Hlavní navigace

Část zastánců Radia Wave nesměla na veřejné zasedání Rady ČRo

28. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

28. 1. 2009

UVNITŘ VIDEO Ochranka Českého rozhlasu nevpustila na dnešní veřejné zasedání Rady ČRo část příznivců Radia Wave, zástupců iniciativy Nechceme přeladit, nemáme kam – iProtest a Gorily on line. Před hlavní budovou ČRo v Římské ulici na Praze 2 se před druhou hodinou odpoledne shromáždilo přibližně 40 lidí, aby zde symbolicky „pohřbili“ kreativitu v ČRo.

VIDEO: Reportáž tn.cz z protestního happeningu proti Radě Českého rozhlasu

Účastníci položili ke vchodu do budovy smuteční věnce se stuhami, na kterých bylo zmiňované Radio Wave a jeho analogová frekvence 100,7 MHz, na níž muselo po intervenci Rady ČRo ukončit k 31. srpnu loňského roku vysílání. Zvláštní smuteční kytici zaslal i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška, skupina Monkey Business a další. Mezi protestujícími byl i herec Vojta Kotek.

Ochranka ČRo však na samotné jednání rady vpustila pouze prvních 20 zájemců, zbylí demonstranti museli na příkaz vrchního ředitele ČRo Josefa Havla zůstat na recepci. Během jednání rady pak ochranka vpouštěla do jednací místnosti vždy jen tolik nových zájemců, kolik lidí tuto místnost opustilo. Podle očitých svědků bylo v jednací místnosti více volných míst než 20 a předseda Rady ČRo Jiří Florian přítomným neodpověděl, proč byla účast veřejnosti na jednání rady, které je ze zákona veřejné, omezen na 20 osob.

cif-tip-firmy

Do jednací místnosti se dostal i klaun omotaný dlouhohrajícími deskami, s transparentem „Každá rada drahá“. Zástupkyně iniciativy Gorily on line přítomným rozdaly odpověď radních na jejich stížnost z 26. ledna, kterou obdržely dvě hodiny před zasedáním rady a v níž se píše, že tuto odpověď radní odsouhlasili právě na tomto zasedání. Podle místopředsedy rady Ladislava Jíši šlo o pochybení tajemnice rady, která odpověď zaslala dříve, než měla.

Demonstranti, které ochranka rozhlasu nevpustila na jednání rady, sepsali protest adresovaný mediální komisi Poslanecké sněmovny.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.