektronickou poštou a automatické „převzetí přátel“ podle toho, s kým jste si často dopisovali. Ačkoliv to na jednu stranu je jednoduché a praktické, pro řadu lidí se to projevilo jako nepřijatelné.

Výhodou Buzz je integrace do hledání v Google – pokud používáte Facebook, tak víte, že loni v září implementované hledání je spíš k zlosti. A pokud používáte Twitter, víte že moc dobře nehledá. A hlavně odmítá hledat dostatečně daleko do minulosti.

Jak vypadá Google Buzz

Pokud chcete vidět, jak vypadá Google Buzz, jděte na www.google.com/buzz a klikněte na tlačítko aktivující Buzz ve vašem Gmailu (pokud Gmail nemáte, tak máte smůlu – stačí si ale založit nový). Pokud bude váš Gmail dostatečně prázdný (či nový), budete mít Buzz aktivovaný hned či brzy, pro aktivnější Gmail účty to může trvat i den. Jakmile ho získáte, objeví se v podobě nové záložky v poště:

2010-10-buzz-priklad

Google Buzz zabudovaný do Gmailu

Popravdě, to je vlastně všechno, co od Buzz dostanete – v zásadě nic jiného není. Můžete okamžitě začít používat Buzz pro zveřejňování čehokoliv, co se vám chce zveřejnit světu. Můžete v Google Buzz hledat. A můžete, nebo spíše musíte, najít osoby, které budete sledovat – tím se součástí záložky Buzz ve vašem Gmailu stanou informace i od dalších osob. Ony na oplátku mohou sledovat vás, ale nutné to není.

Pokud jste Gmail a Google služby intenzivně používali, máte velkou šanci na to, že Buzz už „předem“ odhadl, kdo by mohl být těmi, které chcete sledovat. Budete tak moci (nebo spíše muset) na samém počátku upravit jejich seznam. Kdykoliv v budoucnu samozřejmě můžete okruh sledujících/sle­dovaných vidět, upravovat a rozšiřovat. Viz následující obrázek.

2010-10-buzz-followers

Sledovaní a sledující v Google Buzz

Nutnost znovu budovat „social circle“ (tedy okruh lidí, kteří jsou s vámi nějakým způsobem spojení/napojení) je bohužel jeden z hlavních problémů Google Buzz. Pokud jste věnovali rok i déle vybudování účtu/vztahů na Twitteru či Facebooku, nebudete příliš nadšení z případné nutnosti budovat vše znovu. A ještě v prostředí, které se chová jinak než všechno ostatní.

buzz-kdo-vas-zacal-sledovat

Buzz vám také při změně sledujících nabídne přehled toho, kdo vás začal sledovat. A umožní vám případně sledovat "zpět.

Zajímavou vlastností Google Buzz je ale to, že pokud se účastníte nějaké konverzace (označíte ji jako Líbí nebo komentujete), budou se nové příspěvky v takové konverzaci objevovat na začátku záložky Buzz (což také znamená, že Buzz, na který se díváte, není chronologický) – a ještě navíc přicházet jako příchozí zprávy do vašeho mailu. Což mimo jiné znamená, že je můžete číst v běžném mailovém klientu (včetně mobilního telefonu) a v Gmailu na ně také přímo reagovat. A také budete mít jistě radost, že se informační entropie a chaos ve vaší poště ještě více zvětšila.

buzz-primo-v-mailboxu

Google Buzz konverzace jako poštovní zpráva

Nebyl by to samozřejmě Google, aby se Google Buzz neobjevilo v klasickém vyhledávání – najdete ho zamíchaný jako „Results from people in your social circle“ mezi výsledky hledání.  Došlo i k doplnění operátorů, „commenter:vá­šemail@Gmail.com“ vám umožní najít Buzz, kde jste komentovali.

google-buzz-ve-vyhledavani

Google Buzz integrovaný do vyhledávání

Kdo používáte Twitter i Facebook, tak tušíte, že by se Google Buzz s velkým počtem aktivních sledovaných mohl proměnit v nikdy nekončící tapetu. Pokud si navíc všimnete, že Google Buzz se propojil i s Google Reader (ano, ty, co začnete sledovat, se vám objeví i v Google Reader!), tak je vám už asi jasné, že pokud si v Buzz přidáte například moji maličkost, budete mít denně přísun desítek i možná stovek odkazů na zahraniční články (pocházející z Google Reader). V tomto ohledu naštěstí Google projevil předvídavost. Více příspěvků od jedné osoby v krátkém časovém sledu umí automaticky spojit, viz následující obrázek.

google-buzz-seskupovani-a-automaticke-obrazky

Seskupování příspěvků a automatické vkládání obrázků

Na posledním obrázku je vidět i další zajímavá vlastnost – původ odkazu je Android G1 čtečka napojená na Google Reader. Google samostatně doplnil obrázky, které se nacházejí na uvedené adrese. Nakolik je tato funkčnost dobrá či špatná, zatím neumím říct. Každopádně při vkládání obrázků jich můžete vložit najednou také víc než jeden – což je pro změnu věc, kterou Facebook neumí a velmi chybí (jedině vytvořit galerii a nasdílet do profilu právě tu).

