Hlavní navigace

Bytová družstva a přechod na DVB-T2. Jak probíhá úprava společných anténních rozvodů?

Autor: pxhere.com
Dva dominantní operátoři zemského televizního vysílání vysvětlují, co čeká bytové domy a jejich společné televizní antény v souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2.
Jan Brychta
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Televizním divákům na území Prahy a středních Čech, kteří žijí v bytových domech a přijímají televizní signál ze vzduchu, zbývá poslední rok na úpravu společných televizních antén. Na konci listopadu příštího roku totiž Česká televize definitivně vypne své DVB-T vysílání a její programy tak bude možné nadále naladit pouze v novém standardu DVB-T2

KONKRÉTNÍ NÁVOD PRO BYTOVÁ DRUŽSTVA S FOTOGALERIÍ A CENAMI

Divákům využívajícím individuální příjem stačí koupit nový přijímač, ať už ve formě televizoru, nebo set-top boxu, obyvatelé větších domů, kteří jsou odkázáni na společné televizní antény, ale budou muset zavolat specializované servisní firmy a požádat je o výměnu kanálové vložky. Odhaduji, že při přechodu z DVB-T na DVB-T2 bude u sedmdesáti až osmdesáti procent stávajících bytových domů nutné udělat nějaký zásah, doplněný případně o rekonstrukci stávajícího rozvodu televizního signálu, myslí si Martin Roztočil, ředitel vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting.

Martin Roztočil (vlevo) a Radim Pařízek, jednatel společnosti Digital Broadcasting.

Podle něj mohly být potřebné úpravy již realizovány u zhruba dvaceti až třiceti procent bytových domů, které tak mohou přijímat signál přechodových sítí 11, 12 a 13 ve standardu DVB-T2/HEVC, a jsou tak předpřipraveny na příjem vysílání finálních sítí. Ty budou označeny čísly 21, 22, 23 a 24, což bude síť, kterou bude provozovat naše společnost Digital Broadcasting, plánuje Roztočil.

Širokopásmové a kanálové STA

Podle ředitele pro oblast strategie a regulace Českých Radiokomunikací Marcela Procházky se nutnost úpravy netýká všech STA, tedy společných televizních antén. V případě širokopásmově řešených STA není obvykle nutné provádět žádné změny a signál z nových vysílačů se přenese na televizní zásuvku. Většina STA však signál zpracovává kanálově a v těchto případech je zpravidla do STA potřeba doplnit nebo přeladit tzv. kanálové vložky, vysvětluje Procházka. 

Tisková konference k oficiálnímu spuštění datacentra Tower Českých Radiokomunikací v prostorách televizního vysílače pražském na Žižkově. Marcel Procházka, manažer pro rozvoj služeb a strategie.
Autor: Ondřej Hošt, Lupa.cz

Marcel Procházka

Kanálové zpracování signálu od širokopásmového lze podle něj poznat relativně snadno. Pokud se při spuštění nových přechodových DVB-T2 sítí, které již dnes pokrývají více než 99 % domácností, objevil signál na televizní zásuvce bez servisního zásahu, jedná se obvykle o širokopásmové zpracování. Pokud se signál na televizní zásuvce neobjevil, lze usuzovat, že je signál zpracováván kanálově a je potřeba pozvat anténářskou firmu, shrnuje Procházka.

Roztočil uvádí, že na základě informací od servisních firem, se kterými operátor úzce spolupracuje, se na počátku přechod z analogového na digitální terestrický televizní příjem řešil nejjednodušším způsobem, tedy instalací set-top boxů pro pět až šest kanálů a kanálových zesilovačů. Možnost terestrického příjmu více televizních programů si postupně vynutil instalaci zesilovačů s plynulým přelaďováním kanálů. U sítí s plynule laditelnými zesilovači, které postupně nahrazují pevné kanálové, vlastní úpravy spočívají v plynulém přenastavení vstupních a výstupních parametrů přenášených kanálů, resp. multiplexů, doplňuje Roztočil. 

Kdy, když ne teď…

Podle obou oslovených operátorů je ideální čas pro oslovení servisních firem, které mohou úpravu STA provést, a doporučují proto, aby bytová družstva úpravy společných antén neodkládala. I když mají stále ještě rok času, nicméně kapacity odborných firem mohou být s blížícím se termínem přechodu na nový vysílací standard čím dál více vytížené.

V současné době se již úpravy STA v bytových domech intenzivně provádějí. Předvánoční a i povánoční vytížení servisních firem a jejich techniků bude samozřejmě jako každoročně enormní. Myslím, že únor v příštím roce bude vhodný, abychom si s předstihem servisní techniky objednali, doporučuje Roztočil.

V minulých měsících jsme proškolili více než sto čtyřicet servisních firem o tom, jaký je harmonogram a jaké je technické řešení plánovaného přechodu přímo v jejich regionu a jak se na něj připravit. Většina servisních firem má tak veškeré potřebné informace pro úpravy STA a bytová družstva se na ně mohou obracet, rekapituluje Procházka.

