Hlavní navigace

CDG kódování češtiny v EPG sice testuje, ale vybráno už má

16. 1. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
16. 1. 2006

DigiZone.cz se po uveřejnění renceze na set-top-box TechniSat DigitMod T1 ozval manažer projektu Czech Digital Group (CDG) Jiří Rajdus, aby čtenářům serveru sdělil detaily o normě české diakritiky ve vysílání elektronického programového průvodce (EPG) multiplexu B. CDG si způsob kódování již nevybírá. Společnost si už vybrala, a to kódování podle ISO6937, tedy stejné normy, kterou začala používat Česká televize se začátkem pravidelného (digitálního, pozn. DigiZone.cz) vysílání. Protože jsme ale kromě Primy stále ve zkušebním režimu, je částečně i EPG zatím zkoušené, píše Rajdus v e-mailu pro DigiZone.cz.

BRAND

Informací od CDG je ale prostřednictvím Jiřího Rajduse ještě víc: Jednak nám provozovatelé v mnoha případech data pro EPG neposkytují, takže si je musíme obstarávat sami – pokud jsou vůbec k dosažení – a jednak ve volném prostoru nepravidelně vysíláme testy v obou v Česku existujích způsobech kódování (ISO6937 a ISO8859–2), protože jednotný způsob kódování nebyl doposud dohodnut ani určen správními orgány. Manažer projektu CDG také správně připomíná, že pokud se v testu češtiny neobjeví text vůbec, nebo pouze se špatnými českými znaky, zkoušený set-top-box zkrátka nepodporuje jeden, druhý nebo oba způsoby kódování. Jako poznámku uvádí, že EPG Novy se stále vysílá v normě ISO8859–2. Rajdus v závěru svého mailu pro DigiZone.cz dodává: A co se týká EPG Primy, tak to se sice vysílá v kódování ISO6937, ale na žádost stanice zatím bez diakritiky. Od příštího týdne bude už i Prima s diakritikou.

DigiZone.cz jenom doplňuje, že obě normy kódování české diakritiky v EPG podporuje zatím minimum set-top-boxů dostupných v Česku. Na serveru byly recenzované dosud pouze dvě světlé výjimky: TechniSat DigiPal 2 a Interstar DVB-T8100 Premium. Reakci Jiřího Rajduse si můžete přečíst v plném znění a bez redakčních úprav, naleznete ji připojenou k článku TechniSat DigitMod T1.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).