Buzz a soukromí

Hned od samého počátku se Buzz postaral o problémy. Ukázalo se očekávatelné, Google moc na soukromí nemyslel a typicky hurá stylem prostě začal bezhlavě umožňovat sdílení mezi lidmi a jejich provázání – podařilo se mu tak pro některé lidi odkrýt zajímavé kontakty jiných lidí. A ukázat celému světu mailové adresy, které si někteří lidé nechávali pro sebe. A pochopitelně se objevila a objeví řada dalších problémů.

buzz-soukromi-blokace

Buzz nabízí základní a poměrně jednoduché možnosti, jak řešit soukromí. Jak „účtu“ (profilu), tak jednotlivých „hlášek“ (buzz-ů). Nepohodlné osoby můžete blokovat, ale asi to moc praktické nebude, protože stačí, aby si taková osoba založila jiný „buzz“ (Gmail) účet a sledovala vás stejně. Ani nebudete vědět, o koho se jedná. Ale to je stejný problém jako blokace v Twitteru, kde soukromí můžete mít jedině s zamčeným účtem. A pak už je otázka, proč takový účet na Twitteru vlastně mít.

Pokud něco na Buzz vkládáte, tak máte v současnosti možnost vložit pouze samotný text, link a fotografii (fotografie). A můžete nastavit viditelnost – počáteční (PUBLIC) je všem co sledují a do Google profile (tedy v podstatě opravdu veřejně, což je asi vhodné si uvědomit).

buzz-post-privacy buzz-post-groups

Pokud chcete omezenou viditelnost a zvolíte Private, musíte být schopni určit skupinu (group), pro kterou bude informace viditelná. Skupiny vycházejí z Kontaktů (Contacts), která máte v Google (Gmailu) a můžete si je definovat – já se nikdy k používání skupin nedostal, takže příklad vpravo moc prakticky použitelný není. Do skupiny můžete začlenit lidi nalezením ve vašich kontaktech nebo obecně v profilech Google.

Malá odbočka – Buzz je praktický a dobře použitelný, pokud chcete s omezeným okruhem lidí diskutovat nad jakýmkoliv problémem. Stačí ho popsat, vložit jako Buzz, viditelnost omezit na konkrétní okruh lidí. A pak už jenom sledovat a účastnit se diskuze. Výhoda integrace do mailu je zřejmá – stejně tam trávíte spoustu času a nebudete muset odbíhat na „jiné“ webové stránky.

buzz-post-others-privacy

Určitou kontrolu máte i nad příspěvky těch, které sledujete. „Mute“ neboli potlačení může být praktické, další dva kroky jsou už samozřejmě drastičtější. Co udělá Report Abuse v praxi, netuším, ale pokud Facebooku vyřízení stížnost trvá i více jak tři měsíce,je dost jisté, že Google na tom nebude o nic lépe. A že se brzy Google Buzz stane terčem spamerů, o tom není příliš pochybností.

Opět malá odbočka – Link to this post – užitečná věc, byť to samé můžete mít na Facebooku i Twitteru (příklad na mém Buzz). Pokud je vložené veřejné, bude to také veřejně vidět. Komentovat a označit jako Líbí se můžete samozřejmě až po přihlášení. Zajímavé je i to, že i tento dílčí Buzz má RSS (zde-RSS). 

Pokud přemýšlíte nad tím, jak se Buzz tváří k soukromému charakteru některých vašich údajů, tak musíte navštívit svůj Google Profil (viz dále) a tam si „správně“ nastavit vše potřebné. Určitá míra nastavení je k dispozici v „Contact Info“, ale i když se podíváte na následující obrázek, nic to neznamená. Google mění Buzz několikrát denně podle toho, jak se postupně ukazuje, že nedostatečně chrání soukromí nebo na něco podstatného bylo zapomenuto.

buzz-profile-contacts

Kontakty v profilu a určité možnosti nastavení úrovně soukromí

Základem Buzz je GOOGLE PROFIL

Kdo máte Facebook, víte, že základem tamního účtu je snaha získat co nejdokonalejší profil uživatele. Twitteru stačí pár maličkostí, v tom se dramaticky liší. A Google napojil Buzz na již existující profily uživatelů – ty profily, které se nikomu moc nikdy nechtělo vyplňovat, protože neměly příliš využití. Teď teoreticky mají.