České Radiokomunikace dokonce rozeslaly tuzemským bytovým družstvům informační dopis ohledně přechodu na DVB-T2. Podle reakcí představitelů bytových družstev oceňovali, že dostali informace, jak se na blížící se přechod na DVB-T2 připravit. Od některých víme, že již úpravy STA řešili, shrnuje své zkušenosti Procházka.

Digital Broadcasting kromě bytových družstev komunikují i se servisními firmami, z nichž řada má s bytovými družstvy a sdruženími vlastníků bytových jednotek dlouhodobé servisní smlouvy, v jejichž rámci připravují nebo už realizují všechny změny na rozvodech v bytových i rodinných domech nutné k přechodu na DVB-T2 HEVC. 

Pro všechny servisní firmy, které o to budou mít zájem, připravujeme právě v únoru příštího roku v Praze a v Brně semináře, na kterých se dozvědí všechny aktuální legislativní, technické informace i praktické zkušenosti. Za tím účelem budeme v nejbližší době tyto servisní firmy kontaktovat nebo je informovat na našem webu, popisuje Roztočil.

V čem úprava spočívá?

Samotná úprava společných anténních rozvodů není podle oslovených odborníků náročná. Současné technologie, které jsou v STA obsaženy, jako jsou antény, pasivní a aktivní prvky nebo kabely, umí přenášet jak DVB-T, tak i nový DVB-T2 signál. Není tak potřeba měnit stávající prvky STA. Úprava proto obvykle spočívá pouze v doplnění tzv. kanálových vložek pro nové přechodové DVB-T2 sítě, které již dnes vysílají. 

S ohledem na nízkou materiálovou náročnost a pracnost není úprava STA nákladná. Po přepočítání celkové investice na jednu domácnost se cena obvykle pohybuje v řádu několika málo stokorun, odhaduje Procházka. 

Podle Roztočila by se nejprve měla udělat analýza stavu STA a samotných rozvodů. A to jak venkovních, tak i vnitřních, které by měly být frekvenčně přizpůsobené pro DVB-T i DVB-T2. U většiny případů budou přijímací antény kompatibilní.Dále by se měla provést vlastní instalace a kontrola jednotlivých prvků, zesilovačů, měničů nebo LTE filtrů, vyjmenovává Roztočil.

Výše ceny za provedené dodávky a práce bude podle něj záviset především na stavu rozvodu, náročnosti úprav, technických podmínek a specifičnosti jednotlivých rozvodů, na počtu účastnických zásuvek a počtu přenášených televizních programů, resp. multiplexů. 

S ohledem na vývoj těchto technologií a praktický komfort vzrůstá logicky poptávka po instalaci plynule laditelných zesilovačů. Třeba i z toho důvodu, že některé přechodové sítě budou, po přechodovém období souběhu DVB-T a DVB-T2, které bude končit 30. června 2020, přelaďované na parametry definitivních sítí, upozorňuje Roztočil.

A na co si dát pozor?

Bytová družstva a společenství vlastníků by si měla nechat předložit nabídky na úpravu anténních rozvodů od více servisních firem a sehnat si aktuální a objektivní reference nejen na internetu, ale i od jiných bytových domů.

Samozřejmě nejlepší je dlouhodobý vztah s osvědčenou servisní firmou, resp. servisním technikem. Nabídky by měly být správně odborně specifikovány, měly by obsahovat vhodné, tj. kompatibilní a perspektivní technologie umožňující u televizního diváka příjem ve standardu DVB-T i DVB-T2, a u DVB-T2 i v budoucnosti, radí Roztočil. Dodané nabídky by měly také obsahovat minimálně dvouleté záruční podmínky a kvalitní pozáruční servisní podporu.

MMkrize_Majerik

Podle Procházky bude pokrytí DVB-T2 signálem minimálně na stejné úrovni jako dnešním DVB-T. Podle informací ze strany servisních firem je obvykle reálné DVB-T2 pokrytí dokonce mírně lepší než stávající DVB-T. Diváci se tak nemusí obávat, že by novou generaci televizního vysílání nechytli, myslí si Procházka, podle něhož už většina servisních firem má všechny potřebné informace k úpravám společných televizních antén. 

Příjem televize prostřednictvím pozemního DVB-T a v blízké budoucnosti pomocí DVB-T2 je podle něj jediným způsobem, jak lze přijímat desítky nejsledovanějších televizních programů a řadu z nich v HD rozlišení bezplatně. Pozemní vysílání navíc pomocí HbbTV umožňuje přístup do archivů a internetovému obsahu televizních stanic a k řadě interaktivních služeb. Všechny ostatní způsoby televizního příjmu jsou zpoplatněny. Relativně nízká jednorázová investice do STA se tak divákům na dlouhou dobu vyplatí, uzavírá Procházka.