Hlavní navigace

Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta

16. 11. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minulý týden jsem na Lupě zveřejnil článek, kladoucí otazník na časově neomezený paušál za telefon, který částečně požaduje akce Internet proti monopolu a řada uživatelů. Dorazila řada reakcí, jednu nejzajímavější si dovoluji zveřejnit.

Minulý týden jsem na Lupě zveřejnil článek, kladoucí otazník na časově neomezený paušál za telefon, který částečně požaduje akce Internet proti monopolu a řada uživatelů.

Dorazilo celkem slušné množství reakcí a kupodivu většina byla souhlasná; pravda, některé z nich pocházely od poskytovatelů připojení, kde souhlas není tak překvapivý. Tyto souznějící hlasy mne samozřejmě potěšily, ovšem zajímavější jsou názory opačné – a jednomu z nich jsem se rozhodl dát prostor.

Zde je tedy názor pana Petra Kotase:

Pokládám za správnou úvahu v tom smyslu, že při zavedení paušálu za místní hovory ve výši dejme tomu 500 Kč za měsíc a zachování stávajících cenových relací připojení u ISP by došlo k obrovskému skokovému nárůstu zatížení sítí ISP. Proto by opravdu zřejmě ISP promptně zavedli tarifní programy připojení do Internetu.

Myslím ale, že tento problém se nedá jen tak jednoduše převrátit z původní bariéry v podobě vražedně nabíhajících impulsů do nové bariéry časových tarifů od providerů. Mezi poskytovateli připojení do Internetu a telekomunikátorem SPT je totiž jeden zcela zásadní a propastný rozdíl – konkurence. SPT ze zákona žádnou nemá (odhlížím od mobilů, pro Internetisty nevhodných), Internet provider má a čím dál větší.

Nejprve z pohledu zákazníka – dial-upisty: SPT Telecom má své zákazníky na pevných telefonních linkách jisté – nemají kam utéct. Proto si za tichého souhlasu vlády šroubuje ceny nahoru. Internet provider si ale dobře rozmyslí, jestli stanoví tak drastické ceny, že mu zákazníci utečou ke konkurenci. Proto si nemyslím, že úroveň nově vzniklé bariéry by mohla být srovnatelná s tou, proti které je tento bojkot namířen. Nemyslím si, že by si provideři (v jejich vlastním zájmu) dovolili nasadit na dial-up připojení takové ceny, které by v součtu s poplatkem za telefon znamenaly tutéž měsíční cenu za Internet jako dosud (nebo jako po 1.1.1999 v případě zdražení avizovaného SPT). Tarify by určitě byly vypočteny tak, aby dial-upista mohl za rozumné paníze surfovat pohodlně, bez stopek v rukách, ale zase aby ho ani nenapadlo nechat modem připojený celý týden nonstop.

Z hlediska providera: Mám za to, že určitý skokový nárůst v provozu by nastal, ale ten by se novými investicemi do techniky umožněnými vyššími zisky providerů velice rychle dohnal a vyrovnal. Provideři by na paušálu vydělali nejen tím, že by mohli de facto zvednout ceny (je asi nemyslitelné, aby – aspoň hned zpočátku – nabízeli neomezený měsíční přístup za dvě stovky), ale také tím, že by jim přibylo množství nových zákazníků – třeba těch, kteří dnes připojeni být nemůžou, protože na to prostě nemají. Během plození tohoto mailu mě ale napadla jiná věc – hrozba nekalé konkurence poskytovatelům připojení v podobě dumpingových cen IOL, tedy SPT Telecom jako poskytovatele připojení. Tady by podle mého názoru měl co nejrychleji nastoupit tvrdý a nekompromisní zásah vlády v podobě oddělení IOL od SPT a následná privatizace IOL. Telecom ať se stará o svůj monopolní telefonní píseček, do Internetu ať se nemíchá. Ale to už je námět na zcela jiný bojkot.

Shrnuto – věřím, že paušál za místní hovory by český Internet ustál. Sice s počátečními těžkostmi, ale nakonec úspěšně.


Jen douška. Na začátku tohoto článku jsem poznamenal, že u poskytovatelů připojení není překvapivý souhlas s mým původním komentářem. Obecne to zdá se platí, ale přesto jsem narazil na jednu výjimku. Bavil jsem se o tomto problému včera s představitelem jednoho poskytovatele a ten prohlásil, že to žádný problém není. Jde prý jen o jednorázové investice do modemů a přístupových serverů (a na ty prý oni mají – otázkou je, co kapitálově slabší firmy) a zvýšení průchodnosti linek – což prý taky není tak zásadní problém (linka 10 Mb/s nestojí desetkrát tolik co 1 Mb/s). Tož tedy uvidíme – pokud SPT TELECOM celodenní paušál zavede, s čímž v tuto chvíli upřímně řečeno nepočítám – jak si s tím poskytovatelé poradí.

Marek Antoš

cif-tip-téma-foto


Starší, související články:

* Pár poznámek o SPT TELECOM
* Jaká by byla inflace, kdyby se počítala jen podle telefonu?
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!
* Víte, proč SPT TELECOM musí zdražovat?
* Když bojkot, tak Bojkot
* Telefon znovu podraží

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.