Základem profilu je samozřejmě jméno/příjmení a fotografie – kde budete soupeřit s klasicky rozporuplnými pocity, zda se držet reality. nebo si soukromí chránit. Pokud ale chcete aby vás přátelé/kolegové na Google Buzz našli, asi to chce jít s dobou. A být sociálně reální. Hned na první stránce profilu najdete ale to nejdůležitější a zároveň nejsložitější – LINKS. Odkazy na vaše další online „identity“. Právě s jejich pomocí pak může vzniknout váš Buzz – do něj se totiž řada informací může dostat z dalších zdrojů (přess RSS).

google-buzz-profile-links

Tudy se do Buzz přidávají vnější zdroje

Určitou roli zjevně hraje „This is a profile page about me“ v nastavení konkrétních služeb (na pravé straně, kam se dostanou po přidání ze strany levé), ale jak přesně to funguje a co je Google ochoten (schopen) používat, je zatím neznámé.

Malá odbočka – ačkoliv do LINKS v profilu jde přidat Facebook profil, Google z něj nic neimportuje a tváří se, že neexistuje. Pokud chcete do svého Buzz dostat Facebook, zkuste to oklikou – třeba přes FriendFeed. Pokud to budete zkoušet přes RSS, nedopadne to příliš použitelně – RSS z Facebooku je opravdu hodně originální.

Na úvodní stránce profilu je dole ještě další důležitá věc – možnost nastavit si adresu (URL) profilu. Google vám dá zpravidla na výběr ze dvou možností, z nich jedna může být horší než druhá. Můj profil je na http://www.go­ogle.com/profi­les/MedvidekPU. A je dobré vědět, že ta druhá varianta, s číselným kódem, je ve skutečnost stejně nebezpečná jako ta s viditelnou částí e-mailu. Ten lze totiž z čísel získat (například oklikou přes Google Picasa).

buzz-profile-badge

Takhle vypadá „malý náhled“ na profil uživatele

Váš profil na Google se s příchodem Buzz očekávatelně obohatil právě o Buzz informace, takže může vypadat například takto (vzhled pro přihlášeného Google uživatele a profil prakticky kompletně veřejný):

google-buzz-user-profile

Veřejný profil, viditelnost pro přihlášeného uživatele

Google mapy

Google Maps jsou s Google Buzz propojené od samého počátku. A musím dodat, že na mapách v Android G1 bylo velmi zajímavé sledovat přibývání poznámek z Google Buzz. Buzz automaticky přidává informaci o místě, pokud vkládáte Buzz z mobilního telefonu.

buzz.google.com adresa by měla při vstupu z mobilu nabízet mobilní verzi.

maps-buzz-big maps-buzz-detail maps-buzz-layers maps-buzz-insert-buzz maps-buzz-detail-with-foto maps-buzz-list

Location Based Services (viz Foursquare je prý „příští Twitter“) jsou nepochybně jednom z nejzajímavějších možností toho, jak sociální sítě provázat s reálným světem. A asi je důležité  upozornit – Twitter lokační informace doplnil (ale moc je nepoužívá). Facebook je prozatím nemá. A ujíždí mu vlak.

S Buzz bude ještě opravdu hodně legrace

V následujících odstavcích se pokusím o některé komentáře k nedostatkům či výhodám a přidám některé užitečné tipy a triky. 

CO GOOGLE BUZZ NEUMÍ

V Buzz nenajdete obdobu „retweet“ (Twitter) ani „share/sdílej“ (Facebook). Je to zvláštní, protože by stačilo integrovat odpovídající funkčnost „Share/Sdílej“ z Google Readeru. Jediná možnost, jak upozornit na něčí Buzz, je zkopírovat odkaz na Buzz a vložit jako vlastní Buzz – bohužel se ale vloží jenom odkaz, bez doprovodného textu.

Nenajdete zde fotogalerie/videa (použijte Google Picasa a YouTube), ale také ne Pages/Groups (Stránky/Skupiny) co znáte z Facebooku. Stejně tak zde není obdoba Lists/Seznamů z Twitteru. Není zde ani možnost zakládat Události/Events a zvát na ně další účastníky (Facebook funkčnost).

Záplava informací od těch co sledujete se nedá filtrovat jako u Facebooku. Můžete pouze potlačit (mute) jedno konkrétní vlákno.

