Hlavní navigace

Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!

12. 11. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Z masy uživatelů českého Internetu zaznívají různé názory na to, o co se vlastně na SPT TELECOMu snažit dosáhnout. Někteří - a přiklání se k nim i Velká trojka - prosazují vyšší měsíční paušál, který by zahrnul všechno, a žádné placení navrch. Je to opravdu správné řešení?

Tak tedy ještě jednou: z masy uživatelů českého Internetu zaznívají různé názory na to, o co se vlastně na SPT TELECOMu snažit dosáhnout. Někteří – a přikláním se k nim i já – se domnívají, že neomezený měsíční paušál není z hlediska Internetu samospasitelné řešení. Nepředstavujme si prosím, že pokud by došlo k jeho zavedení, zlevnil by se telefon a vše ostatní – tedy ceny za připojení i jeho kvalita – by zůstalo při starém .

Aktivita dnešních uživatelů Internetu, připojených komutovanou linkou, je totiž velmi neúprosně limitována tikajícím počítadlem impulzů. Četl jsem v poslední době tolik článků a mailů o Telecomu, že už téměř nejsem schopen rozlišovat, co kdo kdy a kde napsal. Jeden z autorů, jejichž názor jsem měl tu čest číst, popsal dnešního uživatele Internetu, připojeného komutovanou linkou, zhruba takto: „čelo zborcené potem, děsivý pohled na hodiny a ruka držící myš v zběsilém tiku – kliku“. Trošku jsem to s tou parafrází přehnal, teď už by zbývaly jen hnáty křivé, leč i ta původní charakteristika se mi zdála poněkud přehnaná. Když už si někdo Internet domů či do práce pořídí, nepatří k úplné chudině a nějakou tu korunu za impuls pustí.

Na druhou stranu z vlastní zkušenosti zase vím, že pravidelné pohledy na hodinky při připojení do Internetu rozhodně nejsou neobvyklé, ba naopak. Na žádné velké surfování to skutečně není – člověk udělá, co potřebuje, stáhne poštu, odpoví (někdy off-line, ale musím se přiznat, že v tomhle ohledu mi to moc nejde – obvykle při čtení zpráv potřebuji průběžně koukat do Internetu) a šup s linkou dolů. Je pravda, že s nějakým pokukováním po širých lánech Internetu či nedejbože on-line pokecem přes Internetu, to u tohoto typu uživatelů není moc slavné.

Pokud by však skutečně došlo k zavedení neomezeného paušálu v denních hodinách, téhle bariéře by byl konec. Podle mého názoru je tohle přesně tím, čeho se poskytovatelé připojení bojí. Ano, jsou proti zdražování, protože jim to přinejmenším zpomalí přísun nových zákazníků, možná dokonce odradí nějaké stávající. Ale zároveň jsou – jak aspoň tvrdím já – pro zachování stávajícího modelu, kdy se platí za telefon podle stráveného času.

Pokud by byl zaveden paušál, průměr spotřebovaných hodin na jednoho uživatele by neporovnatelně vzrostl. Tím by pochopitelně skokem vzrostlo i zatížení sítě a obsazení modemů. Poskytovatelé by museli buď výrazně posílit linky a přikoupit modemy – nebo to nechat být. Pak by ale výrazně poklesla kvalita připojení, jak po stránce rychlosti, tak po stránce možnosti dovolání se.

Pokud by měli poskytovatelé jít první cestou, neobešlo by se to bez nikoliv bezvýznamných investic. A zvýší-li se náklady, musí se zvýšit i tržby – ceny za připojení by šly nahoru. Drtivá většina poskytovatelů dnes jde cestou neomezeného paušálu; s tím by byl asi konec. Spíše než jeho plošné zvýšení by se totiž poskytovatelé vrátili k účtování podle minuty, nebo by alespoň zavedli několik úrovní paušálů podle spotřebovaných hodin, což je v podstatě totéž. Každopádně bariéra, která by zmizela v důsledku zavedení paušálu za telefon, by se znovu objevila – tentokrát u poskytovatelů připojení. A znovu upocené čelo, tik v ruce…

Podle mého názoru má podobný neomezený paušál smysl pouze v nočních hodinách, kdy jsou sítě SPT TELECOMu i poskytovatelů připojení vytíženy podstatně méně než přes den. Paušál by tak přispěl k rovnoměrnějšímu rozložení provozu, což by poskytovatele i Telecom mohlo potěšit, a zvýhodnil by především domácí uživatele, což se mi zdá správné. I tento návrh obsahuje materiál, se kterým dnes přišla Velká trojka na jednání do SPT TELECOMu, a osobně se domnívám, že ze všech tří navržených variant je nejprůchodnější na všech frontách. Pokud jde o denní provoz, přikláněl bych se k levnějším impulsům pro Internet oproti hlasovým voláním – ale o tom už jsem psal.

Máte pocit, že se v něčem pletu? Napište mi! Bohužel nezaručuji, že každému zvlášť odpovím, pošty se na mne v posledních dnech valí ještě mnohem více než obyčejně, ale vaše názory mne velmi zajímají.

Marek Antoš

KL22 hlasovani


Starší, související články:

* Organizátoři Bojkotu hlásí novinky
* Podporují akci „Internet proti monopolu“ poskytovatelé připojení?

* Víte, proč SPT TELECOM musí zdražovat?

* Jak pokračuje akce Internet proti monopolu
* SPT TELECOM chce sednout za jednací stůl

* Když bojkot, tak Bojkot

* Telefon znovu podraží

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.