CO GOOGLE BUZZ UMÍ (NAVÍC)

Buzz umí nesmírně zábavnou a mírně nebezpečnou funkci – původní příspěvek je možné opravit (Facebook/Twitter pouze umožňují příspěvek smazat). Takže je možné mást přispívající. Opravovat lze jak příspěvek, tak komentáře (komentáře je možné mazat až poté co je začnete opravovat).

Buzz umí k jednomu příspěvku připojit více fotografií. Při importu z některých zdrojů je iniciativně připojuje sám.

Stejně jako Facebook i Buzz používá „@“ pro vložení odkazu na konkrétního člověka – musíte ale vědět jeho e-mail a ten uvést s „@“ – nebo vybrat ze seznamu, který se vám po použití „@“ nabídne.

Nezapomeňte, Gmail podporuje řadu klávesových zkratek. Samozřejmě poté, co si je aktivujete. „g-b“ je Buzz „inbox“.

Pokud chcete doplnit na svůj web „Buzz IT!“, jde to (prozatím) přes Google Reader:

<a href=„http://­www.google.com/re­ader/link?url=[URL PŘÍSPĚVKU]&ti­tle=[TITULEK PŘÍSPĚVKU]&snip­pet=[POPIS PŘÍSPĚVKU]&srcUR­L=[URI BLOGU/WEBU]&srcTi­tle=[JMÉNO BLOGU/WEBU]“><img src=„buzz-icon.png“/> Buzz it!</a>

Vkládání videa z YouTube je pouze přes vložení odkazu. Vloží se nicméně jako přímo přehratelné.

INTEGRACE S GMAILEM

Už v pátek se rozhořela v médiích debata na téma, jestli Google udělal dobře, že Buzz integroval do Gmailu. A že (prý možná) z Gmailu Buzz nakonec odstraní. Osobně si myslím, že právě integrace s Gmailem je to nejlepší, co Google s Buzz udělal. Nevytvořil další samostatnou službu (ta už tu ostatně byla, viz www.orkut.com a nakonec i www.google.com/wa­ve) do které musíte samostatně chodit. V sobotu se začalo naštěstí mluvit o tom, že „odstranění“ z Gmailu bylo jenom nepochopení.

Samozřejmě, propojit privátní věc (Gmail) a veřejnou věc (Buzz) vypadá jako kombinace volající po problémech. Počkejte ale pár měsíců, Facebook spustí svůj Facebook Mail a vše bude (zase) vypadat jinak. A stejně jak na kterékoliv sociální síti, i zde je nutno upozornit – sociální síť je taková, jakou si ji uděláte. Google Buzz není nutné veřejná věc. Dokonce ho nemusíte vůbec používat (ne, neaktivoval se automaticky a ani v nových účtech se automaticky nezapíná).

Chcete-li se zbavit záplavy mailů v inboxu, použijte filtraci. „From“ → „Has the words“ → „label:buzz“ začněte, pokračujte přes „My Buzzes“ (Apply the label). Nejlepší reakce je „Skip the inbox“ a případně „Mark as read“. Podobně můžete vytvořit filtr pro Buzz vytvořený jinými lidmi. Nezapomeňte, že notifikace od Buzz se nepochybně počítají do velikosti vašeho mailboxu.

PODPORA FIREMNÍCH ZÁKAZNÍKŮ

Tady je bohužel poněkud problém, do Google Apps for Domains se mi například Google Buzz zatím dostat nepodařilo a podle všeho to zatím není možné.

FORMÁTOVÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ

Lekce formátování příspěvků – dejte podtržítko na začátek a konec, vznikne italika. Přeškrtnutí  docílíte použitím mínus na začátku a konci a tučné získáte uzavřením mezi hvězdičky. Žádné další možnosti zatím nejsou známy, vkládání smajlíků (emoticons) také není podporováno.

Možná vás bude zajímat, že velikost příspěvku (teoreticky) není omezená.

OCHRANA SOUKROMÍ

Je něco, kde je Google na samém počátku. A popravdě, moc neví, která bije. Naštěstí už několik hodin po uvedení Buzz na veřejnost byly prováděny první změny – k lepšímu. Zde je potřeba bedlivě sledovat dění a řídit se „nikdy ničemu nevěř“. A nekompromisně na Google tlačit, aby v záchvatu euforie nevyváděl věci, které nesmí existovat.

Co se Google podařilo za úlet hned na počátku? Zejména už zmíněné zviditelňování kontaktů, občasné zviditelnění celé mailové adresy, aniž by si to dotyčný jasně mohl uvědomit, nedostatečné zdůraznění rozsahu viditelnosti příspěvků a komentářů,

Důležitá věc – pokud si vytvoříte Google profil, je možné ho zrušit (oprava profilu a na konci stránky by mělo být tlačítko na smazání). V případě Google profilu mějte na paměti, že ho Google automaticky začlenil do vyhledávání.

Pokud nechcete, aby bylo vidět, koho sledujete a kdo sleduje vás, skočte do svého profilu (About me) a vedle vaší fotky je „Display the list of people I'm following and people following me“. Zde je důležité upozornit, že v profilu je tato možnost od počátku zapnutá, takže ji musíte vypnout.

google-buzz-reader

PROPOJENÍ S DALŠÍMI (GOOGLE) SLUŽBAMI

Už jsem se zmiňoval, že Google Buzz se rovnou „propojil“ i s Google Reader. Pokud někoho začnete sledovat na Buzz, objeví se vám i v Google Reader. A pokud například máte Android G1 a Newsrob, tak velmi rychle získáte „friend's recently shared“ se spoustou novinek. A v samotném Readeru je doplněný přehled, koho „sledujete“ – viz obrázek.

Pokud používáte Google Chrome, může se vám hodit Chrome Buzz nebo Buzzer. Pro Firefox můžete zkusit Buzz It!

Pokud budete na Google Buzz dávat hodně fotografií, asi byste měli vědět, že se to dotkne vašeho Picasa účtu – hlavně vytvářením nových alb a obsazováním dostupného prostoru.

API pro Google Buzz najdete na http://code.go­ogle.com/apis/buz­z/ – doporučuji to prostudovat, protože Google konečně začal naplňovat Social Graph API vizi. A samozřejmě staré známé OpenSocial.

Zároveň s Google Buzz se (nepovšimnut a v tichosti) objevil funkční Webfinger – viz http://webfin­ger.org/. Můžete si to zkusit na své Gmail adresy. Pokud netušíte o co se jedná, je to pokus Google o „unified login“, tedy obdobu OpenID.

POSLÁNÍ BUZZ MAILEM

Je dobré také vědět, že můžete použít buzz@Gmail.com pro poslání vlastního příspěvku. Samozřejmě musíte poslat z vlastní Gmail adresy. Nenamáhejte se ale s formátováním – ztratí se i s formovaným textem. Kupodivu se neztratil smajlík. Pokud chcete bezpečně zajistit zveřejnění, zůstaňte pouze u textu v předmětu mailu.

RSS

Už jsem to zmiňoval a považuji to za podstatné – Buzz podporuje RSS. Abyste mohli něčí Buzz sledovat, stačí jít na jeho profil, tam získáte RSS adresu. Jednotlivé příspěvky mají také své vlastní RSS.

RSS jsou samozřejmě použitelná pro import vašeho Buzz do dalších služeb – včetně Twitteru a (omezeně) Facebooku.

BUZZ A SEO

Asi byste měli vědět (jistě to bude důležité zejména pro webtržníky), že odkazy v Buzz vámi vložené jsou označeny „nofollow“. Odkazy, které do Buzz přišly z jiných zdrojů ovšem toto označení postrádají.

GOOGLE WAVE? GOOGLE WAVE!

Google Buzz je „light“ verze Google Wave. I takovýto pohled na věc můžete mít. A je dost pravděpodobné, že se Buzz jednoho dne promění v Google Wave. Samozřejmě až poté, co se lidé naučít tento nový druh komunikace používat. Budou totiž pak méně vyděšení z nesmírně složitého (nelidského) systému, kterým Google Wave je.

Kontakty z Google Wave nicméně do Google Buzz použity nebyly.

CHCI TO VYPNOUT!

Můžete, mezi odkazy na konci vaší Gmail stránky je „turn off buzz“.

CHCI VĚDĚT VÍC

Cloud23

Na Facebooku je stránka Google Buzz tipy a triky, do které dávám odkazy a postřehy týkající se Google Buzz. Jste vítáni jako fanoušci. Případně stačí navštěvovat, čtení je veřejné, není nutný Facebook účet. V rámci Gmailu najdete Google Buzz nápovědu.

A JEŠTĚ PÁR ODKAZŮ

  • Přehled všech „followers“ (těch co vás sledují) – zde
  • Přehled všech, které sledujete – zde
  • Velmi zajímavý pohled na „Social circle“ a „Social content“  – zde. Pomocí tohoto odkazu se můžete snadno podívat, jak a kde jste s kým propojeni.

Zkusili jste nebo zkusíte Buzz?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).